Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Seasonal tire change

Lastik Değiştirme Zamanı

Lastik değiştirme zamanı geldiğinde neler yapılmalıdır?

Yıl içinde değişen mevsimlerle birlikte aracınızın lastiklerinin de değişmesi gerekir. Bu bölümde, sürücülerin yaz, kış veya dört mevsim lastiklerini nasıl veya ne zaman değiştirmeleri gerektiğinden bahsedeceğiz. Bu üç lastik tipi arasındaki temel farkları bilmek faydalıdır.

Örneğin yaz lastiklerine geçmek için yılın en iyi zamanı nedir? Evet, saçma bir soru gibi geliyor. Lastiklerin adından anlaşılıyor, değil mi? Aslında, yaz lastiklerinin Nisan ayı ortalarından Ekim ayına kadar kullanılması tavsiye edilir. Bu süre ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerini kapsar.

Yaz lastikleri, ıslak ve kuru yollarda mükemmel kavrama ve yol tutuşu sağlar. Ancak hava sıcaklığı 7°C'nin  altına düştüğünde, karlı ve buzlu yollarda daha iyi yol tutuşu ve çekiş gücü sağlayan kış lastiklerine geçme zamanı gelir.


Kış lastiklerinin yaz mevsiminde, yaz lastiklerinin ise kış mevsiminde, kullanılması ile ilgili yaygın sorunu bir başka bölümde ele alacağız. Sürücülerin, sıcak havalarda kış lastiği kullanmanın ve soğuk havalarda yaz lastiği kullanmanın neden zararlı olduğunu bilmesi, son derece önemlidir. Bu bir ders değil, sadece özel kauçuk bileşimlerinin farklı sıcaklıklarda nasıl çalıştığına dair basit bir el kitabı. Yıl boyunca kış lastikleri kullanmak iyi bir fikir değildir.

Lastik değiştirmek ne kadar sürer? Bu güzel bir soru. İşlem, birkaç faktöre bağlı olarak daha uzun veya kısa sürede yapılabilir. Lastikleri kendiniz değiştirmeyi deneyebilirsiniz, ancak jant üzerindeki bijonları gevşetmek zaman alabilir. Bununla birlikte, mahallenizdeki lastik bayinizde yaptırırsanız, işlem 20 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilir. Asıl önemli nokta hazırlıklı olmaktır, üstelik yaz lastiklerinden kış lastiklerine sorunsuzca geçmenizi sağlayacak bazı mükemmel ipuçları sunuyoruz.

Son olarak, yeni lastiklere alışma sürecinde dikkat edilmesi gereken konulardan bahsedeceğiz. İster kış lastiği, yaz lastiği veya dört mevsim lastiği olsun, jantlarınıza yepyeni lastikler takmak, yeni bir çift ayakkabı giymek gibidir. Her ikisine de alışmak biraz zaman ve sabır gerektirir. Bunun nedenini ve nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Bayi Bulucu

Yaz, kış veya dört mevsim lastiklerine ne zaman ihtiyaç duyarsınız?

When do you need summer tires, winter tires, or all-season tires?

Continental, tüm otomobil sahiplerine bireysel gereksinimleri için lider teknoloji ve ürünler sunmaktadır: yaz lastikleri, kış lastikleri veya dört mevsim lastikleri.

Daha Fazla Bilgi

Yaz mevsiminde kış lastikleri

Winter tires in summer

Neden yaz aylarında kış lastikleri kullanmamalısınız?


Daha Fazla Bilgi

Kış mevsiminde yaz lastikleri

Using summer tires in winter conditions might be dangerous and risks damaging your tires.

Kış mevsiminde yaz lastiği kullanmanın tehlikeleri


Daha Fazla Bilgi

Lastik nasıl değiştirilir?

Whether it’s an emergency puncture situation or you’re switching your seasonal set – here’s your guide to changing a tire.

Whether you have a sudden puncture or you’re swapping a seasonal set, here’s your step-by-step guide to changing a tire.

Daha Fazla Bilgi

Yeni lastiklerle fren yapmak

New tires need to be broken in gently. Learn why, and how to drive on new tires to optimize performance and safety.

Yeni lastiklere alışırken biraz sabırlı olmanız gerekir. Bunun nedenini ve optimum performans ve güvenlik için yeni lastikleri nasıl kullanacağınızı keşfedin.


Daha Fazla Bilgi