Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Kışın yağmurlu zeminde sürüş

Şiddetli yağmur sırasında sürüş

Şiddetli yağmur sırasında güvenli sürüş için ipuçları

Aşırı yağışlı havalarda, sürüş koşulları değişebilir. Yağmurda araba kullanmak, güzel havalarda araba kullanmaktan çok daha zordur. Islak koşullarda sürüş için bu güvenlik ipuçlarını izleyin.

Sağanak sırasında araba kullanmak mı? Şiddetli yağmurda görmek zordur, durmak ise daha zordur. Suda kızaklama gibi başka riskler de bulunmaktadır.

Yeni lastikler veya bakımı iyi yapılmış ve optimum diş derinliğine sahip lastikler, yağmurlu günlerde daha güvenli bir sürüş deneyimine katkıda bulunacaktır. Gerisi sizin dikkatli ve bilinçli sürüşünüze kalmıştır.

Şiddetli yağmurda güvenli sürüş için ilk 3 kuralımız

  • Yavaşlayın. Bu çok da zorlayıcı bir mesele değildir. Hız sınırının altında kalın. Ne kadar yavaş giderseniz, aracınız üzerindeki kontrolünüz o kadar yüksek ve frenleme o kadar kolay olur.

  • Işıklarınızı açın. Görüşünüzü artırmak ve fren lambalarınızın çalışır durumda olduğundan emin olmak için farlarınızı açık tutun. Birçok eyalette, yağmur sırasında farların kullanılması kanunen zorunludur. Yağmurda optimum güvenlik için siz de kendinizinkini açın.

  • Kendinizle diğer araçlar arasında daha fazla mesafe bırakın. Diğer sürücülere daha fazla alan verin. Aracınız ile önünüzdeki araç arasındaki mesafeyi ikiye katlayın. Islak zeminde durma mesafeleri artar. Bu aynı zamanda görüşü engelleyebilecek diğer (özellikle daha büyük) araçlardan gelen su fışkırmalarından kaçınmanıza da yardımcı olacaktır.

Bu ilk üç kural, ıslak koşullarda güvenlik için gereklidir. Ancak şiddetli yağmurda sürüş hakkında bilinmesi gereken tek şey bu kurallar değildir. Islak ve su basmış yollarda güvende kalma ipuçları için okumaya devam edin.

İlk sağanak yağışa dikkat edin

Kuru bir dönemden sonraki ilk yağmur, en tehlikeli sürüş koşullarından bazılarına neden olabilir. Neden? Yağmur, yoldaki yağ ve döküntülerle karışarak özellikle kaygan bir yol yüzeyine neden olur. Bu şekilde kontrolü kaybetme riskiniz artar.

Dikkatli frenleme kilit noktadır

Yağışlı havalarda, frenleriniz kuru koşullarda olduğu kadar hızlı tepki vermeyecektir. Yolda mümkün olduğunca ileriye bakmaya çalışın ve frene basmak yerine ayağınızı gazdan çekerek yavaşlamayı tercih edin. Gerekmedikçe frenlerinizi kullanmaktan kaçının. Islak yolda aniden fren yapmak, aracınızın kaymasına neden olabilir.

Hız sabitleyici kullanmayın

Yağmurda hız sabitleyicinizi kapatın. Arabanızın kontrolü tamamen sizde olmalıdır.

Lastik Bulucu

Amacınıza ve aracınıza uygun
lastiğe giden en kısa yol.

Suda Kızaklama

Suda kızaklamanın önüne geçebilmek için gerekli ipuçları...

Daha Fazla Bilgi

Driving in snow

What to do when snow and ice strikes.

Daha Fazla Bilgi

Driving in fog

Tips for safe driving in fog

Tips for safe driving in fog.

Daha Fazla Bilgi