Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Storing tires correctly

Lastiklerin saklanması

Lastiklerin doğru şekilde saklanması

Mevsim değişikliklerinde sezon lastiklerinizi değiştirmeniz gerekebilir. Kış lastiklerine ve yaz lastiklerine geçmenizden bağımsız olarak, sezonda kullanmadığınız lastikleri nasıl saklayacağınız önemlidir. 

Lastiklerinizi değiştirmesi için bir lastikçiye götürebilir veya evinizin garajında kendiniz değiştirebilirsiniz. Peki ama lastikler söküldükten sonra ne yapacaksınız? Lastikleri aracınızdan söktükten sonra nasıl saklayacağınızı bilmek önemlidir. .

Lastiklerinizi doğru şekilde kullanılmaz ve saklanılmazsa, özellikleri ve yapısı değişebilir. Bu durum, ömürlerini kısaltabilir. Hatta saklama şekli nedeniyle değiştirilmelerini gerektirecek kadar zarar görebilirler. Ama lastiklerinizi doğru şekilde kullanıp saklarsanız, size yıllarca hizmet ederler.

Lastiklerinizden en iyi verimi almak için kolay saklama kılavuzumuzu takip edin:

1. Temizleyin

Saklamadan önce biraz deterjan, su ve lastik fırçasıyla lastiklerinizi temizleyin. Bu, mevsim boyu yol ve frenden kaynaklanan kirlerin temizlenmesine yardımcı olacaktır. Lastiklerinizi jantlarla birlikte saklayacaksanız, onları da temizleyin. Bir sonraki adıma geçmeden önce tamamen kuruduklarından emin olun.


2. Koruyucu kaplamaya gerek yok

Bir sonraki adım eylemden çok eylemsizlik gerektiriyor. Saklanmadan önce lastiklere herhangi bir koruyucu kaplama veya cila uygulanması gerekmez. Lastik bileşimleri, ozon çatlamalarına ve diğer çevresel stres faktörlerine dayanacak şekilde formüle edilir. Bu ürünler, lastiklerinizin ömrünü uzatmaya yardım etmek yerine ömrünü kısaltabilir.

3. Torbalara koyun

Her bir lastik için büyük, hava geçirmez bir plastik torba bulun. Bu amaçla bahçe torbası veya büyük boy çöp poşeti kullanabilirsiniz. Torbanın (ve lastiğin) ıslak olmadığından emin olun, torbanın havasını mümkün olduğunca boşaltın (elektrikli süpürge kullanın!) ve ağzını sıkıca kapatın. Bu hava geçirmez ortam, kauçuk bileşimlerin içerdiği yağın buharlaşmasını azaltacaktır. Özel lastik saklama rafları veya lastik kılıfları da kullanılabilir. Kılıflar, lastiklerin taşınmasını ve saklanmasını kolaylaştırır, ayrıca kiri ve tozu önler. Ancak hava geçirirler. Bunları kullanmak isterseniz, lastikleri önce yukarıda belirtildiği gibi torbalara koyun, sonra lastik kılıfına yerleştirin.


4. Güneşten uzak tutun.

UV ışınları ve güneşin sıcaklığı kauçuğa zarar verebilir. Lastik saklama yeriniz doğrudan güneş ışığından uzak tutulmalıdır.

5. Nerede saklayacağınza karar verin.

Soğuk veya sıcak havada, lastikler , koruyucu bir örtünün altında bile açık havada depolanmamalıdır. Serin, kuru, orta derecede havalandırmalı ve elbette güneşten uzak tutulmalıdır. Bodrum katınız veya iklim kontrollü başka bir alan idealdir. Odada bir ısı kaynağı varsa, lastikler ondan korunmalıdır. Çoğu garaj, baraka ve tavan araları bir dizi sıcaklık, yağış ve neme maruz kalır. Bu dalgalanmalardan kaçınmalısınız.

6. Kimyasal maddelerden uzak tutun.

Kaçınılması gereken bir numaralı kimyasalınız: Ozon. Özellikle lastiklere zarar veriyor. Kontak fırçaları kullanan elektrik motorları ozon üretir. Bunlar şunları içerebilir:


 • Jeneratörler
 • Kompresörler
 • Fırın
 • Sigorta
 • Drenaj Pompaları
 • Elektrikli Süpürgeler

Depolama alanınızın bu öğelerin hiçbirini içermediğinden emin olun. Aşağıdakilerden de kaçınılmalıdır:


 • Solventler
 • Yakıtlar
 • Yağlar


7. Beyaz kauçuğu koruyun

Lastiklerinizde beyaz duvarlar veya diğer beyaz parçalar (yazı gibi) var mı? Lastiklerinizi torbalamamaya karar verdiyseniz, diğer beyaz alanlara dokunan beyaz alanlarla ve siyahla siyah temas eden yerlerde saklayın. Nedeni şu: Beyaz taraftaki siyah kauçuk diğer taraftaki siyah kauçuktan farklı bir şekilde üretilmiştir. Yağların siyahtan beyaz alanlara geçmesini ve renk bozulmasına neden olmasını önlemek için lastiğin beyaz tarafında leke bırakmayan bir siyah kauçuk tabakası kullanılır. Siyah tarafta ise standart kauçuk kullanır. Bu nedenle, beyaz kauçuğu parlak tutmaya ve izlerden kaçınmaya yardımcı olmak her renk katmanı kendi rengi ile örtüşmelidir.

8. Dik mi durmalı? Asmalı mı? İstiflemeli mi?

Lastiklerinizi nasıl saklayacağınız için üç seçeneğiniz vardır:


 • Dik tutun.
 • Yanyana istifleyin
 • Kancalara veya raflara asın.

En iyi seçenek, lastiklere daha az baskı uyguladığından ayakta durmaktır. İstiflemeniz gerekiyorsa, çok yüksek istiflenmemeye çalışın. Lastiklerin devrilmesini ve hasar görmesini engellemeniz gerekiyor. Peki ya yantlara takılan lastikler? Bu durumda istifleme aslında tercih edilir. Jantlardaki lastikler için bir başka harika seçenek, onları lastik raflarından veya kancalardan asmaktır. Asla monte edilmemiş lastikleri asmayın, aksi takdirde lastikler bozulabilir ve hasar görebilir.

Lastik Basıncı

Feel the pressure

Lastik basıncı ölçenize yarayacak temel bilgiler...

Daha Fazla Bilgi

Jantların yeniden sıkıştırılması

All about retorquing wheels

Gevşek bijonların kontrol edilmesi..

Daha Fazla Bilgi