Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Kış Lastikleri Satın Alırken

Kış lastikleri kış mevsimi için iyi bir yatırımdır.

Kış lastikleri hakkında ne biliyorsunuz?


  • Yaşadığınız yerde sıcaklık her kış 7 derecenin altına düşüyorsa kış lastikleri satın alın. Kış lastikleri, bazı ülkelerde yasa gereği zorunludur.
  • Yanak bölgesinde yer alan M + S ve Üç Zirveli Dağda Kar Tanesi sembolü, lastiklerin uluslararası yönetmeliklere uygun olduğu anlamına gelir.
  • Yol tutuşunu ve çekiş gücünü en üst düzeye çıkarmak için aracın dört jantına da kış lastikleri takınız.
  • Optimum performans ve güvenliği sağlamak için lastik hava basıncını  araç el kitabınıza göre ayarlayınız.


Aracınız için kış lastikleri almaya hazır mısınız? Tebrikler. Her kış sıcaklığın 7 derecenin altına düştüğü bir bölgede yaşıyorsanız, sizin ve diğer yol kullanıcılarının güvenliğini sağlamak için kış lastikleri takmak son derece yerinde bir karardır.
Kış lastikleri, kar, buz ve sıcaklık düşüşlerinden kaynaklanan riskleri azaltan, sürücülere daha fazla direksiyon hakimiyeti sağlayan benzersiz özelliklere sahiptir.

Şimdi devam etmeye karar verdiğinize göre, biraz araştırma yapalım. Örneğin bir set kış lastiğine yatırım yaptığınızda, bunları arabanızın dört jantına da takmanız gerekir. Kış lastikleri, kaygan yollarda sürüş sırasında aracın yol tutuşunu en üst düzeye çıkararak arka ya da ön aksta çekiş kaybı riskini azaltacaktır. Binek araçlarda yaz ve kış lastiklerini karıştırmayın.
İşte yeni bir kış lastiği seti seçmeden önce dikkate almanız gereken faydalı bilgiler.


Havalar soğuduğunda neden kış lastiklerinden daha fazla verim alırız?

İyi bir kış lastiğinin belirleyici özellikleri, sırt deseni, kılcal kanallar ve lastik hamurudur. Havalar soğumaya ve yollar buzlanmaya başladığında bu lastikler kış şartlarıyla baş etmeye hazırdır.
Kış lastikleri, karlı, ıslak ve buzlu yollarda üstün çekiş gücü sağlayan özel bir sırt desenine sahiptir. Tekerlek döndükçe karı daha geniş kanallara iterek ek çekiş gücü oluşturacaktır. Lastik sırtında, sırt bloklarının esneyerek kara veya buza daha derinden saplanmasını ve ek çekiş gücü yaratmasını sağlayan kılcal kanallar (ufak yivler) yer alır.
Son olarak, lastik hamuru daha yüksek bir doğal kauçuk yüzdesine sahip olduğundan soğuk sıcaklıklarda yumuşaklığını ve esnekliğini korur. Kış mevsiminde performans göstermek üzere tasarlanmayan lastik hamurları - yaz lastikleri gibi - havalar soğuduğunda sert ve kırılgan hale gelir. Bu da, çekiş gücü ve yol tutuşunda önemli bir düşüşe yol açar.


Kış lastiği işaretleri

Kış lastiklerini yanak işaretlerinden ayırt edebilirsiniz. Bunlar, her ikisi de endüstri standardı olan M+S ve üç zirveli dağda kar tanesi (3PMSF) sembolüdür. Şimdiye kadar, iyi bilinen M + S işareti, kış lastiği etiketi olarak yeterli görülmekteydi. 3PMSF sembolü (kar tanesi), 1 Ocak 2018'den itibaren üretilen kış veya dört mevsim lastikleri için zorunludur.
30 Eylül 2024 tarihine kadar üretilen M+S etiketli kış lastiklerinin kış lastiği gerekliliklerini karşılamaya devam ettiği bir geçiş dönemi ögörülmektedir.
Ancak,  karda yapılan standart fren testlerinde lastiklerin kalitelerini kanıtladıklarını gösteren 3PMSF sembollü (kar tanesi) yeni kış lastiklerine kesinlikle bir an evvel geçilmesi tavsiye edilir. M+S kış lastiği işareti için bu testin geçilmesi gerekli değildir.


1. M+S Sembolü

M + S sembollü lastikler, özellikle araç hareketini başlatma veya sürdürme kabiliyeti açısından, kar koşullarında normal bir lastikten daha iyi performans sunmak üzere tasarlanmış bir sırt deseni, sırt hamuru veya yapısına sahiptir.


2. Üç Zirveli Dağda Kar Tanesi sembolü

Üç Zirveli Dağ üzerinde Kar Tanesi sembolü UNECE yönetmelikleri (AB ve diğer bazı ülkelerde geçerli) ile ABD ve Kanada'da geçerli olan lastik yönetmelikleri uyarınca kış lastiklerini tanımlayan daha katı bir onaydır. Bu kış lastiklerinin kar performansının önceden belirlenmiş limitleri karşıladığı veya aştığı bağımsız testlerle kanıtlanmalıdır. Bu lastikler karda, buzlu yollarda ve genel olarak düşük sıcaklıklarda güvenlik ve kontrol açısından yüksek performans sağlar.


Kış lastikleri ebatları ve basıncı

Aracınız için yeni bir set kış lastiği satın alırken, araç üreticisinin belirlediği teknik özellikleri kontrol ettiğinizden emin olun. Bu bilgiler araç el kitabında, sürücü kapısının iç tarafında veya yakıt kapağının altında bulunabilir. En iyisi ve kolayı, orijinal ekipman (OE) lastikleriyle aynı lastik ebadını kullanmaktır.

Kış lastikleri için, PSI cinsinden tavsiye edilen lastik basıncı yaz lastikleri ile aynıdır.  Bu bilgi için de kullanıcı el kitabına, sürücü yan kapı çerçevesine veya yakıt kapağının altına bakabilirsiniz. Hava basıncındaki dalgalanmaları önleyemezsiniz; hava sıcaklığındaki her 10 derecede düşüşte, lastiklerin hava basıncı bir PSI düşecektir.

Lastiklerinizin basıncını her iki ila dört haftada bir kontrol etmek ve gerektiğinde eksilen basıncı tamamlamak önemlidir. Hava basıncı düşük lastiklerle araç kullanmak yakıt tüketimini ve sırt aşınmasını artırır, hatta lastiklerin patlamasına yol açabilir.

Size en yakın Continental Bayi'sini bulun.