Otomobil / Van / 4x4 Lastikleri

stage_image1_lg

Sevdikleriniz bize emanet.

Lastik diş derinliği

Diş Aşınma Göstergeleri (TWI'ler) Nelerdir?

RemainingTreadDepth

Diş Aşınma Göstergeleri, uzunlamasına ana diş olukları içine lastiğin çevresi boyunca eşit olarak dağıtılmıştır. Bunlar diş derinliği yaklaşık 1,6 mm'ye düştüğünde diş yüzeyiyle aynı seviyeye gelmiş olurlar. Continental 1,6 mm (2/32")'i en yaygın kabul görmüş minimum diş derinliği standardı olarak kabul etmektedir ve diş derinliği bu seviyeye gelen lastikler kullanımdan çıkarılmalıdır.

Bu standart, dünyada birçok ulusal taşımacılık kurumu tarafından benimsenen yasal bir düzenlemedir.

Continental lastik değişimi için aşağıdaki diş derinliklerini önermektedir:

  • Yaz lastikleri : 3 mm
  • Kış lastikleri  : 4 mm 

Yaz Diş Aşınma Göstergesi nedir?
article_66w_image1

Continental, "Yaz Diş Aşınma Göstergesi"ni çeşitli yaz lastik hatlarında kullanmıştır. TWI Yaz değeri sürücüyü kalan lastik diş derinliğinin 3 mm olduğunda uyarır. Diş derinliği 3 mm'ye düştüğünde Yaz Göstergesi, diş yapısı yüzeyiyle aynı seviyeye gelir ki bu durum ıslak yolda tutuş performansında önemli bir düşüşe neden olur. Continental, ıslak yollardaki emniyetiniz ve ekonomi arasındaki en uygun uzlaşma olacağından diş derinliği 3mm'ye gelen yaz lastiklerinin değiştirilmesini önerir.

Kış Diş Aşınma Göstergesi nedir?

Lastik diş derinliği, kış lastiklerinin birçok özelliğini etkilediğinden, Continental, 4 mm diş derinliğinde kış lastiklerinizi değiştirmenizi önerir. Diş derinliği 4mm'ye düştüğünde Kış Göstergesi, diş yapısı yüzeyiyle aynı seviyeye gelir ki bu durum lastiğin kış şartlarına uygunluk limitine ulaştığının habercisidir.Bu sitede en iyi kullanım deneyimini sağlamak için çerezler (cookies) kullanılmaktadır.  Daha fazlası için tıklayınız