Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Mixing tires

Farklı ebat ve desende lastiklerin kullanımı

Farklı ebat ve desende lastik kullanmalı mı, kullanmamalı mı?

Bu bölümde, aracınızda farklı ebat ve desende lastik kullanımı hakkında önemli bilgiler edineceksiniz. Öncelikle, markası ve deseni farklı lastikler kullanmaktan kaçınmalısınız. İstisnai durumlarda onaylı farklı ebat ve desenler kullanılabilir, ancak genel olarak üreticiler farklı lastiklerin kullanımını pek tavsiye etmez.

Continental, optimum güvenlik ve performans için aracınızın her jantında aynı lastiklerin kullanılmasını öneriyor. Yani ön ve arkada markası, ebatı, sırt deseni, yük endeksi ve hız kategorisi aynı lastikler olmalıdır.

Lastikler, en azından araç üreticisinin ebat, yük endeksi ve hız kategorisi ile ilgili tavsiyelerine uygun olmalıdır. Bu, birçok ülkede yasal bir zorunluluktur.

Farklı ebat, yapı, yük endeksi veya hız kategorisinde lastiklerin kullanılması, trafikteki diğer kişiler ve sizin için tehlike oluşturabilir. Araç üreticisinin belirttiği teknik özelliklere uymak ve nitelikli bir lastik uzmanına danışmak her zaman en iyisidir.


Lastik rotasyonunun yararları

Lastik rotasyonu, lastiğin hizmet ömrünü ve aşınma süresini en üst düzeye çıkaran,  etkinliği kanıtlanmış bir taktiktir.

Araç üreticisi, optimum rotasyon programı ve sıklığı konusunda özel tavsiyelerde bulunacaktır. Rotasyon programı, lastiklerinizin simetrik, asimetrik veya yönlü olmasına bağlı olarak değişir. Özel bir durum yoksa lastiklerinizi düzenli olarak sırasıyla ön ve arka akslara takmanızı tavsiye ederiz.

Zamanlamaya gelince, mevsim geçişleri yaz ve kış lastiklerinin değiştirilmesi için mükemmel bir fırsattır. Alternatif olarak, 5.000 km-10.000 km arasında yapılan lastik rotasyonları etkilidir.

Ancak eşit olmayan aşınma belirtileri varsa, lastik rotasyonunu daha sık yaptırabilirsiniz. Ayrıca size en yakın lastik bayinizden, lastiklerin ayarını veya başka bir mekanik sorun olup olmadığını kontrol etmesini isteyin: Onlar gerekli düzeltmeleri yapabilir.

Normal lastiklerinizle aynı ebat ve yapıda yedek lastikler, lastik rotasyonuna dahil edilmelidir. Ancak yedek lastiği programa dahil etmeden önce, hava basıncını kontrol etmeyi ve ayarlamayı unutmayın.

Hava basıncı ile ilgili olarak, ön ve arka lastiklerin basıncı farklı olabileceğinden, araç üreticisinin tavsiyelerine uygun olarak tekerleğin yeni konumuna göre hava basıncını ayarlamalısınız.

Yeri değiştirilen lastikler, varsa aracınızdaki Lastik Basıncı İzleme Sistemini (TPMS) etkileyebilir. Uygun ayarları yapmak ve sistemi kalibre etmek için kullanım kılavuzuna bakın veya yetkili bir servise başvurun.


Farklı lastik markalarını ve sırt desenlerini kullanabilir misiniz?

Öncelikle biz, aracınızın tüm jantlarına aynı lastikleri takmanızı tavsiye ederiz.

Bununla birlikte, aynı lastiklerin bulunamaması veya bütçe kısıtlamaları nedeniyle farklı ebat ve desenlerin kullanılması kaçınılmazsa, sırt deseni ve markası aynı olan bir çift lastiği aynı aksa takmak şartıyla farklı marka ve desende lastikler kullanılabilir. Yani, birbirinin aynısı olan iki lastik arka aksa, iki lastik ise ön aksa takılır.

Ayrıca, yük endeksi ve hız sembolleri araç üreticisinin tavsiye ettiği minimum eşik değerinden daha yüksekse (fazla yük ve standart yük), yük endeksleri ve hız kategorisi farklı lastikler bir arada kullanılabilir. Bu durumda, daha yüksek dereceli lastikleri arka aksa takın.


Diş derinliği farklı lastiklerin kullanımı


Aracınızdaki lastiklerin sadece ikisini değiştiriyorsanız, yeni lastiklerin diş derinliği, muhtemelen eski lastiklerinize kıyasla daha fazla olacaktır.

Diş derinliği farklı lastikler genellikle birlikte kullanılabilir. Lastik sektöründe yeni lastiklerin arka aksa takılması önerilir. Bu, arka aksa daha iyi yol tutuşu sağlayarak kaygan yollarda aracın arkadan kayma olasılığını ve denge kaybını azaltacaktır.

Ancak bu durumun istisnaları olabilir.  Bazı otomobil üreticileri, örneğin araç önden çekişli ise yeni lastiklerin ön aksa takılmasını önerecektir. Daha fazla bilgi için araç üreticinizin kullanım kılavuzuna bakın veya bir lastik uzmanına danışın.

Onaylı farklı ebat ve desenlerin kullanımı

Bazı araçlar, ön ve arka akslarında farklı ebatta lastiklerle fabrikadan çıkmaktadır. Bu lastik kullanımları araca özgüdür ve değiştirme zamanı geldiğinde özellikle dikkat edilmesi gerekir. Daima araç üreticisinin tavsiyelerine uyun.


Lastik Değiştirme Zamanı

Seasonal tire change

Doğru lastiği doğru mevsimde alma...

Daha Fazla Bilgi

Lastiklerin Takılması

Lastik takma işlemi ile ilgili bilmeniz gerekenler..

Daha Fazla Bilgi

Lastiklerin İmhası

A second life for old tires

Hurda lastiklerin nasıl geri dönüştürüldüğünü öğrenin.

Daha Fazla Bilgi