Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Wide tires

Geniş Tabanlı Lastikler

Geniş tabanlı lastik nedir?

Lastiklerin boyutu ve genişliği, otomobilin farklı koşullarda nasıl hareket edeceğini belirler ve tipik olarak optimum genel performans sağlar. Geniş tabanlı bir lastiğin, standart bir lastiğe kıyasla beklentileri aşan performansa sahip özellikleri vardır.

Aracın teknik özellikleri izin verdiği müddetçe, dar lastiklerden geniş lastiklere geçmenin performans geliştirmelerinden estetik görünüme  kadar değişen özellikleri mevcuttur. Yol ile temas alanı daha önemli olduğu için geniş tabanlı lastikler, kuru zeminde dar tabanlı lastiklere göre daha iyi kavrama ve hızlanma özelliklerine sahiptir. Ayrıca kış sürüş koşulları gibi özel durumlarda, geniş tabanlı lastiklerin avantajları vardır.

Bu değişiklikler, sürücünün viraj alma ve frenleme söz konusu olduğunda araçlarının yol tutuşundaki değişikliklerinin farkında olduğu, araç ve lastik üreticisi yönergeleri bunun yanında trafik kurallarına uyduğu sürece geçerlidir. Aracın güvenlik ve performansından ödün vermemek için, araç üreticinizin yönergeleri doğrultusunda geniş tabanlı lastik ve jant birleşimini kullanabilirsiniz.

Araçta kullanılabilecek lastik ebatlarını, aracın yakıt depo kapağında, kullanım klavuzunda veya şöför kapısı direğinde bulabilirsiniz. Örneğin, lastiğinizde bulunan 225/50 R 17 98 H gibi sayısal tanımlamalarda, ilk üç sayı "225" lastiğin bir yanaktan diğerine milimetre cinsinden kesit genişliğini temsil eder.

Daha Geniş Tabanlı Lastiklerin Kış Mevsiminde Avantajları

Kış mevsiminde geniş tabanlı lastiklerin dar tabanlı lastiklere göre avantajları vardır.

Daha geniş tabanlı bir lastik kuru, ıslak veya karlı zeminde daha iyi performans sağlar. Çünkü:

  • Daha fazla kılcal kanal olduğu için karlı zeminde bile artan yol tutuşu,
  • Geniş sırt blokları sayesinde daha kısa fren mesafesi,
  • Tutarlı ve dengeli sürüş kabiliyeti ve daha iyi direksiyon hassasiyeti,
  • Daha sportif sürüş konforu sunar.

Continental, yüksek performans lastik segmentinde, yüksek performans, orta ve lüks sınıfı araçlar ve SUV'ler için geniş tabanlı lastik kategorisinde mükemmel çözümler sunar.

Geniş Tabanlı Lastiklerin Olası Olumsuz Etkileri

Araç veya lastik üreticisi yönergeleri izlenmediğinde, daha geniş lastik kullanımı olası olumsuz etkilere sebep olabilir.

Lastikler suda kızaklamaya daha duyarlı olabilir. Ayrıca çakıl, stabilize gibi kaygan yollarda araç kontolü azalabilir.

Geniş bir lastik janta tam olarak oturmayabilir. Lastik dışa doğru taşabilir ve bunun sonunca araç hareket halinde iken, lastik araç aksamına zarar verebilir ve dış etklenlere sürterek zarar görebilir.

Son olarak yol tipine bağlı olarak, geniş tabanlı lastiklerde yola temas alanı arttığı için lastiğin gürültü seviyesinde artış olabilir ve sürüş konforunu etkileyebilir.


Lastik Bulucu

Amacınıza ve aracınıza uygun
lastiğe giden en kısa yol.