Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Virajlı Yollar

Virajlı Yollar

Virajlı Yollarda Güvenli Sürüş

Virajlı yollarda, güvenli sürüş için ipuçlarını bu bölümde bulabilirsiniz. Bu bilgilerin bir çoğuna sahip olsanız da, bilgi tazelemek faydalı olabilir.

İster yeni bir sürücü olun olun, ister direksiyon başında deneyimli, trafik kuralları yoldaki tüm kişiler için aynıdır. Mesela, virajlı bir yolda aşırı hızda araç kullanmaktan kaçınmalısınız. Bu kural, hem bir tepenin etrafındaki dolambaçlı bir yol hem de bir banliyö kasabasındaki sessiz bir döner kavşak için geçerlidir.

Sık sık tavsiye edilen bir hız sınırı ile yaklaşan bir viraj konusunda sizi uyaran yol tabelaları göreceksiniz. Ancak virajlı bir yol, sürüş esnasında neden bu kadar tehlikeli olabilir? Çünkü bir aradcın viraj alımı esnasında gerçekleştirdiği iki farklı hareket türü vardır. Her şeyden önce, arabanın ileri doğru hareket ettiği momentum var. İkinci olarak, aracın gövdesinin ataleti, etrafındaki eğriyi takip ederken devreye girer. Merkezkaç kuvvetleri, arabayı dışarı doğru itmeye çalışacak ve lastikler, virajlı yolda ilerlerken bu kuvvetlere direnmek için daha fazla çalışmak zorunda kalacaktır. Bir sürücü virajı çok yüksek bir hızda alırsa, lastikler kademeli olarak tutuşunu kaybedecek ve kaymaya başlayacaktır.

Tips for driving on a bend

In addition to driving at a slow pace, there's a useful technique for winding roads; try to turn the steering wheel as little as possible without crossing the central line.

Please note: this is not a recommendation to completely cut across the inside of a bend on a public road; that would lead you into the path of oncoming traffic and would endanger other drivers.

Rather, the advice is for drivers to make sensible use of the width of their lane, so they can take the curve more easily and improve their view around it. Turning the wheel as little as possible is the key.

There are three steps to drive through a curve safely:

  • When approaching a curve, slow down appropriately and position your car to the side of your lane which is opposite the direction of the curve. If the road winds to the right, for example, move to the left side of your lane.
  • As you continue to drive through the curve, smoothly position your vehicle towards the other side of your lane.
  • When approaching the end of the bend, gradually ease back to the normal position in your lane, then accelerate out of it in a straight line.

This driving technique follows the line of the widest possible arc; it reduces the severity of a curve, and thus places less stress on the tires and reduces the risk of skidding out of control. Moreover, drivers have a more unobstructed view of the road ahead and more time to react to any hazards.

And on that point, you must stay alert for other drivers and traffic while rounding a curve. If other vehicles are too close to the center of the road while you're driving through a curve, it could put you at risk of a head-on collision.

Tips for regaining control in a skid

If the vehicle does begin to skid on a winding road, drivers mustn't react with panic when they find that the brakes, accelerator, and steering wheel aren't working as usual.

Instead, they should take their feet off the brake and accelerator. Both hands should remain loose on the steering wheel, but not make any sudden movements.

The critical thing is to avoid oversteering and hitting the brakes too hard. After the vehicle has had time to slow down, regain control safely; gently apply the brake and begin steering again.

Lastik Bulucu

Amacınıza ve aracınıza uygun
lastiğe giden en kısa yol.

Driving in snow

What to do when snow and ice strikes.

Daha Fazla Bilgi

Holiday journey

Holiday Journey

Get your tires vacation ready.

Daha Fazla Bilgi

Şiddetli yağmur sırasında sürüş

Aşırı yağışlı havalarda, sürüş koşulları değişebilir.

Daha Fazla Bilgi