Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

stage_image1_lg

Yaz - Kış - Dört Mevsim Lastikler

Yaz Lastikleri, Kış Lastikleri veya Dört Mevsim Lastiklerine ne zaman ihtiyacımız olur?

Continental, her mevsimde uygun lastikler kullanmanızı önemle tavsiye eder. Yani yılın daha sıcak dönemlerinde yaz lastiklerini havaların soğuk olduğu dönemde ise kış lastiklerini kullanın. Böylece tüm hava koşullarında emniyet ve ekonomi açılarından en doğru kullanımı gerçekleştirmiş olursunuz.

Temel Kural: Yaz lastikleri nisan ile kasım ayları arasında takılabilir.

Yaz lastiklerine ne zaman ihtiyacınız vardır?
summer_sit

Havaların sıcak (sıcaklıkların 7°C'nin üzerinde) olduğu dönemde, yaz lastiklerinizi kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Sadece yaz lastikleri, özel sırt yapıları ve sırt hamurları sayesinde kuru ve ıslak yollarda yüksek oranda performans sağlarlar. Yaz lastikleri, virajlarda yüksek sürüş dengesi ve yüksek sıcaklıklarda optimum kilometre performansı sağlar.

Kış lastiklerine ne zaman ihtiyacınız vardır?
article_66w_image1

Kış yaklaşırken sürücüler, kış şartlarına göre plan yapmaya başlamalıdır. Bu konuda ikna olmanız gerekiyorsa yalnızca hava tahmin raporlarını dinleyin. Bu raporlarda ne zaman kar veya yağmur yağacağını ne zaman yağışsız olacağını ve ne zaman buzlanma meydana gelebileceğini öğrenebilirsiniz. Bu yol koşulları ile başa çıkabilmek için kış lastiği kullanmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bu yüzden kış yaklaşırken ve termometreler 7 °C'ye ulaştığında artık yaz lastiklerinizi dinlendirmenizin vakti gelmiş demektir. Yollar genellikle soğuk, ıslak ve kaygan olacağı için kış lastikleri bu koşullarda yaz lastiklerine oranla daha iyi bir yol tutuş imkânı sağlar. Kendi güvenliğiniz için, kış mevsimi gelmeden önce Continental'den kış lastiklerinizi almanız iyi olacaktır.

Kış mevsiminde daha geniş kış lastiklerinin faydaları nelerdir?

Yoğun kar yağışının yanı sıra kuru veya ıslak yollarda geniş kış lastikleri, standart genişlikte kış lastiklerine oranla önemli avantajlar sağlarlar. Geniş kış lastikleri daha iyi sürüş karakteristikleri bakımından emniyet unsurunu geliştirir. 

Continental'in tavsiyesi: En azından yaz lastiklerinizle aynı genişlikte veya daha geniş olan kış lastiklerini tercih ediniz.

wider_winter_tires
Dört Mevsim Lastikleri hakkında bilmeniz gerekenler

Biz, her mevsim için uygun olan lastiği kullanmanızı tavsiye ederiz. Ilıman iklim koşullarının hakim olduğu bölgelerde, dört mevsim lastikleri kullanıma uygundur.

article_66w_image1