Kamyon ve Otobüs Lastikleri

VECTO

Değişim kapıda. Biz hazırız, ya siz?

Video

CO₂ yönetmelikleri ve VECTO hakkında

Başla

Söz konusu etkili taşımacılık olduğunda kamyonlar ekonomimizin bel kemiğidir. Ancak, karayolu taşımacılığı arttıkça karbondioksit salınımı da artış gösteriyor. Rekabet gücünü korumanız ve daha sağlıklı bir gezegen için,  karayolu taşımacılığında tüm CO₂ emisyonlarının yaklaşık %25'ine neden olan kamyon ve otobüslerde yakıt tüketimindeki azalma çok önemlidir. 

Bu nedenle AB, kamyon üreticileri için VECTO yönetmeliğini çıkardı. Bu yönetmelik, yeni ağır vasıtaların neden olduğu CO₂ emisyonlarını 2025 yılına kadar %15, 2030 yılına kadar %30 oranında azaltmak anlamına geliyor. Üreticiler, bu gerekliliklere uymayan her araç için ceza ödeyecek. Mevcut yönetmelik öncelikli olarak kamyon üreticilerini hedeflediğinden filo operatörlerini etkileyen diğer düzenlemelerin de  kısa sürede çıkması bekleniyor.

Azaltma hedeflerine ulaşılması için AB, VECTO adında bir simülasyon aracı geliştirdi.

VECTO ile araç üreticileri, farklı kamyon konfigürasyonlarının CO₂ emisyonu ve yakıt tüketimini simüle edebilmektedir. VECTO, girdi olarak -simüle edilmiş sürüş, motor performansı, aerodinamik sürtünme ve lastiklerin yuvarlanma direnci gibi -  bir dizi standart parametre kullanmaktadır.
Infografik

Geri