Kamyon ve Otobüs Lastikleri

New content item

Sahilde Güneşlenmekten Veri Analizine

Büyük veri, Ester Belén Bandiera’yı korkutmaz. Arjantinli genç, Continental’de yenilikçi bir öngörüde bulunmak üzere büyük miktarda veriyi analiz ederek birleştiriyor. 

Elleri ustalıkla hareket ederken, Ester Belén Bandiera, bir kağıt parçasını bulutlarla, kutularla ve gümüş bileziğinin sessizce çınlayan sesini işaret eden oklarla kaplıyor. Onunki sayılardan, daha doğrusu onların bize anlattıklarından oluşan bir dünya. Ancak, bazen bunu söze dökmek kolay olmaz, özellikle de istatistik ve algoritmalarla pek ilgili olmayan insanlarla konuşurken. Çoğumuz gibi. Belén özür diler gibi gülümsüyor ve koyu sarı saçlarından uzun bir tutamı geriye doğru atıyor. O, düşündüğünüz bilgisayar kurtlarına benzemiyor. Belén açıklama yapmaya alışkın. "Kalite yönetimindeki iş arkadaşlarım bile çoğunlukla tam olarak ne yaptığımı bilmiyor.” 

"PLATFORM Projesi", şirket içinde büyük bir stratejik öneme sahip. Fabrikalarda sistematik olarak kaydedilen ve genel merkeze aktarılan büyük miktarda veri Continental'in dünya genelindeki üretimine eşlik eder. Kalite yönetimi, bu veriden önemli çıkarımlarda bununur: Lastik üretimi nasıl daha da geliştirilebilir? Nasıl daha da maliyetleri azaltabiliriz ve süreçleri basitleştirebiliriz? Belén, "Çok sayıda farklı veri kaynağından dolayı, bu şimdiye kadar çok zaman alan bir işlemdi," diye açıklıyor. “Örneğin, belirli bir üretim aşamasında sıcaklığı kontrol etmek istiyorsanız, bir sisteme başvurmanız gerekir. Hangi makinenin kullanıldığını öğrenmek istiyorsanız, başka bir sisteme başvurmanız gerekir.” Daha sonra buna, sayısız -ve çoğunlukla elle derlenmiş- Excel listelerinin analizi de eklenir. Bu durum, gelecekte değişecek. “PLATFORM Projesi” tüm verileri tek bir BİT platformunda birleştiriyor. Bu, tek bir tıklamayla mevcut durumu öğrenmeyi kolaylaştırarak olağan dışı bir duruma daha hızlı tepki verilmesini sağlar. 

Çin’de PowerPoint sunumu

Fabrikalar birer birer sisteme bağlanıyor. 2017 yılına kadar, 18 Continental lastik fabrikasının tamamının sisteme erişebilmesi ve verilerini standart bir işlemle genel merkeze göndermesi planlanıyor. Bundan sonra, Ester Belén Bandiera ve arkadaşları, daha verimli lastik üretimi için öngörüde bulunmak üzere karmaşık matematiksel-istatistiksel modelleri sayısız vakaya ve bunları etkileyen faktörlere uygulayabilecek.  

Örneğin kendisi, geçen sene Çin, Hefei’de açılan Conti fabrikasının açılışında bulundu. Belén büyük bir hevesle, çalışanlara ve fabrika yönetimine sunumunu yaptı ve pek çok soruya yanıt verdi. 26 yaşındaki Arjantinli, söz konusu "kendi" uzmanlık alanı olduğunda, rakip tanımıyor.

Belén, okul günlerindeyken matematiği eğlenceli bulduğunu fark etti. Arjantin'in Mal der Plata sahil beldesinde yetişen Belén, eğitimine endüstri mühendisliği bölümünde devam etmeye karar verdi. Belén, Alman Akademik Değişim Servisinin (DAAD) verdiği bir bursla 2013 yılında Almanya'ya geldi ve bugün hâlâ burada. Belén, "Continental'i bir iş fuarında keşfettim ve Lastik bölümü kalite yönetimine staj başvurusunda bulundum," diye açıklıyor. Bir yıl sonra, veri analisti olarak aynı bölümde işe alındı, "PLATFORM Projesi" kapsamında veri analizi konseptini geliştirdi ve şimdi bunu her fabrikaya uyguluyor. Ester Belén Bandieras'ın kahverengi gözleri parlıyor: “Aklı veri ambarına taşıyorum!”