Kamyon ve Otobüs Lastikleri

VECTO

Değişim kapıda. Biz hazırız, ya siz?

Taşımacılık sektöründe faaliyet göstermenin pek çok zorluğu vardır. 

 
Başla


2020 harekete geçmenin yılı.

Dünyamızı hareket ettirmeye devam etmek için hepimizin bugünden harekete geçmesi ve değişime yatırım yapması gerekiyor. Sadece gelecekte rekabet gücümüzü korumak için değil, her şeyden önce daha sağlıklı bir gezegende yaşamak için. Bu nedenle yakıt tüketimini ve dolayısıyla CO₂ emisyonlarını azaltmak çok önemlidir. Paris Anlaşması kapsamında iklim değişikliğiyle mücadele etmek amacıyla, yeni ağır vasıtalar (HDV) için hazırlanan ilk karbondioksit emisyon yönetmeliği yürürlüğe girdi. Yönetmelik, ağır vasıtalardan kaynaklanan ortalama CO₂ emisyonlarını 2019/2020 yıllarına kıyasla 2025 yılına kadar %15, 2030 yılına kadar %30 oranında azaltma hedefini taşımaktadır. Bu hedeflere ulaşıldığından emin olmak için Avrupa Komisyonu, VECTO (Araç Enerji Tüketimi Hesaplama Aracı) adı verilen bir simülasyon aracını tanıttı.


CO₂ EMISYONU YÖNETMELİĞİ VE VECTO HAKKINDA HER ŞEY

Yönetmelikten kimler etkileniyor? Yeni CO₂ emisyonları yönetmeliği kara yolu taşımacılığını nasıl daha verimli hale getirecek? VECTO nedir? Filo giderlerinize nasıl daha fazla şeffaflık getirecek? Ve yakıt tüketimi ile CO₂ emisyonuna temel katkısı nedir? Öğrenmek için lütfen infografiğe bakınız.

Başla
 

Video: Araç Enerji Tüketimi Hesaplama Aracı (VECTO) araçların yakıt tüketimini ve CO₂ emisyonunu ölçmek için onaylanmış performans bilgilerini kullanan bir simülasyon aracıdır.

VECTO tool and parameters

CO₂ emisyon yönetmeliği, VECTO ve bunların neden bu kadar önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Ağır vasıtalar (HDV) için Avrupa'nın ilk karbondioksit (CO₂) yönetmeliğinin çok basit bir hedefi var: kamyon, otobüslerin CO₂ emisyonunu radikal bir şekilde azaltmak. Bu azaltma hedeflerinin karşılandığından emin olmak için Avrupa Komisyonu VECTO (Araç Enerji Tüketimini Hesaplama Aracı) adı verilen bilgisayar destekli bir simülasyon aracını uygulamaya koydu. Araç üreticileri, VECTO ile farklı ağır vasıtaların yakıt tüketimini ve karbondioksit emisyonunu modelleyebilecekler.

Daha Fazla Bilgi
Why will VECTO be important to me?

Taşımacılık sektörü bu yönetmelikten nasıl etkilenecek?

Yeni yönetmelik karbondioksit (CO2) emisyonunu azaltmayı hedeflemektedir.. Bunu başarmak için de, yakıt tüketiminin doğrudan emisyon ile ilgili olması nedeniyle, kamyon üreticilerinin araçlarını daha yakıt tasarruflu hale getirecek teknolojilerin geliştirilmesine yatırım  yapmaları gerekmektedir..  Bu teknolojiler, gelecekte filonuzun sadece daha az yakıt tüketimini sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda araç konfigürasyonlarını daha şeffaf hale getirecektir.


Daha Fazla Bilgi
Vehicle configurations VECTO

Bu yönetmelikten hangi araçlar etkilenecek?

Bu yönetmelik -iki akstan sabit veya damperli kamyona kadar- çok farklı kamyonlar için geçerlidir. Ağır vasıtaların saldığı toplam CO₂ emisyonunun yaklaşık %70'i bu tür araçlardan kaynaklanıyor. İlgili yönetmelik sürekli olarak gözden geçirilerek diğer kamyon, römork ve otobüs modellerini kapsayacak şekilde genişletilmiştir. Düzenlemeler, 2020 Ocak ayında  yürürlüğe girdi.


Daha Fazla Bilgi
Yakıt tüketimi ve emisyonları etkileyen üç temel faktör

Biliyor muydunuz?

CO₂ emisyon seviyesi yakıt tüketimi ile doğru orantılıdır. Yakıt tüketimi ve emisyonu etkileyen üç temel faktör aracın motoru, aerodinamik sürtünme ve lastiklerin yuvarlanma direncidir.

3 main factors impacting on fuel consumption and CO₂ emissions: tire rolling resistance, engine, aerodynamics

Yakıt tüketimi ve emisyonu etkileyen üç temel faktör : Aracın motoru, Aerodinamik sürtünme ve Lastiklerin yuvarlanma direnci