Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Lastik, çok sayıda içerikten oluşan bileşenlerin karmaşık bir kombinasyonudur. Peki kauçuk ağacından yola nasıl ulaşırız?

Lastik Üretimi

Lastik nasıl yapılır?

Lastik, çok sayıda içerikten oluşan bileşenlerin karmaşık bir kombinasyonudur. Peki kauçuk ağacından yola nasıl ulaşırız? Lastik üretimi çok aşamalı bir süreçtir. Şimdi, lastik üretiminin beş temel aşamasında bir Continental lastiğini takip edelim:


  • Malzeme tedariki ve hamur bileşiminin üretimi
  • Parçaların üretimi
  • Lastik yapımı
  • Vulkanizasyon
  • Kalite kontrol


1. Aşama: Temel bileşenleri meydana getiren kaliteli içerikler


Endüstrinin farklı dalları, lastik imalat endüstrisine gerekli bileşimleri oluşturmak için kullanılan ham maddeleri tedarik eder.

Çelik: Çelik endüstrisinden yüksek mukavemetli çelik tedarik edilir. Bu, çelik kuşak (çelik kord) ve topuk teli demetleri için başlangıç malzemesi görevi görür.

Kimyasallar: Kimya endüstrisi büyük bir lastik malzeme tedarikçisidir. Özellikle, sentetik kauçuk ve aşınmayı azaltmak, tutuşunu arttırmak ve lastiğin ömrünü uzatmak için kullanılan malzemeleri tedarik eder.

Doğal kauçuk:  Kauçuk, geniş alanlarda yetiştirilen özel ağaçlardan elde edilir. Dışarıya akan sütlü sıvı (lateks) asit eklendiğinde koyulaşır. Daha sonra su ile temizlenir, daha kolay taşınması ve depolanması için katı balyalara preslenir.

Doğal ve sentetik kauçuk balyaları parçalara ayrılarak kesilir, tartılır ve hassas formüllere göre diğer içeriklerle karıştırılır. Modern binek lastiklerinde on ikiye varan sayıda farklı kauçuk bileşiml kullanılır.

Tekstiller: Tekstil endüstrisinden lastik takviyesi görevi gören kordların üretimi için temel malzemeler (suni ipek, naylon, polyester ve aramid elyaflar) tedarik edilir.2. Aşama: Bileşenlerin üretimi

Çelik kord: Tel makaralar üzerinde gelen ön işlenmiş çelik kord, bir veya daha fazla kauçuk katmanı ile kaplanarak bir silindire sarılır. Bu işlemin sonunda, kesiksiz bir kord ve kauçuk tabakası elde edilir. Bu, lastik ebadına göre belirlenen bir açıda ve uzunlukta kesilerek sonraki işlemler için sarılır.


Lastik sırtı: Bir mikserde karıştırılan yoğurulabilir kauçuk malzeme artık lastik sırtı olmaya hazırdır. Vidalı bir ekstrüder, kauçuğu sonsuz bir sırt şeridi haline getirir. Ekstrüzyondan sonra, metre başına ağırlık kontrol edilir ve lastik sırtı daldırma yöntemi ile soğutulur. Lastik sırtı şeridi, lastik ebadına uygun uzunlukta kesilir. Daha sonra başka bir birim ağırlık kontrolü yapılır.


Tekstil kord: Çok sayıda tekstil ipliği büyük bir roller yardımıyla silindire sarılarak ince bir kauçuk tabakası ile kaplanır. Daha sonra bu sonsuz tabaka istenen genişlikte hareket yönüne 90 ° açıyla kesilir ve sonraki işlemler için geri sarılır.


Çelik topuk: Topuk teli demeti, halka şeklinde çok sayıda çelik telden oluşur. Her biri kauçuk kaplama yapılmıştır. Bu tel demetine daha sonra bir kauçuk profil takılır.


Lastik Yanağı: Yanak bölümleri ekstruder ile lastik ebatlarına uygun olarak kesilir.


İç astar:Hava geçirmez iç astar bir silindir yardımıyla geniş, ince bir tabaka haline getirilir.


3. Aşama: Lastik yapımı

Artık lastik yapımına geçilebilir. Çeşitli yarı mamul ürünler lastik yapım makinesinde bir araya getirilerek “yeşil lastiğin” montajına başlanır. Bu iki adımda gerçekleşir: karkas ve sırt / kuşak düzeneği. Bu “yeşil lastik”, özel bir sıvı püskürtülerek vulkanizasyona hazırlanır.


4. Aşama: Vulkanizasyon

Sıra vulkanizasyon baskıya gelir. Bu adımda, lastik sabit bir basınç ve sıcaklıkta belirli bir süre pişirilip sertleştirildikten sonra son şeklini alır. Bu işlem ham kauçuğa esneklik kazanır. Presleme sırasında kalıplara sırt deseni ve yanak işaretleri işlenir.

5. Aşama: Kalite kontrol

Ham maddelerin denetlenmesinden bitmiş lastiklerin sevkıyatına kadar her üretim aşaması, sürekli kalite kontrole tabidir.

Çok aşamalı üretim sürecinde Continental lastikleri kapsamlı bir kalite kontrol sürecinden geçer. Üretimden çıkan Continental lastikleri şu aşamalardan geçer:

  • Görsel kontrol
  • X-ışınlama
  • Çeşitli düzgünlük kontrolleri

Lastikler tüm kontrol ve incelemeleri geçtikten sonra sevkıyat için dağıtım deposuna gönderilir.

 


Lastik Bulucu

Amacınıza ve aracınıza uygun
lastiğe giden en kısa yol.