Kamyon ve Otobüs Lastikleri

Fleet yard

Sektöre Etkileri

Kamyonlar için yeni CO₂ yönetmeliği ve VECTO işlerinizi nasıl etkileyecek?

Kısaca; daha fazla şeffaflık ve yakıt verimliliği işlerinizi olumlu etkileyecek.


Yeni yönetmelik karbondioksit (CO₂) emisyonunu azaltmayı hedefliyor. Bunu başarmak için, kamyon üreticilerinin yakıt tasarrufu teknolojilerinin geliştirilmesine yatırım  yapmaları gerekiyor, çünkü yakıt tüketimi emisyonla doğrudan ilgilidir. Ağır vasıtalardan salınan CO₂ emisyonunun ölçümüne VECTO ile standart getirilmesi filolara büyük fayda sağlayacaktır. En önemlisi, VECTO, işletme maliyetlerini azaltma potansiyeline sahiptir. Filonuzun daha az yakıt tüketmesini ve daha az CO₂ yaymasını sağlarken daha fazla şeffaflık getirdiğinden farklı araç konfigürasyonlarını karşılaştırmanıza yardımcı olur.


Geri
CO₂ emissions regulations, VECTO and fuel efficiency

Yakıt tasarrufunda iyileştirme

Üreticileri araçlarının emisyonlarını azaltmaya teşvik eden CO2  azaltma programı (AB Yönetmeliği 2019/1242) ve VECTO, yakıt tasarruflu teknolojilerin geliştirilmesine yol açacaktır. Bu teknolojilerin hibrid tahrik sistemlerine sahip kamyonların artmasına veya lastiklerin yuvarlanma direncinde daha fazla azalmaya neden olması sonucunda filoların işletme maliyetleri azalır.

Toplam işletme maliyetlerinin % 30'unun yakıttan kaynaklandığını söyleyen Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği'ne (ACEA) göre: “Yakıt verimliliği, kamyon ve otobüslerin tasarım ve satışında en önemli rekabet faktörlerinden biridir. Bu nedenle piyasa güçleri, yakıt ekonomisini sürekli artırarak CO2 emisyonunu azaltmayı sağlamaktadır.”

Yeni CO2 azaltma hedefleri, satın alma sürecini de etkileyerek bu konuyu daha fazla ön plana çıkaracaktır. İşleri için en uygun aracı satın almak bugüne kadar ağır vasıtaların sahiplerinin kafalarını karıştıran bir karar olmuştur çünkü piyasada bulunan çok farklı araçları karşılaştırmak  için genel bir kriter bulunmuyordu.


Daha fazla şeffaflık ve kontrol

VECTO'nun  en önemli avantajlarından biri de kamyon satın alma sürecine şeffaflık getirerek alıcılara daha fazla kontrol imkanı tanımasıdır. Aynı süreç içerisinde tüm üreticilerin VECTO simülasyonuna girdiği veriler onaylanır. Aracın yakıt tüketimi, onaylanmış karşılaştırmalı verilerle desteklenir, çünkü VECTO farklı yakıt tasarruflu ekipmanların sonuçlarını gösterir. Bu, alıcıların her yeni araçla birlikte bayilerinden bir 'müşteri bilgi dosyası' alacakları anlamına geliyor. Karşılaştırmalı tüketim ve COemisyonu performans rakamları, bayilerde alıcıların benzer kamyonları doğru bir şekilde karşılaştırmalarını sağlayacak.

VECTO çıktıları, lastiklerinin yuvarlanma direnci bilgilerini içerdiğinden, alıcılar; yapacakları işe göre kamyonlarını ve bu işe uygun lastiklerini daha rahat seçme olağına sahip olabileceklerdir.

Avrupa Komisyonu'nun beklentisi, piyasanın bu şartlar altında daha şeffaf ilerleyeceği yönünde . Yakıt tüketimi fazla olan araç satışlarının azalmasıyla birlikte piyasadan çekilecek ve karbondioksit emisyon yönetmeliğine uygun üretilen kamyonlar pazarda daha başarılı olması, daha fazla yakıt-tasarruflu araç satmaya çalışan üreticilerin ise piyasaya daha fazla yenilikle gelmesi bekleniliyor.

Back