Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

stage_image1_lg

Yanakta Dalgalanma

Yanakta dalgalanma nedir?

sidewallidendation

Bir lastiğin yanağı daima pürüzsüz değildir. Bazen nedeninin ne olduğunu anlamak için daha detaylı inceleme yapılmasını gerektiren şişkinlikler ve dalgalanmalar oluşur. Dalgalanmalar zararsızdır ve emniyet veya sürüş özellikleri üzerinde olumsuz bir etkileri yoktur. Bunlar, yalnızca görsel bir durumdur. Lastikteki  dalgalanmların oluşması, şişirilmiş bir balonun veya yumuşak bir meyvenin etrafına bir sicim bağlayıp sonra hafifçe sıktığınızda bir dalgalanma olmasına benzer. Lastik örneğinde söz konusu sicim, plastiğin içinde saklıdır. Bir lastiğin yanak bölgesi, lastiğe gücünü veren gömülü tel demetlerini içerir ve aktarma, kumanda ve frenleme güçleri için de hayati önem taşır.

Bir lastik üretildiğinde - daha doğrusu çelik kuşak ve dişlerin tutturulduğu gövdesi yapıldığında - daima en az bir üst üste binme meydana gelir. Dolayısıyla lastik yerine takılıp şişirildiğinde bu üst üste binme durumu bir dalgalanma gibi görülebilir.

Continental'in tavsiyesi: Şüpheye düşmeniz durumunda yanak dalgalanmlarını kalifiye bir lastik uzmanına (lastik/araç bayisi) kontrol ettirin. Eğer yanak dalgalanmaları yukarıda açıklandığı gibiyse, lastik herhangi bir kısıtlama olmadan kullanılabilir. Ayrıntılı bilgi için ekteki Teknik Bilgi dokumanını inceleyebilirsiniz.