Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Summer tires in winter

Kış mevsiminde yaz lastikleri

Kış mevsiminde yaz lastiği kullanmanın tehlikeleri

Mevsimler değişiyor, kış kapıda. Havalar soğuyor, hatta belki yollarda biraz kar ve buz var. Arabanızın lastiklerini değiştirmeniz gerektiğini bilseniz de, bu iş zor olabilir. Yaz lastiklerinizi kullanmaya devam edebilir miyim diye merak ediyorsunuz. Cevap kısaca hayır. Kış koşullarında yaz lastikleri kullanmak tehlikeli olabilir ve lastiklerinize zarar verebilir.

Yerel hava koşulları, lastik seçiminizi belirleyen en önemli faktörlerden biridir. Dondurucu soğukların sadece zaman zaman yaşandığı ılıman kış koşullarında dört mevsim lastikleri bir seçenek olabilir.

Karlı ve buzlu yollarda veya sıcaklığın sık sık donma noktasına düştüğü yerlerde yaz lastiklerinin kullanılmamasını öneriyoruz. Kış mevsimi, arabanıza kış lastikleri veya en azından dört mevsim lastikleri takma zamanıdır.

Çekiş gücü kaybı ve kötü yol tutuşu

Yaz lastikleri, kış lastiklerinden daha düşük yuvarlanma direncine sahiptir. Bu, gürültü seviyesini azaltırken verimliliği ve yol tutuşunu iyileştirir. Ancak bu performans lastiklerinin sırtı, buz ve karda işlevini yerine getiremez.

Kış mevsiminde yaz lastiklerinin hızlanma performansı düşüktür. Kış lastikleri, karlı yollarda daha iyi performans gösterir. Ayrıca yaz lastiklerinin düşük yuvarlanma direnci nedeniyle buz veya karda fren mesafesi artar. Kış lastiğinin derin sırtı ve kara saplanan kılcal kanalları daha kısa fren mesafesi sağlar.  Buna karşılık yaz lastiklerinin bileşimi çok daha yumuşaktır ve soğuk havalara karşı daha savunmasızdır.

Yaz lastiklerinin kauçuk bileşimi sıcak havalar için tasarlanmıştır. Sıcaklık düştükçe kauçuk sertleşir. Kar veya buz olmasa bile lastik çekiş gücünü kaybeder.

Continental dört mevsim lastikleri ise, kış lastiklerine benzer sırt ve kılcal kanallarıyla ılıman kış koşullarına karşı dayanıklıdır. Ancak kış lastiklerinin özellikle kış koşulları için tasarlandığını unutmayın.

Soğuk havadan kaynaklanan tehlikeler

Kışın kar ve buz olmasa ve yollar kuru olsa da hava daha soğuktur. Yaz lastikleri soğuk havalara göre geliştirilmemiştir. Lastik sırtı sertleşir. Bu durum, çekiş gücü kaybının yanı sıra lastiğin kendisi için de risklidir.

Lastik esnekliğini kaybederek çatlayabilir. Aşırı sert sırt bloğunun yolunma riski vardır. Yolunan ve çatlayan lastikler güvenli değildir ve değiştirilmeleri gerekir.

Bir alternatif olarak dört mevsim lastikleri

Dört mevsim lastikleri zorlu kış koşullarına uygun olmasa da kış koşullarının ılıman olduğu bölgelerde yaşayan sürücüler için iyi bir seçim olabilir. Dört mevsim lastikleri, kuru ve ıslak zeminlerde iyi yol tutuşu ve fren performansı sağlar. Ayrıca sürücülerin paradan ve zamandan tasarruf etmesini sağlayabilir, sezon lastiklerinin değiştirilmesi için gereken çabayı azaltabilir.

Lastik seçiminizin doğru olup olmadığından emin değilseniz, bireysel tavsiye almak için size en yakın yetkili satıcımıza başvurun.

 


Lastik Bulucu

Amacınıza ve aracınıza uygun
lastiğe giden en kısa yol.

Yaz, kış veya dört mevsim lastiklerine ne zaman ihtiyaç duyarsınız?

When do you need summer tires, winter tires, or all-season tires?

Continental, tüm otomobil sahiplerine bireysel gereksinimleri için lider teknoloji ve ürünler sunmaktadır: yaz lastikleri, kış lastikleri veya dört mevsim lastikleri.

Daha Fazla Bilgi

Yaz mevsiminde kış lastikleri

Winter tires in summer

Neden yaz aylarında kış lastikleri kullanmamalısınız?


Daha Fazla Bilgi

Lastik nasıl değiştirilir?

Whether it’s an emergency puncture situation or you’re switching your seasonal set – here’s your guide to changing a tire.

Whether you have a sudden puncture or you’re swapping a seasonal set, here’s your step-by-step guide to changing a tire.

Daha Fazla Bilgi