AB lastik etiketleri ile araç emisyonlarını azaltma

Yeni AB lastik etiketi

AB lastik etiketleri ile araç emisyonunu azaltma

 

YENİ AB LASTİK ETİKETİNİN TANITIMI


Avrupa Birliği (AB), 2050 yılına kadar normal iklim şartlarına ulaşmak için sera gazı emisyonunu azaltmayı taahhüt ediyor. Karayolu taşımacılığından kaynaklanan karbondioksit emisyonunun azaltılması, bu hedeflerin gerçekleştirilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Yakıt verimliliği daha yüksek lastikleri seçmek, taşımacılıktan kaynaklanan emisyonu azaltmaya yardımcı oluyor. Tüketicilerin konu hakkında bilgi sahibi olarak karar vermeleri için Avrupa Birliği, 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren yeni AB lastik etiketini uygulamaya koyuyor.

AB lastik etiketi, tüketicilerinin yakıt verimliliği daha yüksek lastikler seçmesine olanak tanıyacak. Bu sayede hem son kullanıcılar hem de ticari kullanıcılar maliyet ve emisyondan büyük tasarruf sağlayabilir.  Islak zeminde daha iyi kavrama performansı sayesinde yol güvenliği iyileştirilirken gürültü seviyeleri  hakkındaki bilgiler trafikte yaşanan gürültü kirliliği probleminin azalmasını sağlıyor.

İŞ ORTAKLARIMIZ VE TÜKETİCİLERİ İLGİLENDİREN YENİLİKLER

 • Yeni yönetmelik, otobüs ve kamyon lastiklerini de kapsayacak (C1, C2 ve C3 lastik sınıfları)
 • Ek bilgi (lastik tipi belirleyici = ürün no).
 • Standart etikete ağır karlı hava koşulları (3PMSF) ve/veya buzlu yol tutuşu  (sadece C1 lastikleri için) sembollerini ilave etme seçeneği mevcut.
 • Gürültü sınıfları: Ses dalgalarının yerini ABC alacak.
 • Daha düşük etiketlerin yeniden sınıflandırması:
  E sınıfının yerini D sınıfı alacak; D sınıfı artık boş kalmayacak (sadece C1 & C2 lastikleri için); F ve G birleşerek E sınıfını oluşturacak.
 • Her bir lastik tipi belirleyici için QR kodu ile birlikte AB ürün veri tabanına (EPREL) erişim.

Yeni Ürün bilgi formu (PIS), Continental veya diğer tedarikçilerden gelen bilgilere dayanarak EPREL veri tabanında oluşturulacak:

İçeriği:

 • AB etiketinde tablo biçiminde gösterilen bilgiler Üretim başlangıç tarihi Üretimin bitiş tarihi (biliniyorsa üretici tarafından eklenecek)

EPREL – Enerji Etiketlemesi için Avrupa Ürün Tescili

Temel hedef: Tüketiciler enerji etiketleri için ürün veri tabanını ve ürün bilgi sayfalarını araştırabilecek. Yeni AB lastik etiketinde görünen kare kodu ile tüketiciler ilgili lastik bilgisine ulaşabilecek ve gerekli bilgileri indirebilecek.

Tedarikçilerin (üreticiler, ithalatçılar veya yetkili satıcılar) Avrupa pazarında satacakları lastikleri önceden tescil ettirmeleri gerekecek.

Tedarikçiler ürünlerini 12 Ekim 2020 tarihine kadar tescil ettirebilir.

Tüketiciler 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren EPREL veri tabanına erişebilecek. Veri tabanına halka açık bir web portalından erişilebilecek.

NELERİ DİKKATE ALMANIZ GEREKİR?

Sizin yükümlülüklerinize gelince: lastik yetkili satıcısı olarak 1 Mayıs 2021 tarihinden itibaren şunları yapmanız gerekiyor:

 • Satış noktasında lastiklerin üzerindeki etiket net olarak görünür olmalıdır. Ürün bilgi formları (dijital ortamda) erişilebilir olmalı ve talep halinde basılı olarak verilebilmelidir. Lastiğin mağazada fiziksel olarak gösterilmediği ve çevrimiçi veya uzaktan satıldığı durumlarda bilgilerin dijital olarak ulaşılabilir olması gerekir.
 • Bir veya daha fazla benzer lastik grubuna dahil olan bir lastiği sattığınızda, etiket ve ürün bilgi formunun erişilebilir (dijital olarak) olması ve talep halinde temin edilebilmesi gerekir.
 • Görsel reklamlarda veya diğer promosyon materyallerinde, belirli bir lastik tipi tanıtılırken veya sergilenirken lastik etiketi bilgileri - dijital olarak veya basılı biçimde - gösterilmelidir. Bir ürün listesinde, ilgili performans sembolleri ve beyan edilen etiket sınıfları / değerlerinin bulunması yeterlidir.

CONTINENTAL SİZE NASIL DESTEK SAĞLAYACAK?

The New EU Tyre Label Layout

Bu ürünün görünen etiket değerleri gerçek etiket değerlerinden farklılık gösterebilir.

Tedarik ettiğimiz tüm lastikler yeni yönetmeliklere uygun olacak. Otomobil lastiklerinde lastik serisi ve EAN gibi daha fazla bilgi içeren bir sticker bulunacak (taslağa bakınız).

1 Mayıs 2021 tarihinden önce size eski etiketle teslim edilen lastikler hala yönetmeliğe uygun olarak değerlendirilecektir. Bu işlem, aşamalı olarak yapılacak olup 1 Mayıs 2021 tarihinden önce teslim edilen lastiklerin yeniden etiketlenmesi gerekmemektedir. Halen piyasada (örneğin Bölge Dağıtım Merkezlerimizde) bulunan ancak 1 Mayıs 2021'den sonra size teslim edilen lastikler için de aynı şey geçerlidir.

Ancak, yeni etiket değerlerinin zamanında iletilmesini sağlayacağız, böylece yeni AB etiketini kullanarak müşterilerinizin bilinçli tercihler yapmasına yardımcı olabilirsiniz. Yeni etiket EPREL veritabanından da indirilerek çıktısı alınabilir. Dolayısıyla, bir müşteri etiketi istediğinde bunu hızlı ve kolay bir şekilde temin edebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Yeni lastik etiketi bilgileri, satış noktası yükümlülükleri ve Continental'in sizi nasıl destekleyeceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için SSS'ye bakın.