Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

When do you need summer tires, winter tires, or all-season tires?

Yaz, kış veya dört mevsim lastiklerine ne zaman ihtiyaç duyarsınız?

Doğru mevsimde doğru lastiklerin kullanımı

Pratik bilgiler: Sezon lastiği kontrol listesi


  • Mevsim sıcaklıkları 7°C’nin altına düştüğünde, kış lastiklerine geçme zamanı gelmiştir.
  • Kış lastikleri, kar ve buz koşullarından ıslak ve soğuk, kuru yollara kadar tüm soğuk hava koşullarında iyi performans sağlar.
  • Mevsim sıcaklıkları 7°C’nin üzerine çıktığında, jantlarınıza yaz lastikleri takın.
  • Yaz lastikleri ıslak ve kuru yollarda yüksek yol tutuşu, virajlarda yüksek denge ve sıcak havalarda optimum kilometre performansı sunar.
  • Dört mevsim lastikleri, ılıman iklimlerde sezon lastiklerinin değiştirilmesi için para, çaba ve zaman harcamanıza gerek kalmadan güvenlik, performans ve yol tutuşu sunar.


Yıl boyunca değişen hava sürüş koşullarını etkiler. Sürüş alışkanlıklarınız ve bölgesel hava koşullarınız için özel olarak tasarlanan lastikler, aracınız için fayda sağlayacaktır. Bazı ülkelerde, kış lastikleri yasal bir gerekliliktir. Bu bölümde yaz lastikleri, kış lastikleri veya dört mevsim lastikleri arasındaki farkları ele alacağız.

Continental, her türlü sürüş ihtiyacınızı karşılayacak lider teknolojiyle tasarlanmış çeşitli lastikler sunar. Mevsim ne olursa olsun, Continental daima yanınızda.


New content item

Yaz lastiklerine ne zaman ihtiyaç duyarsınız?

Hava sıcaklıklarının 7°C’nin üzerine çıktığı sıcak mevsimlerde jantlarınıza yaz lastikleri takmalısınız. Bu lastikler, özel sırt desenleri ve sırt hamuru bileşimleri ile ıslak ve kuru yollarda yüksek kavrama performansı sunar. Ayrıca virajlarda yüksek denge, yaz sıcaklarında optimum kilometre performansı sağlar. Bu, sıcak aylarda kuru ve ıslak, kaygan yollarda aracınızı güvenle sürebileceğiniz anlamına gelir. Bununla birlikte, yaz lastiklerinin kış koşullarına uygun olmadığını unutmayın ve mevsim gerektirdiğinde lastiklerinizi değiştirdiğinizden emin olun.


Kış lastiklerine ne zaman ihtiyaç duyarsınız?

Hava sıcaklıkları 7°C’nin altına düştüğünde, kış lastiklerine geçme zamanı gelmiştir. Bu lastikler, kar ve buz koşullarından ıslak ve soğuk, kuru yollara kadar her türlü kış koşulunda iyi performans gösterir. Karlı ve buzlu yollarda gelişmiş fren performansının yanında, derin sırt deseniyle sulu karı temizleyip kara saplanarak daha fazla çekiş gücü sunar.

Bu kadar etkili olmalarının bir başka nedeni, daha iyi araç kontrolü için düşük sıcaklıklarda yumuşak ve esnek kalan özel bir kauçuk bileşiminden üretilmiş olmalarıdır. Ancak kış lastiklerinin sıcak havalarda kullanılması önerilmez, çünkü bu yumuşak bileşim kuru asfalt yolda daha hızlı aşınır ve lastiklerin daha erken değiştirilmesi gerekir.


Dört mevsim lastiklerine ne zaman ihtiyaç duyarsınız?

Dört mevsim lastikleri, yıl boyu performans göstermek üzere geliştirilmiştir. Kış koşullarının ılıman olduğu (sıcaklıkların nadiren donma noktasının altına düştüğü) bölgelerde yaşayan sürücüler için dört mevsim lastikleri bir alternatif olabilir.  Continental dört mevsim lastikleri, güvenlik ve üstün performans sunar. Ayrıca, sürücülerin maliyetten ve zamandan tasarruf etmesini sağlayabilir ve sezon lastiklerinin değiştirilmesi için gereken çabayı azaltabilir. Ancak yaz ve kış lastiklerinin özellikle ilgili koşullara göre tasarlandığını unutmayın.

Lastik seçiminizin doğru olup olmadığından emin değilseniz, bireysel tavsiye almak için size en yakın yetkili satıcımıza başvurun.


Lastik Bulucu

Amacınıza ve aracınıza uygun
lastiğe giden en kısa yol.

Yaz mevsiminde kış lastikleri

Winter tires in summer

Neden yaz aylarında kış lastikleri kullanmamalısınız?


Daha Fazla Bilgi

Kış mevsiminde yaz lastikleri

Using summer tires in winter conditions might be dangerous and risks damaging your tires.

Kış mevsiminde yaz lastiği kullanmanın tehlikeleri


Daha Fazla Bilgi

Lastik nasıl değiştirilir?

Whether it’s an emergency puncture situation or you’re switching your seasonal set – here’s your guide to changing a tire.

Whether you have a sudden puncture or you’re swapping a seasonal set, here’s your step-by-step guide to changing a tire.

Daha Fazla Bilgi