Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Person topping up car fluids, preparing their car for winter

Aracınızı Kışa Hazırlamak için Neler Yapmak Gerekir?

Aracınızı Kışa Nasıl Hazırlarsınız: Yapılacaklar Listesi

Winter car checklist: Fit your car with winter tires

Aracınızı kışa hazırlamak için yapılacaklar listesi 

Havalar soğumaya başlar başlamaz; gardırobunuzda, kalın montlara, atkı ve berelere kendiliğinden yer açarsınız. Aracınızı kış mevsimine hazırlamak da çok farklı değildir. 

Bunun için yapılacaklar listesi:


1.      Aracınıza kış lastikleri takın

2.      Kış lastiklerinizin durumunu kontrol edin

3.      Araç sıvılarının seviyesini kontrol edin

4.      Akünüzü kontrol edin

5.      Farlarınızı kontrol edin

6.      Sileceklerinizi kontrol edin

7.      Kış acil durum kiti hazırlayın

Kış lastiklerine geçmek dışında arabanızı kar, buz ve dondurucu sıcaklıklara hazırlamalısınız. Bir kış araç kiti, bu mevsimi güvenli ve rahat bir şekilde geçirmenize yardımcı olacaktır.

Aracınızı kışa hazırlamanıza yardımcı olmak için, mevsimsel araç bakımı için yapılacaklar listemize bir göz atın. Aracınız kısa sürede kış sürüşüne hazır olacak. 


1. Aracınıza Kış Lastikleri Takın

Kış lastikleri, arabanızı kışa hazırlarken aklınıza gelen ilk şeylerden biridir, çünkü yılın soğuk aylarında sürüş konforu ve güvenliği sağlar. Ayrıca Avrupa'da birçok bölgede, belirli zamanlarda kış lastikleri takmak zorunludur. Ekim ayı geldiğinde genellikle kış lastikleri takılır, ancak yasalara göre nerelerde lastiklerinizi ne zaman değiştirmeniz gerektiğini buradan öğrenebilirsiniz.

Sıcaklıklar düştüğünde, yaz lastiklerinin kauçuğu sertleşir ve yol tutuşu azalır. Kış lastikleri ile dondurucu soğuklar ve buzlu yollar gibi zorlu kış koşullarına hazır olursunuz. Kış ve yaz lastiklerinin farkı hakkında daha fazla bilgi için tıklayın. Yaşadığınız bölgeye bağlı olarak, dört mevsim lastiklerinin bir alternatif olup olmayacağını keşfedin.


2. Kış Lastiklerinizin Durumunu Kontrol Edin

Kış lastiklerinizi taktırırken, iyi durumda olduklarından emin olun - yedek lastiğinizin de! Bunu yaparken, lastik sırtını kontrol edin, lastik basıncının doğru olduğundan emin olun, ayrıca lastikte anormal bir bombe, aşınma veya genel bir hasar olup olmadığına bakın. Herhangi bir şey fark ederseniz, bunu lastik uzmanınıza söyleyin. Ancak, bir profesyonel sizin kış lastiklerinizi taktığında bunları fark edecek ve onarımını veya değiştirilmesini önerecektir.

Man removing snow from his car with ice scraper from his winter car kit

Soğuk havanın sürprizlerine hazırlıklı olun

3. Aracınızın Sıvılarını Tamamlayın

Sıvılarını kontrol ederken, aracınızı düz bir zemine park edin ve motorun soğuk olduğundan emin olun. Ardından, aşağıdaki sıvıları kontrol edin, doğru oranı kullandığınızdan ve maksimum seviyeyi geçmediğinizden emin olun:

 • Yağ
 • Silecek suyu, çünkü ön camınız kışın daha sık kirlenecektir.
 • Antifriz, motor soğutma suyuna eklenmelidir. Adından da anlaşılacağı gibi antifriz, motor soğutma suyunun donmasını önleyecektir.


4. Akünüzü Kontrol Edin

Aracınızın motoru normalden daha uzun bir sürede çalışmaya başlıyorsa ve farları yeteri kadar güçlü değilse artık akünüzü değiştirmenin zamanı gelmiş olabilir. Kontrol ettirmezseniz, soğuk havalarda akünüz (ve siz) zor durumda kalabilirsiniz. Yeni bir akü veya tamire ihtiyacınız olup olmadığı konusunda size önerilerde bulunacak bir teknisyenle görüşün.


5. Farlarınızı Kontrol Edin

Kış mevsiminde araç kullanmak, gün ışığının daha kısa olduğu dönemlerde yağmur, sulu kar ve karla başa çıkmak demektir. Bu yüzden sıklıkla farlarınıza bel bağlamak durumunda kalırsınız. Farlarınız çalışmadığında ise daha büyük bir tehlikede olursunuz. Kış soğukları bastırmadan evvel, farlarınızın, sis lambalarınızın, göstergelerinizin, geri vites lambalarınızın ve fren lambalarınızın çalıştığından emin olun. İyi durumda olduklarını anladıktan sonra, camsil ile iyice temizleyin, veya  inatçı lekelere biraz diş macunu sürün, birkaç dakika beklettikten sonra silin.


6. Sileceklerinizi Kontrol Edin

Şiddetli bir sağanak sırasında eski veya bozuk silecek lastiklerinin gıcırdayan seslerinden daha kötü bir şey olamaz. Ön camınızı düzgün bir şekilde temizleyemeyen sileceklerin değiştirilmeleri gerekir. Doğru silecekleri aldığınızdan emin olduğunuzda sileceklerinizi değiştirmek çok kolaydır. Şüphe duyduğunuzda bir servis teknisyenine sorun veyayetkili servisiniz ile görüşün.


7. Kış Acil Durum Kiti

Bu acil durum kiti kontrol listesindeki her şeye ihtiyacınız olmayabilir, ancak bir kış günü dışarıda mahsur kalırsanız bunları yanınıza aldığınıza memnun olursunuz:


1.    Araç Kiti

 • Buz kazıyıcı
 • Yedek lastik - hava basıncını en az ayda bir kontrol edin
 • El feneri 
 • Çekme halatı
 • Atlama kabloları
 • Küçük kürek
 • Yol tuzu

2.     İletişim

 • Yedek mobil telefon şarjı
 • Tehlike uyarı üçgeni
 • Fosforlu yelek (bazı ülkelerde zorunludur)
 • Düdük

3.     Yardım, Isınma ve Beslenme

 • İlk yardım kiti
 • Atıştırmalıklar
 • İçme suyu
 • Çorap, eldiven, atkı ve bere gibi sıcak tutan kış giysileri
 • Yağmurluk veya panço
 • Yün battaniye
 • Sıcak tutan, su geçirmeyen çizmeler

Yaz Lastiği mi Kış Lastiği mi?

When do you need summer tires or winter tires

Yaz ve kış lastiği karşılaştırması...

Daha Fazla Bilgi

Kış lastikleri ne zaman takılmalıdır?

Continental_Winter_World_WhenToPutOnWinterTires

Kış lastiklerine ne zaman geçmeniz gerektiğini ve ülkenizde  zorunlu olup olmadığını öğrenin.

Daha Fazla Bilgi

Aracınızı kış mevsimine hazırlama

Continental_Winter_World_PrepareYourCarForWinter

Aracınızı kışa hazır hale getirmek için kışlık araç kiti kontrol listemize bakın

Daha Fazla Bilgi