Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

stage_image1_lg

Tarihçe ve kriterler

Lastik Etiketi

2012 Kasım ayında, araç lastikleri için Avrupa çapında standart bir etiket tanıtıldı. Bu etiket, yol güvenliğini artırmak ve hava kirliliğini azaltmak amacıyla bir lastiğin çevre ve güvenlikle ilgili közellikleri hakkında bilgi verir.

Grip op nat wegdek voor verkeersveiligheid

Grip op nat wegdek voor verkeersveiligheid

Etiket nasıl okunmalı?

Güvenlik

Islak yol tutuşu, güvenli sürüş için bir lastiğin sahip olması gereken en önemli özelliklerinden biridir. Derecelendirme A’dan G’ye kadar olup, D kategorisi burada kullanılmamaktadır. A ve F kategorileri arasında 18 m’den fazla fren mesafesi farkı bulunmaktadır.

Brandstofefficiëntie

Brandstofefficiëntie

Yakıt Verimliliği

Azaltılmış yuvarlanma direnci yakıt tasarrufu sağlar ve CO emisyonunu düşürür. Derecelendirme A’dan G’ye kadardır. A sınıfı lastik en iyi yakıt tasarrfunu sağlarken G'ye doğru çıkıldıkça 100 km’de 6,61 litre yakıt tüketen bir araç için yakıt tüketimi 0,10 litre ile 0,15 litre arası artar.

Geluidsniveau - ABC vervangt geluidsgolven

Geluidsniveau - ABC vervangt geluidsgolven

Gürültü

Bu lastik tarafından üretilen dış gürültüdür ve desibel cinsinden ölçülür. Etikette ne kadar çok siyah çubuk gösteriliyorsa lastik o kadar gürültülüdür.

Lütfen bunları da göz önünde bulundurun:
Gerçek yakıt tasarrufu ve yol güvenliği büyük ölçüde sürücülerin sürüş alışkanlıklarına ve aşağıdaki durumlara bağlıdır: 

  • eco-sürüş önemli ölçüde yakıt tüketimini azaltabilir,
  • lastik basıncı, ıslak yol tutuş performansını iyileştirmek ve yakıt verimliliğini arttırmak için düzenli olarak kontrol edilmelidir,
  • durma mesafelerine kesinlikle uyulması gerekmektedir. 

Daha fazla bilgi:

Avrupa Briliği Komisyonu'nun resmi websitesinde bulunan lastik etiketi bilgilendirmesi: http://ec.europa.eu/energy/efficiency/tyres/labelling_en.htm
wikipedia.org: http://en.wikipedia.org/wiki/Tire_label