Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

stage_image1_lg

Lastiklerin Bakım ve Muhafazası

Lastik bakımı ve saklaması neden önemlidir?

Tüketiciler, lastik bakımında önemli bir rol oynamaktadırlar. Lastiklerin, aşınarak minimum diş derinliğinin altına düşmesi, hasar görmesi veya yıpranması (patlaklar, kesikler, darbeler, çatlaklar, balon yapması, havasının inmesi, aşırı yüklenilmesi, vb.) gibi farklı nedenlere bağlı olarak değiştirilmeleri gerekebilir. Bu nedenlerden dolayı lastikler (yedek lastik dahil olmak üzere) rutin olarak, örneğin ayda en az bir kez, kontrol edilmelidir.

Düzenli kontroller, bir lastiğin daha uzun ömürlü olması için özellikle önem taşımaktadır. Continental, lastiğin zarar gördüğünün tespit edilmesi veya bundan şüphelenilmesi durumunda, tüketicinin lastiklerini bir lastik servisi uzmanına göstermesini tavsiye eder. Tüketiciler bu uzmandan alacakları tavsiyeye göre lastikleri kullanmaya devam edip edemeyeceklerine karar verirler. Yedek lastiklerin de aynı anda muayene edilmesi tavsiye edilir. Bu rutin muayene, araçta bir lastik basınç takip sistemi (TPMS) olup olmadığına bakılmaksızın yapılır.

Tüketicilere, daima lastiklerinin dış görüntüsünün bilincinde olmaları tavsiye edilir. Ayrıca hava kaybındaki artış, gürültü veya balans gibi dinamik performansta meydana gelebilecek değişiklikler konusunda da uyanık olmalıdırlar. Bu tip değişimler, lastiklere bağlı bir yetersizliği önlemek adına bir ya da daha fazla lastiğin değiştirilmesi gerektiğinin habercisi olabilir. 

Lastik Şişirme Basıncı

tirepressure

Doğru lastik şişirme basıncı nedir ve bu bilgiyi nereden bulabilirim?

Daha Fazla Bilgi

Lastiklerin Görsel Muayenesi

article_66w_image1

Lastiklerinizin düzenli görsel muayenesi neden önemlidir?

Daha Fazla Bilgi

Lastiklerin Eşleştirilmesi

article_66w_image1

Aracınızdaki lastiklerin eşleştirilmesi hakkında bilmeniz gerekenler

Daha Fazla Bilgi

Lastiklerin depolanması

article_66w_image1

Lastikleriniz istenmeyen koşullarda saklandığında veya düzgün şekilde bakılmadıklarında fiziksel özellikleri değişebilir.

Daha Fazla Bilgi

Geçici Yedek Lastikler

article_66w_image1

Geçici Yedek Lastik nedir ve nasıl kullanılması gerekir?

Daha Fazla Bilgi

Yeni lastikler hangi aks üzerine takılmalıdır?

Image

Yeni lastikler hangi aks üzerine takılmalıdır?

Daha Fazla Bilgi

Lastik Tamiri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

article_66w_image1

Bir tüketici lastiği patladığında ne yapmalıdır?

Daha Fazla Bilgi