Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Winter tires in summer

Yaz mevsiminde kış lastikleri

Neden yaz aylarında kış lastikleri kullanmamalısınız?

Bu bölümde, yaz aylarında kış lastiği kullanmanın neden kötü bir fikir olduğunu açıklayacağız. Bunun sebepleri oldukça ikna edici, sizin de hak vereceğinize eminiz.

Kış lastiklerinin kış mevsiminde bu kadar vazgeçilmez olmasının iyi nedenleri vardır. Özel, esnek kauçuk bileşimlerden üretilirler, ayrıca karlı ve buzlu yol koşullarında en iyi yol tutuşunu sağlayan benzersiz sırt tasarımlarına sahiptirler. Soğuk havalarda ve kış yağışlarında en iyi performansı gösterirler ve tehlike yaratabilecek durumlarda sürücülere güven ve güvenlik sağlarlar.

Bu lastikler soğuk iklimlerin tartışmasız şampiyonu olsa da, aynı özellikler sıcak havalarda kullanıldığında bu lastikleri dezavantajlı konuma düşürüyor. Buzun ve karın olmadığı kuru yollarda, çekiş gücü sağlayacak sert kenarlı lastiklere gerek yoktur.


winter_tires_warm_roads_global

1. Kış lastikleri sıcak havada yol şartlarına uygun değildir

Kış lastiklerinin yumuşak sırt hamuru, sıcak asfalt yolda daha hızlı aşınır. Bu, hava sıcaklığı 7°C'nin altına düştüğünde yumuşak ve esnek kalmak üzere formüle edilmiş kauçuk bileşimdir.

Soğuk havanın olumsuz etkisini azaltmada çok etkilidir ve kış koşullarında çekiş gücü sağlar.

Ancak yıl boyunca kış lastikleri kullanırsanız, bu esnek sırt deseni sıcak havalarda daha hızlı aşınacaktır. Bu durum, servis ömrünü yüzde 60 oranında azaltır. Kış lastiklerini Nisan ayından önce çıkarırsanız, kilometre performansını etkileyeceği nden, lastiklerinizi daha erken değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

Sıcak havalarda dört mevsim veya yaz lastiği kullanılmasını tavsiye ediyoruz. Yaz lastikleri, yüksek sıcaklıklara dayanacak şekilde tasarlanmış farklı bir kauçuk karışımından üretilmiştir. Yaz lastiklerinde kullanılan bileşimler, kış koşullarında sert ve kırılgan hale gelir. Bununla birlikte dört mevsim lastikleri, soğuk havaların yanında sıcak ve kuru koşullara dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Kış koşullarının ılıman olduğu (sıcaklıkların nadiren donma noktasının altına düştüğü) bölgelerde yaşayan sürücüler için dört mevsim lastikleri bir alternatif olabilir. Ancak daha önce belirtildiği gibi, yaz ve kış lastiklerinin özellikle uygun koşullara göre tasarlandığını unutmamak önemlidir.

Lastik seçiminizin doğru olup olmadığından emin değilseniz, bireysel tavsiye almak için size en yakın yetkili satıcımıza başvurun.

winter_tires_fuel_economy_global

2. Yakıt ekonomisinde azalma

Kış lastiklerini yaz mevsiminde kullanırsanız, yakıt için daha fazla ödeme yapacağınızı bilmeniz gerekir.

Sıcak yollarda kış lastiklerinin yuvarlanma direnci, yaz lastiklerinden veya dört mevsim lastiklerinden çok daha yüksektir. Çünkü yumuşak kauçuk bileşimi daha fazla şekil değiştirir. Bu durum daha yüksek yuvarlanma direncine ve dolayısıyla yakıt tüketiminin artmasına neden olur ve benzin istasyonunu gereğinden daha sık ziyaret etmeniz gerekir.


winter_tires_handling_global

3. Yol tutuşu ve güvenlik üzerindeki etkileri

Sıcak havalarda dört mevsim lastiklerine veya yaz lastiklerine geçmezseniz, özellikle ani manevra  yapmak zorunda kaldığınızda aracınız güvenlik için gerekli olan ideal yol tutuş özelliklerine sahip olmayacaktır.

Bir sürücünün ani manevra yapması gereken bir senaryo düşünün. Kış lastikleri kuru yollarda çok yumuşar. Kış lastikleri kuru yollarda çok yumuşaktır. Yol tutuşu, kritik durumlarda olması gerektiği kadar hassas olmaz. Ayrıca durma mesafesi artar.

Uzun vadeli düşünüldüğünde, bir sonraki kışa kadar ilkbahar, yaz ve sonbahar aylarında kullanılan kış lastiklerinin sırt blokları, (yumuşak hamuru nedeniyle) muhtemelen aşınacaktır. Diş derinliği yeterli olmayan kış lastikleri, karlı ve buzlu zeminde yeterince yol tutuşu ve çekiş gücü sağlayamaz, bu da sürüş güvenliğini etkileyen belirleyici bir faktördür.

 


Bayi Bulucu

Yaz, kış veya dört mevsim lastiklerine ne zaman ihtiyaç duyarsınız?

When do you need summer tires, winter tires, or all-season tires?

Continental, tüm otomobil sahiplerine bireysel gereksinimleri için lider teknoloji ve ürünler sunmaktadır: yaz lastikleri, kış lastikleri veya dört mevsim lastikleri.

Daha Fazla Bilgi

Kış mevsiminde yaz lastikleri

Using summer tires in winter conditions might be dangerous and risks damaging your tires.

Kış mevsiminde yaz lastiği kullanmanın tehlikeleri


Daha Fazla Bilgi

Lastik nasıl değiştirilir?

Whether it’s an emergency puncture situation or you’re switching your seasonal set – here’s your guide to changing a tire.

Whether you have a sudden puncture or you’re swapping a seasonal set, here’s your step-by-step guide to changing a tire.

Daha Fazla Bilgi