Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

stage_image1_lg

AC Schnitzer 99d

6,9 saniyede sıfırdan 100 km/s hıza çıkma, 235 km/s azami hız, 190 hp/140 kW saf güç

erfolgsstory_acschnitzer_01

1. Zorluklar

Çevre bilincinden uzaklaşmadan sürüş keyfi: AC Schnitzer 99d

6.9 saniyede sıfırdan 100 km/s hıza çıkma, 235 km/s azami hız, 190 hp/140 kW saf güç ve sadece 99g/km CO2 salınımı – böyle bir şey mümkün olabilir mi? Dinamizm, maksimum sürüş keyfi ve aynı zamanda daha az salınım, mevcut tüm BMW serisi araçların sunabileceği özelliklerdir. Ve bu, tanınmış otomobil tuning tedarikçisi AC Schnitzer şirketinin 99d konsept otomobiliyle üstesinden geldiği bir zorluk.

erfolgsstory_acschnitzer_02

Her zaman olduğu gibi esas zorluk yüksek bir sportiflik "yaratmaktı", ama bu kez en az bu kadar önemli bir hedef daha eklendi: Çevreye karşı sorumlu davranmak ve ilerleyen yıllarda trendlerin nasıl değişeceği hakkında kısa bilgilendirme yapmak.

2. Performans

Kişiye özel sürüş 

AC Schnitzer 99d, BMW markasının esasen 320d EfficientDynamics serisine dayanan en verimli dizel motorunu kullanır. Aachen merkezli tuning tedarikçileri 163 olan orijinal beygir gücünü 190 seviyesine çıkararak performansı artırdılar.

erfolgsstory_acschnitzer_03

Akıllı ağırlık azaltımı

Araç, sistematik bir hafif yapı konsepti sayesinde şaşırtıcı bir şekilde 230 kg hafiflemiştir. Bir lityum-iyon pil ve karbon, magnezyum, titanyum gibi malzemeler bu çarpıcı ağırlık azaltımına yardımcı olmuşlardır. Başka hiçbir BMW serisinde daha hafif bir araç yok!

Devrim niteliğinde ağırlık azaltımı

Doğrudan lastiklere takılı parçalardan tam 35 kg tasarruf edilmiştir. Uzay endüstrisi malzemeleri ve ön aksta kullanılan AC Schnitzer marka retraksiyon sistemli, dört-pistonlu, yüksek performanslı, hafif frenleme ekipmanı ve tek parça, güçlü, VII tip titanyum bijonlu dövme jantlar düşük ağırlık ve maksimum çeviklik sağlar.

erfolgsstory_acschnitzer_05

Conti de burada

Continental BLUECO, AC Schnitzer 99d için özel olarak geliştirilen bir konsepttir. Yeni ContiSportContact, 40 km/s üzeri hızlarda ZR hız değeriyle ideal yuvarlanma direnci, yüksek viraj alma kapasitesi sağlar.

3. Başarı

Taviz vermek yok

Geliştirilen aerodinamik, azalan ağırlık, daha az sürtünme – dahası AC Schnitzer müşterilerinin 20 yılı aşkın süredir alıştığı sürüş keyfinden taviz vermeden. Zorluklar artsa dahi hedeflere ulaşıldı! Sonuçlar o kadar başarılıydı ki AC Schnitzer bu çığır açan konsepte yeni bir isim bulmak zorunda kaldı:  "Verimli Performans".

erfolgsstory_acschnitzer_06

Ekstralardan taviz vermeden temel ihtiyaçlara odaklanmak:  Elbette 99d, hava yastıkları ve ESC gibi güvenlik modüllerinden multimedya ara yüzlerine kadar (ör:  bilgisayar ve iPhone bağlantıları) gerekli olan her şeye sahip.

100 kilometrede 3.8 litre dizel motor. İnanması zor ama hepsi bu. Bu hayalin bir defaya mahsus gerçekleştirilmiş olması çok yazık, çünkü bir teknoloji fuarında sergilenmek üzere üretilen bu konsept otomobil satılık değil.