Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

Flat-spotting

Tabanda Düzleşme

Uzun süreli park durumunda meydana gelen tabandaki düzleşmeler

Bazılarımız arabalarımızı günler, haftalar, hatta bazen aylar boyunca park halinde bırakır. Bu insanlardan biriyseniz, aracı ilk kez kullandığınızda hafif bir sürüş bozukluğu veya titreşim fark edebilirsiniz, ancak genellikle birkaç kilometre sürüşten sonra kaybolur.

Bu olay, bir lastik araç yükü altında uzun bir süre hareketsiz kaldığında ortaya çıkan tabanda düzleşme olarak bilinir. Lastiğin, yerle temas ettiği bölgede düz bir yeri vardır. Korkmanıza gerek yok. Biraz daha ayrıntılı olarak düz lekelenmenin nedenlerine ve bunun nasıl önleneceğine dair ipuçlarına bakalım.

Aracınızı sürerken, her lastik tekerlek üzerinde hızla “rahat bir durumdan” kilometrede yaklaşık 480 kez (hızınıza bağlı olarak) “yüklü duruma” döner. Bu sabit hareket ısı üretir, bu da lastiklerdeki kauçuğu daha esnek hale getirir - bu, lastikleriniz için standart davranıştır.

Ancak arabanızı durdurup park ettiğinizde, lastiğin yol ile temas alanı lastikler soğudukça

hafifçe düzleşebilir. Özellikle, lastikler ortam sıcaklıklarında kesin bir değişiklik olduğunda,  veya araç uzun bir süre depoda olduğunda ortaya çıkar. Diğer bir faktör lastik basıncı veya aşırı yüklenmiş olmasıdır.

İki tür tabanda düzleşme vardır: geçici ve yarı kalıcı. Bu, tabdandaki temas alanının şiddeti boyutu, yükü, iç yapı, ortam sıcaklığı ve hareketsiz kalma süresi gibi faktörlere bağlı olacaktır.

Geçici ve Yarı Kalıcı Tabanda Düzleşme

Vakaların çoğunda, bu olay geçicidir. Bir araç birkaç gün veya hafta boyunca hareketsizse - örneğin, tatile çıkmış ve aracı havaalanına park etmişseniz - sürücüler yolculuklarının ilk birkaç kilometre boyunca hafif titreşimler yaşayabilirler. Lastikler çalışma sıcaklığına ulaştığında ve normal şekline döndüğünde düzleşme kaybolacaktır.

Lastikler bir ay veya daha uzun süre araç yükü altında durduğunda tabanda yarı kalıcı düzleşme meydana gelir. Aracınızı kış aylarında kullanmıyorsanız veya denizaşırı ülkelere nakledilmesi tabanda yarı zamanlı düzleşmeye neden olacaktır. Uzun bekleme süreleri, özellikle yüksek sıcaklıklar ve düşük lastik basıncı ile birlikte, normal sürüşün düzeltmeyeceği daha ciddi düzleşmelere neden olabilir.

Lastikl tabanlarınızda yarı kalıcı düzleşme olduğundan şüpheleniyorsanız, lastik bayinize danışmalısınız. 

Tabanda kalıcı düzleşmeyi nasıl önleriz?

Doğru lastik basıncı, tabanda düzleşmeyi önleyecektir.

Şişirilmemiş lastikler tabanda düzleşme konusunda hassastır ve genellikle şişirilmemiş veya aşırı yüklenmişken lastiklerinizi kullanmamanız önerilir.

Ağır yüklerle yüksek hızlarda uzun mesafeli bir yolculuğa çıkmak üzereyseniz, araç üreticinizin önerileri doğrultusunda lastiklerinizin basıncını artırmalısınız.

Lastik hava basıncında +0,2 bar'lık hafif bir artışın, lastik çalışma sıcaklıklarının düşmesine neden olduğunu biliyor muydunuz? Buna karşılık, bu, tabanda düzleşme olasılığını azaltır.

Benzer şekilde, aracınızı uzun süre park etmeden park etmek üzereyseniz, park etmeden önce lastiklerin şişirme basıncını +0,2 bar hafifçe arttırmak, tabanda düzleşmeyti azaltmaya yardımcı olacaktır.

Ancak her iki durumda da, lastikleriniz için önerilen maksimum soğuk şişirme basıncını asla aşmamanız gerektiğini hatırlamak önemlidir.


Bayi Bulucu

Lastik Değişimi Hakkında

Here's a simple tip to determine the age of your tires; it's written on the sidewall

Lastikleriniz sizce hangi sıklıkla değiştirilmelidir?

Daha Fazla Bilgi

Lastik Hasarları

Causes and types of tire damage

Lastiğinizdeki hasarı tespit edin.

Daha Fazla Bilgi

Tabanda Düzleşme

Flat-spotting

Tabanda düzleşmeler neden meydana gelir, nasıl önlenir?

Daha Fazla Bilgi

Lastik Tamiri

Drivers must know whether a repair on a flat tire is legally permissible, or whether they have to buy a new tire instead.

Patlak bir lastikte yasal olarak nelere izin verilebileceğini veya bunun yerine yeni bir lastik almanız gerekip gerekmediğini öğrenin.

Daha Fazla Bilgi

Lastiklerin İmhası

A second life for old tires

Hurda lastiklerin nasıl geri dönüştürüldüğünü öğrenin.

Daha Fazla Bilgi