Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Explore off the beaten track

Off-road Lastikleri

Off-road (arazi) lastikleri nedir?

Arabanız, kamyonunuz veya SUV'nuzla yola çıkmayı mı planlıyorsunuz? Lastiklerinizin yepyeni zorluklarla başa çıkması gerekecek. Arazi tekerlekleri için ıslak ve kuru yollarda uygun bir kavrama gereklidir, ancak yol tutuşu, delinme direnci ve araç yük endeksi gibi ek faktörler de devreye girer.

İyi bir off-road lastik seti, aracı, kayalar, kum, kir, kar, çamur ve diğer pürüzlü yüzeyler üzerinde taşıyabilir. Tekerleklerdeki lastikler özel olarak tasarlanmış sırt desenlerine sahip olacak ve sırt blokları arasındaki oluklar daha geniş olacaktır. Arazi lastiklerinde ayrıca delinmelere karşı daha yüksek direnç için güçlendirilmiş yanaklar olacaktır.

Ancak asfaltta saf performans için, arazi lastikleri iyi bir yaz lastiği seti ile rekabet edemez. Bunun nedeni, arazi lastiklerinin yol ile  temas alanı azalmasıdır.  Kentsel veya banliyö arazisinde kullanıldığında, aracınıza daha az kavrama sağlar ve daha fazla gürültü yapar. Ayrıca, yakıt verimliliğinde büyük bir düşüş olacaktır.

Unutulmaması gereken bir başka nokta, off-road lastiklerin daha kısa bir sırt ömrüne sahip olmasıdır. Bunun nedeni, arazi lastiklerine tüm yüzeylerde ve patikalarda yeterli performans sağlamak için kullanılan daha yumuşak kauçuk bileşiğidir. Ortalama 40.000 milden daha az değildir, ancak bazı modeller 70.000 mil kadar yüksek bir ortalama kilometre sözü verebilir.

Hangi Off-road lastikleri sizin için daha uygun?

Arazi lastikleri: Aracınız sık sık düzensiz arazi ve normal yol arasında geçiş yaparsa - örneğin şehirden ülkeye giden bir SUV'de - o zaman tekerlekler kesinlikle arazi lastiklerinden faydalanacaktır. Bu lastikler, kir, çakıl ve çimleri fethetmek için dayanıklılık sağlayan, aynı zamanda asfalt yollarda daha sessiz ve rahat bir sürüş sunan birleştirilmiş sırt deseni içerir. Bununla birlikte, arazi lastiklerinin dört mevsim lastikleriyle aynı olmadığını lütfen unutmayın.

Çamur Arazi lastikleri: Aracınızdaki tekerlekler genellikle dövülmüş pistten ve haritalanmamış araziye karışıyorsa, çamur arazi lastikleri mükemmel bir seçimdir. Daha agresif sırt desenleri ile, bu lastikler en aşırı arazide, özellikle ıslak kar ve çamurda tekerlekler için üstün kavrama sunar. Ayrıca kayaların etkisini ve diğer arazi tehlikelerinden kaynaklanan hasarları emmek için daha sert yan duvarlara sahip, inanılmaz derecede dayanıklıdırlar.

Kar lastikleri: Koşulların ağırlıklı olarak buz ve kar olduğu bölgelerde, tekerleklere özel kar lastiği takmak gerekecektir.. Bu lastikler, sıfır altı sıcaklıklarda bile yumuşak ve esnek kalacaktır. Lastik sırtı, kaygan koşullarda sürüş sırasında çekişi iyileştirmek için ıslak kar ve buza inebilen bir dizi yiv - küçük oluklar ve kanallar - da olacaktır.

Lastik Bulucu

Amacınıza ve aracınıza uygun
lastiğe giden en kısa yol.

Geniş Tabanlı Lastikler

Geniş tabanlı lastik kullanmanın artıları ve eksileri

Daha Fazla Bilgi

Lastik Ebatları

Aracınız için en doğru lastiği seçin

Daha Fazla Bilgi

Lastiğin İçeriği

The rubber hits the road. Continental makes tires with the highest quality materials for optimal driving performance.

Lastiğinizin içerisinde ne var?

Daha Fazla Bilgi