Kamyon ve Otobüs Lastikleri

New content item

Macaristan: Tüke Busz

hungary_tukebusz_tavi_tamas_04_web

200 otobüsü ve 500 çalışanı ile Tüke Busz Zrt., Macaristan'ın Pécs kentinde şehiriçi ulaşımın zamanında ve güvenli sürmesi için çalışıyor. Şirketin Operasyon Direktörü Tavi Tamás, otobüslerinin yılda 8.5 milyon kilometre yol yaptığını ve lastiklerinde güvenilirlik ile emniyetin çok önemli olduğunu söylüyor.


İşletmenizin temel faaliyetlerinden bahseder misiniz? Çekirdek operasyonlarınız nedir, hangi alanda uzmansınız? 

Şirketimizin yegane hedefi Pécs şehrinde toplu taşımanın belediye tarafından belirlenen programda sorunsuz ilerlemesidir. Budapeşte'den sonra Macaristan'daki en büyük filoya sahibiz. Ayrıca  Pécs, toplu taşımanın sadece otobüslerle yapıldığı tek büyükşehirdir.


İşletmenizi başarıya taşıyan anahtar faktör nedir?

Pécs'te 145 bin insan yaşamakta ve her 3 kişiden biri toplu taşıma kullanmaktadır. Bu oran, ülke ortalamasının çok üzerinde bir orandır. Hedefimiz, bu şehirde yaşayan insanlara yüksek kalitede hizmet sunmak. Bu nedenle kendimizi geliştirmek için sürekli yatırım yapıyoruz. Yaklaşık ortalama 10 senelik ömrüyle genç filomuz, Macaristan'la karşılaştırıldığında çok iyi bir noktada.


Continental'in lastik basınç takip sistemi neden ilginizi çekti? Hangi faydaları olucağını düşündünüz? 

Tüke Busz Zrt.'de çalışmaya başlamadan önce bölge müdürü olarak çalıştığım büyük bir Macar lastik dağıtım şirketinde, filolarin lastik konusundaki sorunlarıyla her gün karşılaşıyordum. Filolardaki araçların lastiklerini sürekli kontrol ederek, uygun basınç seviyesinde tutmak büyük bir problem. Lastik basıncının birçok etkisi vardır. Örneğin; aracın kilometre performansı, servis ömrü ve  yakıt tüketimi. Tüm bunlar operasyon masraflarına direkt etki eden kalemler. Başlarda tabi ki şüphelerimiz vardı, bu yüzden Continental dışında başka iki sistemi daha denedik. Bu sistemleri aynı anda farklı lastikler ile uyguladık ve bir buçuk yıl sonra ContiPressureCheck, en kullanıcı dostu takip sistemi olduğunu kanıtladı.

hungary-quote

Şu an kullanmaya başladığınıza göre, ContiPressureCheck™ ile ilgili neyi seviyorsunuz? Size sağladığı faydalar nedir?

Lastiklerimizin kilometre performansı gözle görülür şekilde arttı ve yakıt tasarrufu konusunda da oldukça pozitif gelişmeler var. Şoförlerimiz lastiklerle ilgili bir sorun olduğunda ya da lastiklerin basıncı düştüğünde zamanında bunu fark ettiği için bu sistemi kurduğumuz  otobüslerimize bir yol yardım ihtiyacı kalmadı. Bu sistem ile birlikte iki problemi birden çözdük: hem yol yardım  masrafından tasarruf ettik hem de lastik değişiminden.


ContiPressureCheck™ size işletmenizi geliştirmekte nasıl yardımcı oluyor?

Şirketimizde yakıt tüketimini azaltabilen soförlerimizi ödüllendirdiğimiz bir prim sistemi uygulanıyordu. Araçlarımız lastikleri optimal basınç seviyesindeyken belirgin bir yakıt tasarrufu sağlıyor ve Continental'in sistemi bizi bu konuda çok destekliyor. Sistemi kullanan çalışanlarımız sorumlu oldukları araçlara daha iyi bakım yapabiliyor ve böylece filonun genel bakımı da kolaylasşıyor. Kilometre performansı artan lastiklerimizin yıllık masrafı azalıyor. Sonuç olarak, ContiPressureCheck kullanarak birçok konuda tasarruf etmeyi başardık.


ContiPressureCheck™  ile çalışan iş arkadaşlarınızdan/çalışanlarınızdan (örneğin Filo Yöneticisi, Workshop Yöneticisi, Şoför)  geri dönüşler nasıl?
Ekipmanı çok kısa bir süre sonunda kurmayı başardık; hiçbir sorun çıkmadı. ContiPressureCheck™ halihazırda kurulu olan bilgisayarlarımızla kolayca iletişim kurabiliyor. Continental'in de yardımıyla otobüslerimizdeki lastiklerimizin durumunu uzaktan da takip edebileceğimiz bir sistem kullanıyoruz. Sistem kolay kullanımının yanında bize büyük bir veritabanı da sunuyor ki son bir buçuk senede bu altyapı herhangi bir bakıma dahi ihtiyaç duymadı.

hungary
hungary_tukebusz_tavi_tamas_09_web

ContiPressureCheck™'i tavsiye eder misiniz? Neden?

ContiPressureCheck'I kesinlikle herkese tavsiye ederim, sistemin masrafları kendini kısa sürede amorti ediyor. 


Continental genel olarak işletmenize nasıl bir değer katıyor ya da başarınıza katkı sağlıyor- örneğin lastkleriyle, ..., servisleriyle?Yolcularımızı güvenli bir şekilde ulaşmak istedikleri noktalara taşımak istiyoruz, bu yüzden de premium lastikler kullanıyoruz. Otobüslerimizin çoğunluğu Continental lastikleri kullanıyor. Şirket sahibimizin ve yönetimin bunu görmesi  çok önemli: biz bu lastikleri ekonomik kullanıyoruz, hem yakıt tasarrufu anlamında hem de kilometre performans anlamında.