Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Feel the pressure

Lastik Basıncı

Ayda bir kez lastiklerinizin basıncını neden kontrol etmelisiniz?

Pratik bilgiler: Lastik basıncı nasıl kontrol edilir?


  • Lastikler soğukken basıncını kontrol ederseniz, daha doğru sonuç alırsınız.
  • Ön ve arka lastikler için tavsiye edilen basıncı öğrenmek için aracınızın kullanım kılavuzuna bakın.
  • Evde veya benzin istasyonunda güvenilir bir lastik basınçölçer kullanın.
  • Her lastiğin PSI (inç kareye düşen pound) değerini okuyun ve tavsiye edilen lastik basınç değeri ile karşılaştırın.
  • Aracınızın yükünü dikkate alarak önerilen aralığa göre basıncı yükseltin veya düşürün.


Birçok kazanın nedeni hava basıncı düşük lastiklerdir.  Şimdi, lastiklerinizi kontrol  etmenin tam zamanı. Bu şekilde hayat kurtarabilirsiniz.


Birkaç ayda bir kontrol etmek yeterli değil mi? Hayır, değil. Lastik basıncının aylık düzenli olarak kontrolünün pek çok nedeni vardır.


Yakıttan tasarruf edersiniz. Hava basıncı düşük lastikler daha hızlı, hava basıncı yüksek lastikler ise eşit olmayan şekilde aşınır - yani her iki durumda da lastiklerinizi daha sık yenilemeniz gerekir. Uygun bakım, lastiğin yapısını dengeler ve lastiğin ortalama ömrünü 7.500 km'ye kadar uzatabilir.Lastiklerin hava basıncı düşükse, araç her kilometrede daha çok yakıt tüketir ve kilometre performansı düşer.

New content item

Daha konforlu bir sürüşün tadını çıkarın. Hava basıncı doğru lastikler, aracın hassasiyetini, yol tutuşunu ve performansını etkiler. Bu da bizi bir sonraki noktaya götürür.

New content item

Önce güvenlik. Lastiklerin hava basıncının düşük veya yüksek olması yol tutuşunu etkiler. Lastiklerin hava basıncı düşükse yol tutuşu zorlaşır, hava basıncı yüksek lastikler ise özellikle yüksek hızlarda viraj alırken tehlike yaratır. Durma mesafesini, fren sırasında yol tutuşunu ve yön kararlılığını etkiler. Yüksek havalı kullanımdan ötürü patlama olasılığını ve kaza ihtimalini arttırır.

Çevreyi düşününLastiklerinizin hava basıncı sadece 0,3 bar düşükse, yuvarlanma direnci artar, aracınız yaklaşık yüzde 1,5 daha fazla yakıt tüketir ve dolayısıyla daha fazla CO2 açığa çıkar. Doğru hava basıncı, maksimum güvenlik ve yakıt ekonomisi arasında mükemmel bir denge sağlar. Lastiklerinizi daha uzun ömürlü olur ve karbon ayak izinizi azaltırsınız.

Lastik basıncı nasıl kontrol edilir?

Lastik basıncı, inç kareye düşen pound (PSI) olarak ifade edilir. Aracın ağırlığına ve büyüklüğüne göre değişir ve araç üreticisinin önerdiği basınç seviyesine uymanız önemlidir. İdeal hava basıncı, sürüş esnasında maksimum güvenlik ve performans sağlayacaktır.

Her iki-dört haftada bir, ayrıca uzun yolculuklara çıkmadan önce ve ilave yük taşıdığınız durumlarda lastik hava basınçlarınızı kontrol edin.


Soğuk lastikler. Lastikteki hava sıcaklığı yükselmeden ve lastikler doğrudan güneş ışığına maruz kalmadan önce, soğuk lastiklerin basıncını kontrol ederseniz daha doğru sonuç alırsınız. Hava sıcaklığı ortalama 12 derece arttığında, lastik basıncı 1 PSI yükselir. Kış aylarında, lastiklerin basıncı 5 PSI'ye kadar düşebilir. 

Kullanım kılavuzuna bakın. Aracınızın ön ve arka lastikleri için üretici tarafından tavsiye edilen lastik basınçları kullanım klavuzunda yer almaktadır. Bu, soğuk lastikler için geçerli  minimum hava basıncı miktarıdır. Muhtemelen biri normal kullanım, diğeri ise tam yük için olmak üzere "35 PSI" gibi iki değer göreceksiniz. Bunu aracınızın kullanım kılavuzunda, yakıt deposu kapağının iç tarafında veya sürücü kapısının iç çerçevesinde bulabilirsiniz. Bulamazsanız araç bayinize, üreticinize veya yetkili lastik bayinize danışın.

Basınç ölçerEvinizde (yedek parça ve aksesuar bayiinden alabilirsiniz) veya benzin istasyonunda ücretsiz kullanılabilir) güvenilir, hassas bir lastik basınç ölçer kullanın. Basınç ölçerler, pille çalışan dijital gösterge veya daha geleneksel lastik basınç kontrol kalemi şeklinde olabilir.

 Lastik basıncını kontrol edin. Lastiğin hava valfindeki uç başlığını çıkarın ve güvenli bir yerde saklayın. Göstergeyi valf gövdesine yerleştirin ve hava çıkış sesinin tıslama sesi durana kadar hızlı ve sıkıca bastırın. Göstergeniz şimdi PSI okumasını gösterecek. Bunu üreticinin önerisiyle karşılaştırın.

tire_pressure_adjust

Basıncı ayarlayın. Sonuç tavsiye edilen değerin üstündeyse, havanın bir kısmını boşaltmak için supabı içeri itin. Gösterge doğru sonucu gösterene kadar bunu birkaç kez tekrarlamanız gerekebilir. PSI sonucu tavsiye edilen değerin altındaysa, bir hava kompresörü yardımıyla (yoksa benzin istasyonunda yapın) basınç doğru seviyeye gelene kadar lastiği havayla doldurun. Supap kapağını sıkıca takın, diğer üç lastiğe ve yedek lastiğinize de aynı işlemi yapın. Bunu üreticinin tavsiyesi ettiği değerle karşılaştırın.


Modern Teknoloji - TPMS

Continental, tekerlek sensörleri ve fren sistemleriyle çalışarak lastiğin basınç seviyesi düştüğünde gösterge paneli ikaz ışığıyla sürücüyü uyaran bir Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS) geliştirmiştir.

Bu paha biçilmez güvenlik özelliği, yakıt tüketimini ve CO2 emisyonunu azaltmaya yardımcı olurken, aracınızın optimum performans ömrünü uzatır.

Ancak aracınızda TPMS olsa bile, daha iyi ve güvenli bir sürüş deneyimi için her iki-dört haftada bir lastik basıncını kontrol etmeniz gerekir.

Lastik Basıncı İzleme Sistemi (TPMS)

All About TPMS

Entegre bir TPMS'nin, kaza nedenlerini ortadan kaldırarak sürüş güvenliğini nasıl artırabileceği hakkında bilgi edinin.

Daha Fazla Bilgi

Lastiklerde Nitrojen Kullanımı

Inflating tires with nitrogen

Lastiklerde Nitrojen kullanımının yararları nelerdir? Cevabı sizi şarşırtabilir.

Daha Fazla Bilgi

Diş Derinliği

Measuring Tire Tread Depth

Diş derinliğini düzeli olarak neden kontrol etmeliyiz?

Daha Fazla Bilgi