Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

stage_image1_lg

Yaz - Kış - Dört Mevsim lastikler

Yaz Lastikleri, Kış Lastikleri veya Dört Mevsim Lastiklerine ne zaman ihtiyacımız olur?

Continental, her mevsimde uygun lastikler kullanmanızı önemle tavsiye eder. Yani yılın daha sıcak dönemlerinde yaz lastiklerini havaların soğuk olduğu dönemde ise kış lastiklerini kullanın. Böylece tüm hava koşullarında emniyet ve ekonomi açılarından en doğru kullanımı gerçekleştirmiş olursunuz. Dört mevsim lastikleri size her koşul altında optimum performansı sağlayamaz.

Temel Kural: Yaz lastikleri Nisan ile Kasım ayları arasında takılabilir.Yaz lastiklerine ne zaman ihtiyacınız vardır?
summer_sit

Havaların sıcak (sıcaklıkların 7°C'nin üzerinde) olduğu dönemde, yaz lastiklerinizi kullanmanızı önemle tavsiye ederiz. Sadece yaz lastikleri özel sırt yapıları ve sırt hamurları sayesinde ıslak ve kuru yollarda yüksek oranda performans sağlarlar.  Yaz lastikleri, virajlarda yüksek sürüş dengesi ve yüsek sıcaklıklarda optimum kilometre performansını sağlar.

Kış lastiklerine ne zaman ihtiyacınız vardır?
article_66w_image1

Kış yaklaşırken sürücüler, kış şartlarına göre plan yapmaya başlamalıdır. Bu konuda ikna olmanız gerekiyorsa yalnızca hava tahmin raporlarını dinleyin. Bu raporlarda ne zaman kar veya yağmur yağacağını, ne zaman yağışsız olacağını ve ne zaman buzlanma meydana gelebileceğini öğrenebilirsiniz. Bu yol koşulları ile başa çıkabilmek için kış lastiği kullanmanızı önemle tavsiye ederiz.

Bu yüzden kış yaklaşırken ve termometreler 7 °C'ye ulaştığında artık yaz lastiklerinizi dinlendirmenizin vakti gelmiş demektir. Yollar genellikle soğuk, ıslak ve kaygan olacağı için kış lastikleri bu koşullarda yaz lastiklerine oranla daha iyi bir yol tutuş imkanı sağlar. Kendi güvenliğiniz için, kış mevsimi gelmeden önce Continental'den kış lastiklerinizi almanız iyi olacaktır.

Kış mevsiminde daha geniş kış lastiklerinin faydaları nelerdir?

Yoğun kar yağışının yanı sıra kuru veya ıslak yollarda geniş kış lastikleri standart genişlikte kış lastiklerine oranla önemli avantajlar sağlarlar. Geniş kış lastikleri daha iyi sürüş karakteristikleri bakımından emniyet unsurunu geliştirir. 

Continental'in tavsiyesi: En azından yaz lastiklerinizle aynı genişlikte veya daha geniş olan kış lastiklerini tercih ediniz. 

wider_winter_tires
Dört Mevsim Lastikleri hakkında bilmeniz gerekenler

Biz, her mevsim için uygun olan lastiği kullanmanızı tavsiye ederiz. Yılın sıcak dönemlerinde yaz lastiklerini, soğuk olduğu dönemlerde ise kış lastiklerinizi kullanmalısınız. Böylece tüm hava koşullarında hem güvenlik hem ekonomik açıdan en doğru kullanımı gerçekleştirmiş olursunuz.

article_66w_image1