Kamyon ve Otobüs Lastikleri

New content item

Lastiksiz Bir Lastik Geliştirme Mühendisi

Continental, “sadece” lastikten çok daha fazlasıdır, Lastik Bölümü bile. Sistem geliştiriciler, çeşitli alanlardan iş arkadaşlarıyla birlikte, müşteriler için bakım gerektirmeyen, kapsamlı paketler üretiyor. Örneğin,  kamyonlarda lastik basıncının izlenmesini sağlayan ContiPressureCheck sistemi.

Lastikler gerçekte Jörg Lehmann’ın alanı değil. Buna rağmen, doktora dereceli elektrik mühendisi, 15 yıldan uzun bir süredir Continental Lastiklerinin Hannover-Stöcken'de bulunan Araştırma ve Geliştirme departmanında çalışıyor. Ancak, Lehmann'ın ticari araç lastikleri için Gelişmiş Lastikler ve Sistemler uzmanlık alanında, masaların üzerinde kauçuk numuneleri veya sırt desenleri bulamazsınız, bunun yerine küçük siyah kutular ve şeffaf plastik parçalar vardır. Lehmann'ın ekibinin son zamanlarda geliştirdiği elektronik lastik basıncı görüntüleme sistemi ContiPressureCheck sisteminde toplam 40 farklı parça bulunuyor.

"Akıllı lastik konusu, başlangıçta binek araçlar için ortaya çıktı" diye anlatıyor Jörg Lehmann, canlı gözleri çerçevesiz gözlüğünün arkasında parlarken. "Akıllı lastikler, ABS ve ESP gibi araç kontrol sistemlerine değerli verileri ileterek araçla 'konuşur'. Kamyonlar için ne yapabileceğimizi düşündük.” Sonuç, lastiğe monte edilen, lastik basıncını ve sıcaklığını otomatik olarak ölçen bir sensör oldu. Veriler, radyo aracılığıyla sürücü mahallinde yer alan ve basınç kaybı halinde sürücüyü uyaran ekrana aktarılır. Sonuç olarak, lastik hava basıncının çok düşük olması, kamyon arızalarının bir numaralı nedenidir - bunu muazzam maliyetler takip eder.

Dünyanın her yerinden parçalar

Continental'in Otomotiv Grubu bünyesinde yer alan elektronik departmanı, lastik sensörleri geliştirmek için ideal ortaktır. Sensör, Romanya, Timisoara'da ContiTech çalışanları tarafından üretilen küçük, koruyucu bir kauçuk kutuya yerleştirilir. Alıcı, yani sensör sinyallerini doğrudan veya anten aracılığıyla alan merkezi kontrol birimini, Meksika, Guadalajara'da bulunan İç Aksam departmanı tedarik eder. Jörg Lehmman, "Sistemi departmanımızda tasarlıyoruz," diye açıklıyor. "Bu, yapabilmesi gerekenleri tanımladığımız ve daha sonra bağımsız parçaları piyasaya sürdüğümüz anlamına geliyor." Geri kalanı, her parçanın uzmanı yapıyor. ContiPressureCheck gibi karmaşık ürünler için şirket bünyesinde tüm dünyadan uzmanlar bir araya gelir.

Özellikle mekanik açıdan baktığımızda, yollar oldukça kısadır: Sistemlerin geliştirilmesine ek olarak, Jörg Lehmann ayrıca Kamyon Lastiği Mekaniği bölümünü de yönetiyor: "Şu anda sensör aracılığıyla diş derinliğini ölçen bir test sistemi üzerinde çalışıyoruz. Burada iş arkadaşlarımıza danışıyoruz." 


Sensörün gözleriyle görmek  

Jörg Lehmann "Teknolojimiz, son derece ilginç çok sayıda farklı uygulamayı mümkün kılıyor," diye anlatıyor ve spor ayakkabılarıyla kısa süreliğine yan ofise geçiyor. İçinde yoğun donanımlı devre kartı bulunan küçük, şeffaf bir kutu ile geri dönüyor; bu, bir test müşterisi için bu öğleden sonra ilk kez kurulacak bir prototip. Oldukça önemsiz görünen ama son derece akıllı olan bu kontrol üniteleri yazılımı, 40 öğrenci ve araştırmacının geleceğin araçları için dijital çözümler üzerinde çalıştığı Regensburg'da bulunan Continental Otomotiv'in "TrendAntenna" adlı araştırma atölyesinde programlandı.

"Yeni bir izleme sistemini geliştirmek üzere daha yeni bir sözleşme imzaladık.” Lehmann "Bu defa veriler sürücüye değil, filo müdürünün ofisine aktarılacak," diye coşkuyla açıklıyor. Eskiden, bir müşterinin 50 yarı romörkün tüm lastiklerindeki basıncı elle okutması için en az dört saat gerekiyordu. Gelecekte bu, bir bilgisayarla yalnızca iki dakikada yapılacak.

Lehmann “2014 yılından bu yana Avrupa Birliğinde, binek araçlar için lastik basıncı izleme sistemleri yasalarda belirtilmiştir,” diye açıklıyor. “Bu henüz kamyonlar için geçerli değil.” Bu bağlamda, nakliyecilerin öngörüsü ve Continental dünyasının mükemmel ekip çalışmasına ihtiyaç var.