Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

stage_image1_lg

Yeni lastik alırken başka nelere dikkat edilmelir?

Yeni etiket 3 kriter için bilgi vermek üzere tasarlandı, ancak lastik alırken göz önüne alınması gereken başka önemli etmenler de vardır:

  • Suda kızaklama direnci
  • Sürüş dengesi
  • Kuru ve ıslak zeminlerde yol tutuş ve direksiyon hâkimiyeti
  • Dayanıklılık
  • Kuru zeminde fren performansı
  • Kış koşullarında performans

Standart lastik testlerinin etikette yer alanlara ek olarak değerlendirmeye aldığı en az 11 kriter daha var. Bu kriterler aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Otomotiv üreticileri, yeni araçlarda kullanılacak lastikler için, onaylamadan önce tüm performans kriterlerinde en yüksek standartları arar.

Dahası, sıkça yayınlanan lastik testleri de bu etmenleri hesaba katar ve bu sayede bir lastiğin toplam performansına dair mükemmel birer bağımsız kaynak olmaya devam eder.

ADAC Motorwelt 3/2010

"2012’den itibaren lastikler, buzdolaplarının üzerinde gördüğümüze benzer bir ‘enerji etiketi’ taşıyacak. İnanıyoruz ki AB’nin enerji verimliliği, ıslak zeminde yol tutuşu ve gürültü hakkında bilgi veren bir Lastik Etiketi tanımlaması çok iyi oldu. Bu etiket sayesinde sürücüler bir lastiğin özellikleri hakkında bazı bilgileri edinebilecekler. Ancak bu zorunlu etiketleme, satın alma kararına eşlik eden en iyi bilgi kaynağı ADAC’ın kapsamlı ve detaylı lastik testlerinin yerini kesinlikle alamaz."

 

Test KriteriLastik EtiketiLastik Testleri
Kuru zemin
Sürüş dengesiYokVar
KavramaYokVar
FrenlemeYokVar
Islak Zemin
FrenlemeVarVar
Suda kızaklama - dikeyYokVar
Suda kızaklama - yanalYokVar
KavramaYokVar
Virajlarda yol tutuşYokVar
Gürültü
Araç içi gürültüYokVar
Dış gürültüVarVar
Yuvarlanma direnciVarVar
AşınmaYokVar
PAH* yağ seviyesiYokVar
Yüksek hız performansıYokVar
*Polycyclic Aromatic


Hydrocarbons