Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Testing winter tires in freezing conditions

Kış Lastiği Testleri

Kış Lastiği Testleri

Swedish snow-covered circuit

Elaborate test tracks to test winter tires

Kış lastiği test kriterleri

Continental'de kış lastiklerinin test edilmesine neler dahildir?

 • Kapsamlı araştırma ve geliştirme
 • Lastik testleri ıslak, kar ve buzla kaplı ve kuru yüzeylerde yapılır
 • Continental, lastiklerini Almanya ve karla kaplı İsveç dahil çeşitli yerlerde test etmektedir.

Aracınız için yeni kış lastikleri seçmek söz konusu olduğunda, çeşitli seçenekler genellikle çok fazladır. Daha soğuk aylar için, kış lastiklerine mi yoksa dört mevsim lastiklerine mi ihtiyacınız olduğunu düşünmeniz gerekir. Bir kez daralttıktan sonra, farklı özellikler sunan çok çeşitli modellerle karşı karşıya kalırsınız. Arabanızın lastikleri yere doğrudan temas eden tek alan olduğundan, lastiklerinin güvenli, güvenilir ve iyi performans gösterdiğinden emin olmak istersiniz - özellikle de kar ve buz gibi aşırı koşulların olduğu bir bölgede yaşıyorsanız. Kaliteli kış lastikleri mi yoksa dört mevsim lastikleri mi satın aldığınızı öğrenmenin bir yolu, bağımsız test sonuçlarını okumaktır. Ancak, araba dergileri kış lastiklerimizi ellerine almadan önce, kar ve buz dahil çeşitli yüzeylerde performans gösterdiklerinden emin olmak için onları kapsamlı bir şekilde test ediyoruz. Continental'de araştırma, geliştirme ve lastik testi hakkında daha fazla bilgi edinin.


Araştırma Geliştirme (Ar-Ge)

Yeni bir lastik geliştirmek, malzemeleri, bileşenleri, takviyeleri ve çeşitli lastik sırtı tasarımlarını test etmek anlamına gelir. Yeni lastiklerin geliştirilmesinde pek çok ön bilgi ve deneyim harcanmaktadır, ancak aynı zamanda çok sayıda deney ve en son yeniliklerin tanıtımı da vardır. Simülasyonlar, önerilen bir lastiğin buz veya karda hızlanırken ve fren yaparken nasıl tepki verdiğini gösterebilir. Tüm simülasyonlar değerlendirildikten sonra, mühendislerimizin gerçek lastikleri incelemesine ve test etmesine olanak tanıyan prototipler oluşturulur.

Infographic depicting the main elements of winter tire tests

Testing brake performance, comfort, durability and traction control

Lastik Testleri

Araştırma ve geliştirme aşamasında, Continental olarak biz, yeni bir lastiğin güvenlik ve performansının yüksek kalitede olmasını sağlamak için birkaç test gerçekleştireceğiz. Elbette, kar lastiği testlerinin, lastiklerimizin yolda tipik olarak karşılaştığı kış koşullarında - buzla kaplı asfalt, ıslak yüzeyler ve kar - yapılması gerekir. Lastikleri farklı kış yüzeylerinde test ederken, güvenlik bir numaralı önceliğimizdir, ancak yol tutuşu, sürüş konforu, lastik dayanıklılığı ve diğer özellikler gibi diğer hususların dikkate alınması gerekir:

 • Islak zemin testleri
  Islak yollarda, kavrama azalırken fren mesafesi genellikle artar. Lastiklerimizi yapay olarak sulanan düzlüklerde, suda kızaklama performansını test etmek için su havuzlarında hızlanma sürüşlerinde ve mümkün olan en kısa fren mesafesini ve maksimum kavrama elde etmek için ıslak yüzeylerde viraj senaryolarında test ediyoruz.
 • Karlı zemin testleri
  Karla kaplı yollarda çekiş, kavrama, fren kontrolü ve hızlanma genellikle tehlikeye girer, bu da lastiklerin nasıl performans gösterdiğini görmek için bu sürüş koşullarını karla kaplı pistlerde ölçmemiz gerektiği anlamına gelir.
 • Buzlu zemin testleri
  Buz ve karda sürüş performansını test etmek için, düşük hızlarda yapay olarak buzlu test pistlerinde fren, kavrama ve çekiş testleri yapıyoruz. Her bir senaryoda aracın ne kadar uzaklaştığını tam olarak ölçebilmemiz araçlar yüksek teknoloji ile donatılmışlardır.

Kış lastiği testleri nerede yapılır?

Continental, Almanya'dan İsveç'e kadar pek çok yerde kış lastiği testleri gerçekleştirmektedir. Contidrom test pisti 1967'den beri kullanılmaktadır ve yüksek hızlı pistte en az 1,3 milyon lastik test edilmiştir. Bunun en güzel yanı, Hannover'deki Conti Genel Merkezine kısa bir sürüş mesafesinde elverişli konumu. En kuzeydeki test parkurlarımız ise, Lapland'da sıcaklıkların -30 ° C'ye ulaşabildiği Kuzey Kutup Dairesi’nde yer almaktadır.


Continental lastikleri testlerde ne kadar iyi performans gösteriyor?

Continental kış lastiklerinin ne kadar iyi performans gösterdiğinden emin bir şekilde övünebiliyoruz. İki Continental kış lastiği için bu son test sonuçları, gurur duyduğumuz genel bir trendin harika bir örneği: Ürünlerimizin yüzde 78'i lastik testlerinde en yüksek notu alıyor!

WinterContact™ TS 860

Bu lastik, Alman dergisi Auto Bild tarafından 2019'da yapılan Süper Kış Lastiği Testinde test şampiyonu oldu. Kategori, üç bölümde değerlendirilen 53 diğer lastikten oluşuyordu:

 • 1. Aşama, ıslak zemin fren performansı
  En iyi 30 lastik seçimi
 • 2. Aşama, karlı zemin fren testi:
  En iyi 20 lastik seçimi 
 • 3. Aşama, ilk 20 lastiğin eksiksiz testi
  Aşınma, performans ve fiyat kriterlerine göre yapılmaktadır.

Genel olarak WinterContact ™ TS 860, kar ve buz dahil ıslak kış günlerinde virajlarda ve hızlanmada maksimum çekiş kontrolü sunar. Müşterilerin% 91'i bu kış lastiğini tavsiye ediyor.

WinterContact™ TS 850 P

Özellikle orta ve lüks araçlar ve SUV'lar için geliştirilen bu kış lastiği, 2020 yılında Alman Sportauto dergisi tarafından çok iyi bir derecelendirme ile ödüllendirildi. WinterContact ™ TS 850 P, mükemmel sırt deseni ve karda dengeli dinamikleri ile kontrollü bir çekiş sunuyor. Buzla kaplı yollarda kısa fren mesafelerine de güvenebilirsiniz. Etkileyici bir şekilde, müşterilerimizin% 100'ü bu kış lastiğini diğer alıcılara tavsiye ediyor!

Kış yollarında mükemmel sırt, çekiş ve kavrama sağlayan diğer lastikler hakkında bilgi edinmek ister misiniz? Mevcut Continental kış lastikleri yelpazesine buradan göz atın. Veya yaşadığınız yerde kar lastiğine ihtiyacınız yoksa, Continental dört mevsim lastiklerini burada bulabilirsiniz.


Yaz Lastiği mi Kış Lastiği mi?

When do you need summer tires or winter tires

Yaz ve kış lastiği karşılaştırması...

Daha Fazla Bilgi

Kış lastikleri ne zaman takılmalıdır?

Continental_Winter_World_WhenToPutOnWinterTires

Kış lastiklerine ne zaman geçmeniz gerektiğini ve ülkenizde  zorunlu olup olmadığını öğrenin.

Daha Fazla Bilgi

Aracınızı kış mevsimine hazırlama

Continental_Winter_World_PrepareYourCarForWinter

Aracınızı kışa hazır hale getirmek için kışlık araç kiti kontrol listemize bakın

Daha Fazla Bilgi