Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Measuring Tire Tread Depth

Diş Derinliği

Diş derinliğinin önemi

Pratik bilgiler: Diş derinliğini kontrol yöntemleri

  • Sırt aşınma göstergeleri, lastik sırtında ana kanallar boyunca eşit aralıklarla uzanır. Gösterge sırt seviyesiyle aynı hizada ise, lastik değiştirilmelidir.
  • Lastik diş derinliği ölçeriniz varsa, probe barı kanala yerleştirin ve omuzları lastik sırtıyla aynı hizaya gelene kadar itin. Ölçüm sonucunu diş derinliği ölçerin üst kısmında görebilirsiniz.

Lastikleriniz, aracınız ile yol arasındaki temel bağlantıdır. Lastik sırtı sürüş sırasında yolu kavrar. Ancak yeterince derin değilse, aracınız çekiş gücünü kaybeder ve fren süresi artar. Derin olmayan kanallar, yağışlı havalarda aracın kontrolünü zorlaştırır ve suda kızaklama riskini artırır. Güvenliğiniz için, rutin araç bakımınızda diş derinliğini ölçün.

Sırt, lastiğin yere temas eden kauçuk kısmıdır. Lastikler kullanıldıkça lastiklerin sırt kısmı aşınır. Diş derinliği 1,6 milimetrenin (2/32 inç) altında olan lastikler, yolu kavrayamaz. Fren mesafesi ve araç kontrolü zayıflar. Bu lastikler güvenli değildir ve değiştirilmeleri gerekir

Yağmurlu, buzlu ve karlı yol koşullarının üstesinden gelmek için lastiklerinizin yeterli diş derinliği seviyesine sahip olmaları gerekir. Aracınıza uygun yaz, kış ve dört mevsim lastiği taktığınızdan emin olun.


Sırt Aşınma Göstergeleri

Sırt aşınma göstergeleri veya aşınma çizgileri, lastik sırtında ana kanallar boyunca eşit aralıklarla uzanır. Gösterge sırt seviyesiyle aynı hizada ise, lastik değiştirilmelidir.

Birçok kış lastiği modelinde, kış lastiği aşınma göstergeleri bulunur.  Bunlar sırt seviyesiyle aynı hizada ise, lastik artık kış koşullarında kullanıma uygun değildir. Bazı yerlerde yasal olarak artık kış lastiği olarak nitelendirilmezler.


Başla
Tread depth

Lastik diş derinliği ölçerin kullanımı

Diş derinliğini ölçmek için varsa lastik diş derinliği ölçerinizi kullanın. Diş ölçeri kanala yerleştirin ve diş ölçerin omuzları lastik sırtıyla aynı hizaya gelene kadar itin. Ölçüm sonucunu diş derinliği ölçerin üst kısmında görebilirsiniz. Alternatif olarak, küçük bir cetvel kullanılabilir.

Lastik diş derinliği ölçer yerine, 1 TL veya 50 kuruşluk bozuk paralarla diş derinliğini tahmin edebilirsiniz.

Lastiklerin farklı kısımlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Balans ayarında sorunlar, lastik sırtının eşit olmayan bir şekilde aşınmasına neden olur. Çevresindeki yüzeyden daha fazla yıpranmış olan alanlara dikkat edin. Lastik sırtı, ölçtüğünüz en düşük diş derinliğine göre değerlendirilmelidir.

Ölçümler konusunda emin değilseniz, aracınızı bir servise götürün.


Lastik hasarına dikkat edin

Lastik diş derinliğini ölçerken, lastik sırtındaki diğer anormallikleri de kontrol edin. Aracınızın sorunlu balans ayarını veya başka sorunları gösteriyor olabilirler. Aracınızı bir servise götürün.

Ayrıca, lastik sırtında veya yanağında bombeler olup olmadığını kontrol edin. Bu bombeler lastikte güvenlik riski oluşturabilir. Bu sebeple, böyle bir tespit yapıldıktan sonra lastiklerin uzmanlar tarafından kontrol edilmesi gerekir.


Bayi Bulucu

Lastik Basıncı

Feel the pressure

Lastik basıncı ölçenize yarayacak temel bilgiler...

Daha Fazla Bilgi

Jantların yeniden sıkıştırılması

All about retorquing wheels

Gevşek bijonların kontrol edilmesi..

Daha Fazla Bilgi