Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Car driving through pouring rain 

All-season tire buying guide

DÖRT MEVSİM LASTİK SATIN ALIRKEN BİLMENİZ GEREKEN HER ŞEY

 

Pratik bilgiler: Hangi dört mevsim lastikleri sizin için en iyisidir? 

  • Dört mevsim lastikleri, binek araçlardan SUV'lara, EV'lere ve kamyonlara kadar çok çeşitli araçlar için uygundur.
  • Continental'in dört mevsim lastikleri kış sürüşü için elverişli olup, çoğu ülkenin kış lastiği yasalarına uygun olduklarını gösteren M+S sembolünü ve 3PMS sembolünü lastiklerinde gururla sergilemektedir.
  • Continental'in dört mevsim lastikleri Elektrikli araçlar (EV'ler) için uygundur, ağırlıkları ve anlık tork yetenekleri sayesinde EV'lerin lastiklere bindirdikleri büyük yükleri karşılayabilir.
  • Continental'in birinci sınıf dört mevsim lastikleri yelpazesi tüm SUV'lara hitap etmektedir.

Dört mevsim lastikleri, sürücülere her mevsimde en iyi performansı sunabilir: Çoğu hava koşuluna uygun bir diş derinliği, etkileyici bir sırt ömrü ile yaz ve kış lastiklerinizi her yıl değiştirip saklama zahmetinden kurtarır. Ilıman bir iklimde yaşıyorsanız sizin için mükemmel bir çözüm olabilirler.

Sert kış koşulları veya çok sıcak yazlar ile baş etmeniz gerekiyorsa, mevsimlik lastikler sizin için en iyi seçimdir.

Dört mevsim lastiklerinin sizin için uygun olup olmadığını anlayın; binek otomobiller, EV'ler, SUV'ler veya kamyonlar için hangi dört mevsim lastiğinin en iyi olduğunu keşfedin ve lastik yanağındaki dört mevsim sembolünü tanımayı öğrenin.

DÖRT MEVSİM LASTİKLERE YATIRIM YAPMADAN ÖNCE NELERE DİKKAT ETMELİ

Nereye, ne sıklıkla yolculuk edeceğinizi düşünün. Şehir içinde sarsıntısız bir şekilde sürmesi gereken ancak aynı zamanda düzenli olarak da araziye çıkması gereken bir SUV'niz varsa, en iyi çekiş gücü derecesine ve sırt aşınması garantisine sahip, her türlü araziye daha uygun bir lastik markasına ihtiyacınız olacaktır. Ya da belki de neredeyse tüm zamanını kentsel bir ortamda geçiren bir binek otomobil kullanıyor olabilir misiniz? Bu durumda daha çok frenleme yeteneklerine, yakıt verimliliğine ve suda kızaklama performansına odaklanmak isteyebilirsiniz.

Elbette güvenliğiniz ve iç huzurunuz bizim esas endişe konumuzdur. Hangi aracı kullanırsanız kullanın, mükemmel yeni lastikler bulmanıza yardımcı olması için lastik satın alma rehberimiz Continental Lastik Bulucu’yu kullanabilirsiniz.


YIL BOYUNCA EN İYİ PERFORMANS İÇİN EN İYİ DÖRT MEVSİM LASTİKLERİ

Continental'in ödüllü lastikleri, tarafsız endüstri testlerinde mükemmel performans gösterir ve yıl boyunca lastik ihtiyaçlarınızı karşılar. Siz sadece seçim yapın!LASTİK YANAĞINDAKİ TÜM HAVA KOŞULLARI SEMBOLÜ NE GİBİ GÖRÜNÜYOR?

Close-up of an all-season Continental tire showing the ‘M+S’ and 3PMSF symbols

Lastik yanağınız, nasıl okunacağını biliyorsanız, araba lastiğiniz hakkında birçok bilgi sağlar. Buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz. 

Dört mevsim lastiğinizin en aşırı hava koşulları dışındaki tüm koşullarda en iyi performansı sunabileceğinden emin olmak için, lastik yanağında dikkat etmeniz gereken iki şey 'M+S' ve '3PMSF' yani üç tepeli kar tanesi – kelimenin tam anlamıyla içinde bir kar tanesi olan üç zirveli bir dağın görüntüsü – sembolüdür.

‘M+S’, lastiğin çamurlu ve karlı yollarda sürüşe uygunluğunu gösterir, "3PMSF" sembolü ise uzmanların lastiğin karlı havalarda kullanım için güvenli olduğunu onayladığını belirtmektedir. Üç tepe sembolü, lastiğin kar lastiklerinin yasal bir gereklilik olduğu bölgelerde kullanıma uygun olduğu anlamına da gelir.

Continental dört mevsim lastikleri her iki sembolü de taşıyarak onları inanılmaz derecede çok yönlü ve harika bir yatırım haline getirmektedir. Ancak, sıcaklığın düzenli olarak donma noktasının altına düştüğü zorlu kış koşullarında araç kullanıyorsanız kış lastikleri kullanmanız gerekir

ELEKTRİKLİ ARAÇLAR İÇİN MEVSİMLİK LASTİK Mİ YOKSA DÖRT MEVSİM LASTİKLERİ Mİ?

An EV plugged into charge point with tires in full view

Elektrikli araçlar geleceğin ta kendisi iken, karbon ayak izi önemli ölçüde daha düşük olsa da lastiklerine binen yük çok daha fazladır. Peki neden? Bu araçların aküleri ağırdır, bu nedenle tekerlekler üzerinde daha fazla baskı oluşur, ayrıca bir EV'nin anlık torku da lastiklere ekstra baskı uyguladığı için sırt aşınmasını artırır. Ekstra ağırlık, fren mesafesini de artırmaktadır.

Esasen; bir EV sürücüsüyseniz ister mevsimlik lastik ister dört mevsim lastiği kullanıyor olun, lastiklerinize ekstra özen göstermeniz ve içten yanmalı bir otomobilden daha güçlü bir lastik seçmeniz gerekir.

Birçok yönden, yaz lastikleri ile kış lastikleri arasında geçiş yapmak bir EV için en iyi seçim gibi görünebilir. Bununla birlikte; Continental'in dört mevsim lastiklerinin ardındaki ileri araştırmalar ve gelişmiş teknolojiler, bunların EV'lerle kullanıma uygun olduğunu ve ek zorlamalar altında bile iyi bir sırt ömrü sunduğunu doğrulamaktadır.


SUV'LER İÇİN HANGİ DÖRT MEVSİM LASTİKLERİ EN İYİSİDİR?

A SUV with all-season tires

Continental, SUV'ler için sınıflarının en iyileri arasında yer alan ve cömert bir sırt ömrü garantisi veren dört mevsim lastikler sunmaktadır.

  • Bir crossover kullanıyorsanız, sürüşünüzün çoğunu şehirde yapabilirsiniz. Continental'in dört mevsim lastikleri tüm yıl boyunca mükemmel yol tutuşu, yüksek yakıt verimliliği ve hatta sorunsuz ve sessiz bir sürüş için gürültüyü azaltan teknoloji sunmaktadır.
  • Bir e-SUV'nin akü ağırlığı ve anlık torku, EV dört mevsim lastiklerindeki kauçuk bileşimin mümkün olan en iyi yol tutuşunu ve en hızlı tepki veren frenlemeyi elde etmenizi sağlamak için özellikle sağlam olmasını gerektirir. Ve e-SUV'unuzu araziye çıkarmak istiyorsanız, daha az yuvarlanma direncine sahip yumuşak bir sırt ile her türlü araziye uygun optimum çekiş gücü arasındaki doğru dengeyi bulmanız gerekir.
  • Ultra yüksek performanslı SUV'ler, maksimum düzeyde kavrama ile üstün yol tutuşu ve daha uzun diş ömrü sağlayan birinci sınıf bir lastiğe ihtiyaç duyar. Yüksek Performanslı Teknoloji Merkezimiz (HTPC), performans lastiklerini iyileştirmek için sürekli olarak yenilikçi teknolojiler geliştirmekte ve yüksek performanslı SUV'lerin en iyi şekilde sürmesini sağlamak için yeni sırt desenleri yaratmaktadır.

Dört mevsim lastiklerinizin güvenliği, performansı ve verimliliği söz konusu olduğunda, Continental'in garantisi altında olduğunuza emin olabilirsiniz.


Related articles

Diş derinliği, lastik yasaları ve dört mevsim lastiklerini değiştirme zamanı

Person checking their tire tread using a tread depth gauge

Dört mevsim lastiği sahibiyseniz veya satın almayı düşünüyorsanız; konu güvenlik, diş derinliği ve yasal gereklilikler olduğunda bunlar hakkında bilmeniz gereken bazı önemli şeyler vardır.

Daha Fazla Bilgi

Dört mevsim lastikleri nasıl çalışır?

A car driving on an ocean road with all-season tires

Continental dört mevsim lastikleri, yaz ve kış lastiklerinin teknolojilerini, en zorlu hava koşulları dışındaki her koşulda üstün performans sağlayacak şekilde dört mevsim lastiklerinde birleştirir.

Daha Fazla Bilgi

Karavanlar için dört mevsim lastikleri

A motorhome with all-season tires in a scenic ocean setting

Dört mevsim lastikleri, karavanınız için mükemmel bir seçim olabilir.

Daha Fazla Bilgi