Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

stage_image1_lg

Lastiklerin Eşleştirilmesi

Aracınızdaki lastiklerin eşleştirilmesi hakkında bilmeniz gerekenler

Optimum sürüş özelliklerine ulaşabilmeniz için Continental, aracınızın tüm tekerlek pozisyonlarına aynı lastikleri takmanızı önerir. Bir başka deyişle aynı marka, diş yapısı, lastik boyutu, yük indeksi ve hız sembolüne sahip lastikler aynı aksa takılmalıdır. Özellikle tüm tekerlek pozisyonları için araç üreticisinin şartnamesine uygun lastik boyutu, yük indeksi ve hız sembolünün kullanılması önemlidir. Birçok ülkede bu yasal bir zorunluluktur. Araç kullanılırken önerilmeyen lastik boyutu, yapısı ve hız sembollerinin karıştırılması tehlikeli olabilir ve yasa dışıdır. Lastiklerinizi farklı boyut, yapı, yük indeksi veya hız sembolüne sahip lastikler kullanmayı düşünüyorsanız araç üreticisinin önerilerine uyun ve/veya eğitimli bir lastik uzmanının tavsiyesini alın.

Lastik rotasyonu neden faydalıdır?

Dengeli bir aşınma elde edip lastiklerinizin ömrünü uzatmak için lastiklerinizin yerini düzenli olarak değiştirin. Rotasyon yapısı ve aralıkları için araç üreticisinin tavsiyelerine bakın. Araç üreticisi tarafından aksi belirtilmediği sürece Continental, lastiklerinizi düzenli aralıklarla aks yönünde rotasyon yapmanızı tavsiye eder. Örneğin yazlık-kışlık lastik değişimleri esnasında veya 5000-10.000 km arasında lastik rotasyonu yapılabilir. Lastiklerde düzensiz aşınma görülürse, aracınızın mekanik (rot) ayarlarını kontrol ettirin ve sonrasında lastik rotasyonunuzu buna göre yaptırın.

Yere temas eden lastiklerle aynı boyut ve yapıdaki tam ölçekli yedek lastikler (geçici olmayan yedek lastikler) de lastik rotasyonuna dahil edilmelidir. Rotasyona dahil edeceğiniz zaman yedek lastiklerin şişirme basıncını kontrol edin ve ayarlayın.

Lastiklerinizin rotasyonu Lastik Basıncı İzleme Sistemi'ni (TPMS) etkileyebilir. Düzgün ayarlamaları yapmak veya sisteminizi tekrar kalibre etmek için araç el kitabınıza bakın veya nitelikli bir servis uzmanına danışın.

Aracımda farklı marka lastikleri ve farklı desen yapısına sahip lastikleri eşleştirebilir miyim?

Aracınızın tüm tekerlek pozisyonlarına aynı lastikleri takmanızı öneririz. Ancak bulunabilirlik veya ekonomik nedenlerden dolayı bir eşleştirme gerekli olursa, aynı aks üzerinde aynı desen yapıları ve markalar olduğu sürece lastik ve desen yapılarının eşleştirilmesine izin verilebilir. Yük indeksi ve hız sembolü araç üreticisinin tavsiye ettiği minimum değerlerin (ekstra yük ve standart yük) üzerinde olduğu sürece yük indeksi ve hız sembolünü eşleştirmeye dahil etmek mümkün olabilir. Bu tip durumlarda daha yüksek değerlere sahip lastikler arka aksa takılmalıdır.

Farklı diş derinliğine sahip lastikler eşleştirilebilir mi?

Aracınızda yalnızca 2 lastiği değiştirmeye karar verdiyseniz yeni lastiklerin diş derinlikleri, muhtemelen araçta kalan lastiklerin derinliklerinden daha fazla olacaktır Farklı diş derinliklerinin eşleştirilmesine genellikle izin verilebilir. 

Olası bir arkadan tutunamama durumunu veya kaygan yüzeylerde araç denge kaybını önlemek için arka aks üzerine daha büyük değerde bir yol tutuş uygulanması tavsiye edilir. Bazı araba üreticileri, en yeni lastiklerin ön aksa takılmasını tavsiye ederler. Daha fazla bilgi için araç üreticisine ve/veya lastik uzmanına danışın.

Lastik eşleştirme istisnaları

Bazı araçlar, fabrikadan ön ve arka akslarına farklı boyuttaki lastikler takılı olarak çıkarlar. Bu tip lastik eşleştirilmeleri için araç üreticisinin tavsiyelerine dikkat etmelisiniz.