Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Lastik yanaklarındaki işaretler, çok sayıda bilgi için kısaltmadır.

Lastik İşaretleri

Lastik yanağındaki işaretler ne demektir?

Lastik yanağında bu işaretleri görüyor musunuz?  Lastik modeli adı mevcut tabii ki, ama bu sadece başlangıç. Ayrıca yük endeksini, hız endeksini, lastik ebadını, yapıyı ve çok daha fazlasını detaylandıran bir dizi sayı var.


Bu işaretlemeler neden bu kadar önemlidir? Bu bilgi, jantlarınızı yedek lastiklerle takma zamanı geldiğinde gereklidir. Her sürücü yeni lastik satın alırken optimum güvenlik ve performansı korumak ister; yanak işaretlerini anlamak tam olarak bunu başarmanın etkili bir yoludur.


Örnek olarak aşağıdaki lastik işaretlemeleri dizisiyle başlayalım: 225/45 R 18 95 H

Lastik Genişliği

Dizide ilk görünen sayı “225” dir. Bu sayı, bir yanaktan diğerine lastiğin nominal genişliğidir.(milimetre cinsinden).

Kesit oranı

Taksim işaretinden sonra dizideki bir sonraki sayı “45” dir. Bu sayı lastiğin en boy oranıdır - esasen lastik profilinin lastiğin genişliğinin yüzdesi olarak gösterilen janttan dışa doğru yüksekliği. Bu sayıyı, lastiğin kesit yüksekliğini lastiğin kesit genişliğine bölerek hesaplıyoruz. Yani, bir lastik 45 en boy oranına sahipse, bu, lastiğin yüksekliğinin genişliğinin% 45'i olduğu anlamına gelir.

Yapı

Lastik işaretler serimizde bir sonraki sayı yerine bir harf var. Bu harf, örneğimizde Radyal yapı için “R” olan lastiğin mahfazasında kullanılan yapı tipini göstermektedir. Diğer örnekler Çaprazkatlı için “B” veya Diyagonal yapı için “D” dir.

Jant Yüksekliği

Örneğimizdeki “18” sayısı, jant yükseliğini inç olarak temsil eder. 

Yük Endeksi

Jant çapından sonraki sayı yük endeksini temsil eder. Örneğimizde, “95” bir lastiğin tamamen şişirildiğinde destekleyebileceği maksimum yükü gösterir. Yolcu lastiklerinde 75 ile 105 arasında değişen yük endeksleri bulunur, burada her sayısal değer belirli bir yük kapasitesine karşılık gelir. Her bir değerin taşıma kapasitesi, aracınızdaki veya lastik belgelerinizdeki yük endeksi tablosunda açıklanmıştır.

Hız Endeksi

Son olarak, hız endeksine geldik. A'dan Z'ye kadar olan harfler hız oranını temsil eder. Her harf, bir lastiğin önerilen yük kapasitesi altında sağlayabileceği maksimum hızı gösterir. Örneğimizde, “H” maksimum 209 km / saat (130 mil / saat) hızına eşdeğerdir. Bir lastik bu hızda çalışabilse de, sürücüler yasal hız sınırlarını aşmamalıdır. Hız değerlerine buradan ulaşabilirsiniz.Ek Açıklamalar

Bu bilgi dizisinden sonra, yanakta başka harfler ve semboller de bulunabilir.


   7 Kendinden destekli Run-flat lastik
   8 Mercedes Orijinal Ekipman Sembolü
   9  Kar ve çamur için lastik
10  

ABD Ulaştırma Bakanlığı motorlu taşıt güvenlik standartlarına uygundur

11 Üretim haftası
12 Üretim yılı


Lastik Bulucu

Amacınıza ve aracınıza uygun
lastiğe giden en kısa yol.