Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Tire mileage

Kilometre Performansı

Kilometre ömrünü etkileyen faktörler

Lastiklerinizin uzun süreli kilometre performansı birçok faktöre bağlıdır. Bunların ne olduğunu ve lastiklerinizin ömrünü uzatmak için neler yapabileceğinizi açıklıyoruz.

Lastik kilometre performansına hafif ve orta derecede etki

Lastiğin kilometre performansını hafif ve orta derecede etkileyen iki faktör vardır - lastik genişliği ve lastik basıncı.

Lastik genişliği: Lastik genişledikçe yol temas alanı genişler. Bu sayede zemine binen yük azalır, lastik daha az aşınır ve ömrü uzar. Lastiğin yol tutuş performansı da iyileşir, bu yüzden spor veya agresif sürüş tarzınızın lastik performansına etkisi olacaktır.

Yola ve virajlara sert girmekten veya ani hızlanma ve fren yapmaktan kaçındığınızda lastiklerinizden daha yüksek kilometre alabilirsiniz.

Lastik basıncı: Lastik basıncı aracın yüküne oranla çok yüksekse, lastik temas alanının ortasındaki yer basıncı artarak  bu bölgede aşınmayı artıracaktır.

Bu konuda yapılacak en iyi şey, lastiklerinizin basıncını  her iki ile dört haftada bir kontrol etmek ve lastiklerinizi şişirirken araç üreticisinin kısmi ve tam yük tavsiyelerine uymaktır.


Lastik kilometre performansına orta derecede etki

Lastik kilometre performansını orta derecede etkileyen faktörler çok farklı olsa da aşağıda belirtilen önleyici bakım önerileri bu etkileri azaltmaya yardımcı olabilir.

Çeker aks: Aracın çeker aksındaki lastikler serbest aksa kıyasla daha fazla aşınacaktır. Arkadan çekişli araçlarda ön ve arka lastikler arasında daha dengeli bir aşınma ilişkisi vardır. Önden çekişli araçlarda, ön aksa binen direksiyon kuvvetlerinden dolayı ön lastiklerde aşınma artar.

Bu durumda lastiklerinizin ömrünü uzatmanın en iyi yolu, yıl içerisinde düzenli aralıklarla, örneğin yaz lastiklerinden kış lastiklerine geçerken, lastiklerin konumunu değiştirmektir.

  • Arkadan çekişli veya dört çekişli araçlarda arka akstaki lastikleri öne alın ve ön lastikleri arka aksta diğer yana takın.
  • Önden çekişli araçlarda, ön akstaki lastikleri arkada aynı konuma takın, arka lastikler ise ön aksta karşı tarafa takılmalıdır.
  • x-deseni, önden çekişli araçlarda tüm lastiklerin çapraz yönde farklı aksa ve konuma takıldığı bir diğer alternatiftir.

Yönlü desene sahip lastiklerde lastik rotasyonunun kısıtlı yapılabileceğini aklınızda bulundurun; sadece ön akstan arkaya veya arka akstan öne aynı pozisyonda takılabilirler  - karşı tarafa takılamazlar.

Yol yüzeyi: Normal koşullarda araç kullanırken yol yüzeyinin etkisi nispeten azdır. Ancak engebeli ve aşındırıcı bir zemin, aracınızı agresif kullanıyorsanız, lastiklerinizin hizmet ömrünü ciddi anlamda kısaltabilir.

Bu aşamada mümkün olduğunca bozuk yollara girilmemesini veya uygun lastikler olmadan araziye çıkılmamasını öneriyoruz. Engebeli yollar seyahatinizin bir parçası ise özel tasarım tam arazi lastikleri takmanızı öneririz.

Dış ortam sıcaklığı: Yaz ve kış lastiklerinin fiziki özellikleri belirli çalışma sıcaklıkları için optimize edilmiştir. 45˚F altındaki sıcaklıklarda yaz lastikleri daha çabuk aşınacaktır. 45˚F üzerindeki sıcaklıklarda ise kış lastikleri daha çabuk aşınacaktır.

Önemli olan mevsime uygun lastikler takmaktır. Bu sadece lastiklerinizin ömrünü uzatmakla kalmayacak, aracınızın performans ve güvenlik özelliklerini de yıl boyu koruyacaktır.

Lastik kilometre performansına yüksek derecede etki

Şimdi de lastiklerin kilometre performansını etkileyen en önemli faktörlere gelelim, bu noktada sürücü fark yaratabilir.

Sırt hamur bileşimi: Lastik geliştirme aşamasında, ıslak yol tutuşu, aşınma ve yuvarlanma direnci arasında hedef çatışmaları vardır. Her ne kadar modern premium lastikler, aşınma ve ıslak yol tutuşu arasındaki genel ödünleşimleri hafifletmeye yardımcı olan ileri teknolojili silika sırt hamurlarından yapılmış olsa da bu, bir özelliğin bazen bir başkasının pahasına güçlendirilmesi demektir.

Yeni bir set lastik için alışveriş yapmak, lastik hamuru tasarımının belirli güçlü yönlerini araştırmaya yardımcı olur. Bu yüzden, lastiklerin düşündüğünüzden daha erken aşınma belirtileri göstermesi sürpriz olmayacaktır.

Sürüş tarzı: Hızlı ve sportif sürüş, lastiklerinizin kullanım ömrünü belirleyen önemli bir faktördür. Güçlü hızlanma ve frenlemenin yanı sıra hızlı viraj alma lastik aşınmasını önemli ölçüde artırır.

Trafikte güvenlik kurallarına uyduğunuz sürece, sürüş tarzınızla ilgili size bir uyarıda bulunmayacağız. Fakat aracınızı biraz daha yavaş kullanarak ya da daha az güçle hızlanarak lastiklerinizin hizmet ömrünü uzatmaya ciddi katkıda bulunabilirsiniz.

Basınç ve yük: Lastik basıncı aracın yüküne göre çok düşükse lastik omzu ve merkezi arasında kayma meydana gelebilir. Kaymanın artması aşınmayı artırarak lastik ömrünü azaltır.

Ağır malzemeler satın almak ya da tatile çıkmak gibi aracınızın tam yük taşıması gereken durumlar mutlaka olacaktır, ancak diğer zamanlarda, aracınızın bagajında gereğinden fazla bir şey tutmayın. İstiap haddini geçmemeye çalışın ve lastik basıncını normal yük ile tam yük arasında gerektiği gibi ayarlayın. Tavsiye edilen lastik basıncına uyulması da yakıt ekonomisini etkileyen bir faktördür.

Süspansiyon geometrisi: Ayarı bozuk direksiyon ve süspansiyon geometrisi, lastiklerinizin ömrünü önemli ölçüde etkiler ve genellikle lastik omzunda düzensiz aşınma şeklinde kendini belli eder.

Özellikle yolda çukura girme veya kaldırıma çarpma gibi beklenmedik bir sarsıntıdan sonra direksiyon veya süspansiyon ile ilgili bir sorundan şüpheleniyorsanız, kontrol için servise gitmelisiniz.

Motor gücü: Daha güçlü ve yüksek torklu otomobiller, zaman içinde lastik ömrünü azaltabilir - ancak bu sürücünün aracın kapasitesini nasıl kullandığına da bağlıdır.

Daha yüksek torklu araçlar için en iyi seçenek, ultra yüksek performanslı araçların özelliklerine uygun olarak tasarlanmış ultra yüksek performanslı (UHP) bir lastik olacaktır.


Lastik Basıncı

Feel the pressure

Lastik basıncı ölçenize yarayacak temel bilgiler...

Daha Fazla Bilgi

Lastiklerin saklanması

Storing tires correctly

Ayakta mı durmalı, saklanmalı mı yoksa asılmalı mı?

Daha Fazla Bilgi

Diş Derinliği

Measuring Tire Tread Depth

Diş derinliğini düzeli olarak neden kontrol etmeliyiz?

Daha Fazla Bilgi