Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Are you allowed to fit any tire to your car if it has the same diameter as the rims? Find out if they have tire approval.

Lastik Onayları

İşte yeni lastik satın alırken oldukça sık karşılaşılan bir soru: jantlarla aynı çapa sahipse arabanıza herhangi bir lastik takmanıza izin verilir mi? Cevap hayır; süreç bundan biraz daha karmaşıktır. İlk olarak, lastik onayı olup olmadığını öğrenmek zorundasınız.

Bunun nedeni, her lastiğin her araçta kullanılmasına izin verilmemesidir. Araç güvenliğini ve performansını korumak için lastik onayı satın alma sürecinde gerekli bir adımdır.

Lastik onayı, yeni bir lastik setinin aracınızla kullanılmasına izin verilip verilmediğini açıkça gösteren bir belgedir. Bazen gümrükleme sertifikası olarak da bilinir.


Onay nasıl alınır?


Mevcut lastik onay detaylarını nerede bulabilirsiniz? Bu bilgiler araç kayıt belgelerinizde zaten var. Burada listelenen kodlar, arabanızda kullanmak için doğru boyutları ve jantları özetleyecektir.

Boyut ve jantlar gibi potansiyel yeni lastiğin boyutları aracınızın belgelerinde yoksa, bir gümrük sertifikası verilinceye kadar bunları takamazsınız. Bu sertifika, araç üreticisi, lastik üreticisi veya onaylı bir test merkezinden gelebilir.

Süreci olabildiğince hızlı hale getirmek için, araç belgelerinizden aşağıdaki bilgileri almak üzere bayinize başvurmanız iyi bir fikirdir:

  • Araç üreticisi ve modeli
  • Araç sınıfı
  • kW Güç
  • Maksimum hız
  • Ön ve arka aks yük kapasiteleri 

Bir kez daha, yeni lastiklerinizin aracınızla uyumlu olduğundan ve yukarıdaki parametreler dahilinde kullanımının onaylandığından emin olun. Güvenliğiniz ve memnuniyetiniz için, aracınızı onaylı lastiklerle donatmak hayati önem taşır.

Bayi Bulucu