Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Wide tires

Geniş Lastikler

Geniş Lastikler

Geniş lastik nedir?

Lastiklerin boyutu ve genişliği, otomobilin farklı koşullarda nasıl hareket edeceğini belirler ve tipik olarak optimum genel performans sağlar. Geniş bir lastik, kıyaslandığında, standart bir lastiği aşan bir lastiktir.

Dar lastiklerden geniş lastiklere geçmenin nedenleri - aracın teknik özellikleri izin veriyorsa - performans geliştirmelerinden estetik görünüme kadar değişebilir. Temas alanı daha önemli olduğu için, örneğin, geniş lastikler kuru yüzeylerde dar yüzeylerden daha iyi kavrayabilir ve hızlanabilir. Ayrıca kış sürüş koşulları gibi belirli uygulamalar için de mükemmeldir.

Bu modifikasyonlar, sürücü viraj alma ve frenleme söz konusu olduğunda araçlarının yol tutuşundaki değişikliklerin farkında olduğu ve araç veya lastik üreticisi tarafından önerilen güvenlik yönergelerini aşmadığı sürece geçerlidir. . Aracınızla birlikte verilen belgeler, güvenliği veya performansı bozmadan janta takabileceğiniz en geniş lastikleri de belirleyecektir.

Karşılaştırma için, aracınızın stok boyutunu lastik yanakta, yakıt kapağının altında veya sürücü kapısının direğinde belirleyebilirsiniz. Örneğin, 225/50 R 17 98 H gibi bir dizi işarette, ilk üç sayı "225" lastiğin bir yan duvardan diğerine milimetre cinsinden kesit genişliğini temsil eder.

Daha Geniş Lastiklerin Kış Mevsiminde Avantajları

Kış mevsimi söz konusu olduğunda, standart dar lastiklere göre tekerleklerinizi geniş lastiklerle takmanın kesin avantajları vardır.

Daha geniş bir lastik kuru veya ıslak yollarda ve sıkıştırılmış karda daha iyi performans sağlar. Çünkü:

  • Daha fazla kılcal damar olduğu için karlı zemine kilitlenir.
  • Geniş sırt blokları sayesinde daha kısa fren mesafesi sağlar.
  • Tutarlı ve dengeli sürüş kabiliyeti ve daha iyi direksiyon hassasiyeti;
  • Sportif sürüş keyfi.

Yüksek performans lastik segmentimizde Continetal, yüksek performanslı araçlar, orta ve lüks sınıf otomobiller ve SUV'lar için geniş lastikler için mükemmel çözümler sunabilir.


Olası olumsuz etkiler

Araç veya lastik üreticisi yönergelerini dikkate almazsanız, tekerleklerinizin geniş lastiklere takılmasıyla ilgili potansiyel tehlikeler vardır.

Lastikler suda kızaklamaya daha duyarlı olabilir. Ayrıca, araç çakıl gibi kaygan, gevşek yüzeylerde daha az kontrole sahip olacaktır.

Geniş bir lastik tekerleğin içine tam olarak oturmayabilir. Dışa doğru çıkıntı yapabilir. Bunun sonucu, hareket özgürlüğünü ve viraj alışınızı kısıtlamaktır.

Son olarak, lastiğin gürültüsü artacak ve sürüş konforunu daha da etkileyecektir.


Lastik Bulucu

Amacınıza ve aracınıza uygun
lastiğe giden en kısa yol.