Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

How to change a tire

Lastik nasıl değiştirilir?

Lastiğiniz patladı ve acil bir durum söz konusu. İşte lastik değiştirme rehberiniz.

Sürücülerin araçlarındaki lastiklerin tamamını değiştirmesini gerektiren bazı ana sebepler vardır.


  1. Mevsim geçişi olabilir, yani yaz lastiklerinden kış lastiklerine veya kış lastiklerinden yaz lastiklerine geçilmesi gerekebilir.
  2. Lastikler arızalı veya lastik sırtı aşınmış olabilir. Bunun olup olmadığını anlamak için sırt aşınma göstergesini kontrol edin.
  3. Lastikler 10+ yıllık olabilir. Lastik yanağında verilen bilgiler, lastiğin yaşını gösterir. Bu sürenin sonunda, durumlarına bakmaksızın lastikleri değiştirmek iyi bir fikirdir. Araç üreticileri, aracın kullanım alanına bağlı olarak farklı bir kullanım ömrü tavsiye edebilir, buna uyun.
  4. Sürüş sırasında lastiğinizin patlaması.


2. veya 3. nedenle lastik değiştirmeniz gerekiyorsa, aracınızın yedek lastiğini de hasar veya eskime açısından kontrol ettiğinizden emin olun. Gerekirse yenisiyle değiştirin.

Sebebi ne olursa olsun, lastik değişimi son derece basittir. Bazı temel araçlarla ve her adımı açıklayan rehberimiz sayesinde araç sahipleri, bu temel görevi kendileri uygun şekilde yerine getirebilir.


O zaman başlayalım

1. Önce güvenlik: Başlamadan önce aşağıdakileri yapın.

  • Aracınızı düz bir zemine park edin. Asla yokuşta lastik değiştirmeyin.
  • El frenini çekin ve aracı park moduna alın (otomatik ise) veya vitese geçirin (manuel ise).
  • Araçta kimsenin olmadığından emin olun.
  • Değiştirdiğiniz lastiğin çapraz karşısında yer alan tekerleğin her iki tarafına takozlar veya ağır nesneler (tahta parçaları, tuğlalar, büyük taşlar) koyun.
  • Yolda lastiğiniz patladıysa, yolun kenarında güvenli bir yerde durun ve aracınızın flaşörlerini yakın.

2. Varsa göbek kapağını veya jant kapağını çıkarın.


Başla
How to change a tire

3. Bijonları bijon anahtarıyla gevşetin, ama çıkarmayın.

Aracı yerden kaldırdığınızda sadece kolaylıkla çıkacak kadar gevşetin. Bijonlar çok mu sıkı? Yatay konumda olmasına dikkat ederek bijon anahtarına dikkatli bir şekilde ayağınızla basınç uygulayabilirsiniz.

4. Aracı kaldırın.

Aracın altına kriko yerleştirin. Krikoyu nereye yerleştireceğinizden emin değilseniz, aracınızın kullanım kılavuzuna bakın. Değiştireceğiniz lastik yerden yaklaşık 15 cm yükselene kadar aracınızı yavaş ve düzgün bir şekilde kaldırın.

5. Bijonları çıkarın.

Daha önceden gevşettiğiniz için (3. adım) bunları elle çıkarabilirsiniz. Bijonları güvenli bir yere koyduğunuzdan emin olun!

6. Jantı çıkarın.

İki elinizle kendinize doğru çekin. Yuvarlayarak kenara koyun.

Önemli: Tüm lastiklerinizi değiştirip saklayacaksanız, çıkarırken her birinin üzerine tebeşirle hangi lastik olduğunu yazın. Örneğin: SoÖ (sol ön), SaÖ (sağ ön) gibi. Neden? Böylece her birinin nereye takıldığını takip edebilir ve yeniden değiştirmeniz gerektiğinde doğru yere takabilirsiniz.


7. Bijonları sıkın.

Önce sadece elinizle takın.  Daima sıktığınız bijonun karşı çaprazındaki bijona geçin, yani önce birini sıkın, daha sonra hemen yanındakini değil, karşı çaprazındaki bijonu sıkın.


8. Aracı indirin ve bijon somunlarını anahtarla iyice sıkın.

Bijonları gevşetirken yaptığınız gibi, sıkarken de yatay konumdaki bijon anahtarına dikkatli bir şekilde fazladan basınç uygulayabilirsiniz. Tork anahtarına daima doğru oranda kuvvet uygulanmalıdır, aksi takdirde germe nedeniyle cıvatalara zarar verebilirsiniz.


9. Göbek kapağını veya jant kapağını tekrar takın.

Patlak lastiğimi değiştirdim. Aracımdaki yedek lastik kalabilir mi?

Hayır. Geçici yedek lastikler genellikle farklı ebattadır. Daha hafif ve küçüklerdir, ayrıca kalıcı lastikle aynı hız ve kilometre özelliklerine sahip değillerdir. Bu, sürüş sırasında aracınızın dengesini etkileyebilir. Bunun tek istisnası, yedek lastiğinizin aracınızdaki diğer lastiklerle aynı ebatta olmasıdır.


Böylece şu noktaya geliyoruz:

10. Patlak lastiğinizi mi değiştirdiniz?

Patlak lastiği bagajınıza yerleştirin ve tamir edilmesi veya doğru ebatta, kalıcı bir lastikle değiştirilmesi için bir lastikçiye götürün.

Emin değil misiniz? Gerekli ekipmanınız yok mu? Bir lastikçiden yardım almaktan çekinmeyin. Patlak lastiğinizi değiştirecekleri veya sezon lastiklerinizi takacakları konusunda içiniz rahat edebilir. İpucu: Bunu yaparlarken, yedek lastiğinizi kontrol etmelerini isteyin.


Bayi Bulucu

Yaz, kış veya dört mevsim lastiklerine ne zaman ihtiyaç duyarsınız?

When do you need summer tires, winter tires, or all-season tires?

Continental, tüm otomobil sahiplerine bireysel gereksinimleri için lider teknoloji ve ürünler sunmaktadır: yaz lastikleri, kış lastikleri veya dört mevsim lastikleri.

Daha Fazla Bilgi

Yaz mevsiminde kış lastikleri

Winter tires in summer

Neden yaz aylarında kış lastikleri kullanmamalısınız?


Daha Fazla Bilgi

Kış mevsiminde yaz lastikleri

Using summer tires in winter conditions might be dangerous and risks damaging your tires.

Kış mevsiminde yaz lastiği kullanmanın tehlikeleri


Daha Fazla Bilgi