Kamyon ve Otobüs Lastikleri

New content item

Uzmanlık Kariyeri

Ufkun Ötesini Görmek

Herkes yönetici olmak istemez. Continental’de uzmanlık kariyeri yapmak da mümkündür. Lastik departmanında araştırma ve geliştirmedeki görevleri, en yeni bilimsel keşifleri kullanarak pazarlanabilir ürünler yaratmaktır.

Bazı insanlar işlerinde çok iyidir. O kadar iyilerdir ki, kimse ellerine su dökemez - ve onlara danışılmadan karar alınmaz.  Böyle uzmanları yönetici koltuğuyla “ödüllendirmek” yeteneklerine haksızlık olur.  “Uzmanlarımız sayesinde özel ürünler yaratıyor, bu insanların kendilerini geliştirip gerçek potansiyellerini ve uzmanlıklarını ortaya koyabilecekleri şartları oluşturmaya çalışıyoruz,” diyor  Stöcken’deki Lastik departmanında araştırma ve geliştirme birimiyle ilgilenen insan kaynakları gelişimi müdürü Christian Jäckel.

Uzmanlık pozisyonu on yıl önce getirildi. Maaş ve saygınlık bakımından uzmanlar departman müdürlerine eşdeğerdir.  Bu, derinlemesine teknik bilgi sahibi ve bunu pazarlanabilir ürünlere dönüştürebilen, kendini ispatlamış uzmanlara açık bir kariyer planıdır.  “Ufku geniş ve yönetim becerilerine sahip kişiler olmalıdırlar,” diyor Jäckel. “Kendi departmanlarının ötesinde, grup genelinde yenilikçi projeleri başlatabilir, uygulayabilir ve destekleyebilirler."

Image

Serbest düşünebilmek gerekir

Carla Recker en başından beri Lastik departmanında malzeme kimyasından sorumlu bir uzman olarak çalışıyor. 2007 yılından bu yana kimya dalında doktora derecesi bulunan Recker karahindiba köklerinden doğal kauçuk üretmeye çalışıyor. Bu, tropikal kauçuk ağaçlarındaki lateksten elde edilen, lastik üretiminde kullanılan doğal kauçuğun yerini alarak çevresel etkiyi azaltacak, lojistik masrafları düşürecektir. Recker, diğer proje ortakları ve Fraunhofer Enstitüsünden gelen araştırmacılarla beraber yetiştirdiği karahindibalardan üretilen ilk karahindiba lastikler üzerinde testler yürütüyor; yakın zamanda ticari düzeyde üretime yönelik bir üretim sistemi kuracaklar.  “Serbest düşünebilmek tam da burada devreye giriyor – pratik olduğu sürece elbette,” diye gülerek belirtiyor.

Continental çalışanı Rüdiger Menz de iyi fikirleriyle bilinir. Makine mühendisliği dalında doktora derecesine sahip Menz son beş yıldır lastik dayanıklılığını ölçen test yöntemleri geliştiriyor. Artık bu alanda bir uzman olan Menz ileri test yöntemleriyle lastikler üzerinde aşırı yük simülasyonu yapabiliyor. “Teorik modeller oluşturmaktan büyük keyif alıyorum,” diyor Rüdiger Menz. Önemli olan gerçek testlerde başarılı olmaları. Fildişi kulelerde oturmak yerine yerine uzmanlar şirkete faydalı olacak sonuçlara ulaşmayı hedefliyor.

Pek çok patrondan daha fazla çalışana sahip

Elbette bir ölçüde baskı altındayız, diye itiraf ediyor uzman Menz: “Her zaman yen fikirler bulmalı, sürekli yaratıcı olmalıyım." Çalışma arkadaşlarının bir sorunu olduğunda, onları dinlemek zorunda: “Benim adıma sahada iş yapan pek çok kişi olduğundan yönetim becerilerine sıklıkla ihtiyaç oluyor."

Prensipte Carla Recker ve Rüdiger Menz pek çok patrondan daha fazla çalışana sahip: projelerindeki bütün departman çalışanlarına. Ancak yönetici olmadıkları için, ekibi kendi yöntemleriyle motive ediyorlar. “Sabırlı olup tüm ikna becerilerimi kullanmam gerekiyor,” diyor Carla Recker. Çalışmalarının sonuçları daha sonra diğer çalışanlar tarafından pazarlanacağı için sağlıklı bir ölçüde öz güvene sahip olmaları iyidir. “Çalışma arkadaşlarımın ve yöneticilerimin bana değer verdiğini hissediyorum - tüm İK meseleleri ve bütçelerle uğraşmadığıma çok memnunum." Başka hiçbir iş ona bu kadar uygun olamazdı, diye açıklıyor Recker.

Şu anda Stöcken’de araştırma geliştirme alanında çalışan 19 uzman var. Yaptıkları önemli işlerle grupta kendilerine yer edinmiş kişiler. Organizasyonel açıdan departman müdürleriyle eşit düzeyde olan uzmanlar da tıpkı müdürler gibi departman baş müdürüne raporlama yapar ve onlarla eşit şartlardadır. “Hiyerarşi bizim için mühim bir konu değildir. Uzmanlar ve müdürler arasında ayrım yapmayız. Kariyer ve personel gelişimi açısından sadece potansiyel,  performans ve uygunluk gibi faktörler önemlidir,” diye açıklıyor personel gelişimi müdürü, Christian Jäckel. Buna yönetim becerileri gibi eğitimler de dahildir: “Uzmanlar aynı zamanda lider olduğundan uygun tekniklerden faydalanabilirler."

Continental’de uzmanlık kariyeri bir başarı hikayesidir: şirket bünyesinde bir çok uzman bulunur. Lastik Departmanında, araştırma geliştirmenin yanı sıra üretim, mühendislik ve BİT sektörlerinde faaliyet gösterirler.