Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

What to know before buying new tires

Lastik Etiketi

Lastik etiketi size ne anlatır?

Avrupa Birliği'nde satılan tüm lastikler zorunlu lastik etiketine tabidir. AB Lastik Etiketi, üç merkezi kritere göre bir lastiğin çevre ve güvenlik özellikleri hakkında açık bilgi verir; yakıt verimliliği, ıslak zeminde frenleme ve gürültü seviyeleri. Lastik etiketindeki bu sembolleri anlamak, sürücülerin daha fazla yol güvenliği, daha az kirlilik ve artan yakıt ekonomisi hakkında kritik kararlar almalarına yardımcı olur.

Yuvarlanma Direnci ve Yakıt Verimliliği

Lastiğinizin yol üzerinde dönüşü esnasında, yüzeye ve janta doğru esneme gerçekleşir ve bu esneme esnasinda enerji kaybi ortaya çıkar.  Toplam enerji kaybı, lastiğin dönüş esnasindaki direnciyle bağlantılıdır.

Düşük yuvarlanma dirençli lastikler en verimli enerjiye sahiptir. Bu sayede  aracın hareket etmesi için daha az enerji , yani daha az yakıt, tüketimi gerekmektedir.

Lastikler, bir aracın yakıt tüketiminin% 20 ila% 30'unu oluşturabildiğinden, enerji tasarruflu yeni lastiklerin seçilmesi doğrudan yakıt maliyetinden tasarruf sağlar.


Lastik etiketi nasıl okunur?

Lastik etiketi, bir lastiğin performansının aşağıdaki üç temel özelliği hakkında bilgi sağlayan anlaşılması kolay piktogramlara sahiptir.

1. Islak Zemin Kavraması

Islak yol tutuşu, güvenli sürüş için bir lastiğin sahip olması gereken en önemli özelliklerinden biridir. Derecelendirme A’dan G’ye kadar olup, D ve G kategorileri şu an kullanılmamaktadır. A ve F kategorileri arasında 18 m’den fazla fren mesafesi farkı bulunmaktadır. Genellikle lastik etiketleri 80 km/sa hızı baz alarak hazırlanmaktadır ve bu hızda A sınıf bir lastiğin fren mesafesi ıslak zeminde 28 metre iken, F sınıfı bir lastiğin ise 46.5 metredir. 

2. Yakıt Verimliliği

Azaltılmış yuvarlanma direnci yakıt tasarrufu sağlar ve CO2  emisyonunu düşürür. Derecelendirme A’dan G’ye kadardır. A sınıfı lastik en iyi yakıt tasarrfunu sağlarken G'ye doğru çıkıldıkça 100 km’de 6,61 litre yakıt tüketen bir araç için yakıt tüketimi 0,10 litre ile 0,15 litre arası artar.

New content item

3. Gürültü

Gürültü seviyesi, desibel cinsinden ölçülen, lastiğin dış yuvarlanma sesidir. Etiketteki  dolgulu ses dalgalarının sayısı, lastiklerin gürültü seviyesini göstermektedir. Tek bir ses dalgası, lastiğin 67 ila 71 dB arasında en düşük gürültü seviyesine sahip olduğu anlamına gelir. En yüksek seviye, 72 ile 76 dB arasındaki üç ses dalgası ile temsil edilir.

Lastik Etiketi Ne Kadar Fark Yaratmaktadır?

Enerji tasarruflu lastiklerin seçilmesi yakıt maliyetlerinizi düşürecektir. Örneğin, G sınıfı lastiklerden A sınıfı lastiklere geçmek yakıt tüketimini yüzde 9'a kadar artırabilir.

Arabanızın 100 km'de 8 litre yakıt tüketim oranına sahip olduğunu ve yeni bir lastik setiyle 65.000 km yol yaptığınızı düşünelim. A sınıfı lastiklerin kullanılması, kullanım ömrü boyunca 440 litreye kadar yakıt tasarrufu sağlar. Yakıt fiyatı litre başına 6 TL ise, lastiklerin kullanım ömrü boyunca 2640 TL'ye kadar tasarruf edebilirsiniz.                             

Yakıt verimliliği ve yol güvenliği önemli ölçüde sürücünün aşağıdaki davranışlarına da bağlıdır. 

  • Lastik basıncınızı düzenli olarak kontrol edin. Düşük basınç yakıt tasarrufunu ve fren performansını etkiler.
  • Lastiklerinizdeki aşınma izlerini kontrol edin. Düzensiz aşınma süspansiyon sorununu gösterebileceği gibi, yakıt tüketimini arttırabilir.
  • Yüksek ivmeli hızlanmalardan ve yavaşlamalardan kaçının. 
  • Araç bakımı için, üreticinizin önerdiği yönergelere uyun.
  • Ekstra ağırlık yakıt tüketiminizi arttıracaktır. 

AB Lastik Etiketine İlişkin Açıklama


Lastik etiketi, 2012 Kasım ayındaki tanıtımından bu yana tüketicilerin yeni lastiklerindeki yakıt verimliliği, güvenlik özellikleri veya gürültü hakkındaki farkındalığın artmasına yardımcı oldu. 

Etiketlerdeki her sınıf arasında, 100 km'de yakıt tüketimi 0.1 Litre kadar değişmekte ve ıslak zemin fren mesafesi ise 80 km/sa hızda 6 metre değişmektedir. 

Bunların yanında, bağımsız lastik testleri sürücüler için önemli bilgi kaynağı olmaya devam etmektedir. Çünkü, lastik etiketinde gösterilen 3 değer dışında, 11 ilave ürün özelliğini test etmektedirler. Örneğin kış lastiklerinde gerekli olan lastik performans kriterleri lastik etiketinde yer almamaktadır. Tüketiciler kış lastiği satın alırken, bağımsız lastik test sonuçları, yetkili satıcının tavsiyeleri, lastik hamurunda kullanılan malzemeler vb. konular için yayınlanmış alternatif kaynaklara başvurmaya devam edecektir. 

AB Lastik Etiketi konusunda daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.