Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

stage_image1_lg

Kış lastiği işaretleri

Kış lastiği işaretleri

article_66w_image1

M+S işareti

“Kar lastiği” karlı yol şartlarında araç hareketini başlatma veya sürdürme esnasında standart lastikten daha iyi bir performans sergilemek üzere özel olarak tasarlanan sırt deseni, sırt hamuru veya yapısını ifade eder.

article_66w_image1

Dağ üzerindeki kar tanesi işareti

"Dağ üzerindeki kar tanesi" işareti, UNECE yönetmelikleri (AB ve diğer bazı ülkelerde geçerli) ile ABD ve Kanada'da geçerli olan lastik yönetmelikleri uyarınca kış lastiklerini tanımlar. Bu kış lastiklerinin kar performansı bağımsız testlerle kanıtlanmalı ve önceden belirlenmiş limitleri karşılamalı veya aşmalıdır. Bu lastikler kar üzerinde, buzlu yollarda ve genel olarak düşük sıcaklıklarda güvenlik ve kontrol açısından yüksek performans sağlar.

Özel 4x4/SUV lastikleri

Çok sayıda SUV ve arazi aracında lastik yanağı „M+S“ işaretli lastikler takılıdır. Bunun sebebi bu araç kategorisinin ilk olarak „M+S“ işaretli dört mevsim lastiklerin yaygın olduğu Kuzey Amerika'da piyasaya sürülmüş olmasıdır. Continental portföyü içinde bu, örnek olarak ContiCrolssContact LX, ContiCrossContact LX Sport veya Conti4x4Contact ürün serileri için geçerlidir.
M+S işareti AB direktiflerinde resmi olarak löyle tanımlanmıştır: "karda normal bir lastikten daha iyi performans göstermek üzere tasarlanan sırt deseni ve yapısı olan bir lastik" Bu nedenle, "M+S" işaretli lastiklerin performansı ne tanımlanmış ne de ölçülmüştür.

Kış lastiklerinin kar performansı Kuzey Amerika'da, bu "Dağ üzerindeki kar tanesi" adındaki işaretle gösterilir. Yalnızca bu gereksinimleri ya da fazlasını karşılayan lastikler "Dağ üzerindeki kar tanesi" işaretini taşıyabilir.

Continental öneriyor

M+S işaretli lastikler bazı Avrupa ülkelerinde kanunlar tarafından kış lastiği olarak nitelense dahi Continental, kış koşullarında lastik yanağında "Alp işareti" taşıyan ve en az 4 mm diş derinliği olan kış lastiklerinin kullanılmasını tavsiye eder.