Kamyon ve Otobüs Lastikleri

New content item

Kedim veya Erkek Arkadaşım Olmadan Asla

Silke Bronold, Hanover'den Ekvador'a, Cuenca'da bulunan Continental lastik fabrikasının Kalite Yönetimi departmanının başına geçmek üzere taşınıyor. Yanında sağlıklı dozda kendine güven ve pek çok şey daha götürüyor.

“Biraz dönün lütfen ve gülümseyin!” Silke dönüyor ve fotoğraf setindeki spotlardan daha parlak bir şekilde ışıldıyor. Fotoğraflar çok kısa sürede tamamlanıyor ve fotoğrafçı son derece memnun. 31 yaşındaki Silke, "Ah, çok eğlenceliydi," diyor gülümseyerek ve röportajımız için beyaz koltuğa gömülüyor. Şu an üzerindeki stresten eser yok: rahat duruşu ve örülmüş saçlarıyla tatilden yeni dönmüş gibi görünüyor. Ama durum tam tersi: Silke’nin işi daha yeni başlıyor. Birkaç hafta içinde Continental'in Ekvador, Cuenca lastik fabrikasında Kalite Yönetiminin başına geçecek. Bu demek oluyor ki erkek arkadaşı, kedisi, bisikleti ve çeşitli mutfak gereçleriyle birlikte Atlantik üzerinden Güney Amerika'ya geçecek.

Silke "Şu anda halledilecek çok şey var," diyor heyecanla. Hanover'daki evine, spor salonuna ve daha birçok yere bilgi vermesi, ev eşyaları için bir depo tutması gerekiyor. Bir de, kendisiyle seyahat edecek olmasına rağman henüz bileti olmayan kedisi Zoey var. Ayrıca Silke, Mayıs sonuna kadar Continental Ticari Araç Lastiklerinde (geliştirme ve üretim arasındaki ara birimde) ürün endüstriyelleştirme uzmanı olarak eski görevine devam edecek. Altı yıl önce, stajının ardından lastik geliştirme departmanında çalışmaya başlayan 31 yaşındaki yönetici, "Yeni lastiklerin hiçbir aksilik olmadan üretime girebilmesi için gerekeni yapıyoruz," diye açıklıyor. Şimdi kendi halefini eğitiyor ve aynı zamanda Ekvador'daki yeni işine hazırlanıyor.

Yoğunlaştırılmış Kalite Kursu

Silke, "Kısa bir süre önce, bir haftalık eğitim için Aachen'e gittim," diye anlatıyor. Orada kalite müdürünün peşinden ayrılmadı, "yoğunlaştırılmış bir kurs," diyor sırıtarak. O zamana kadar kalite departmanı ile yalnızca dolaylı teması olmuştu, örneğin yeni bir sırt hamur bileşimi özelliğinin gözden geçirilmesi gerektiğinde. Yine de patronları Cuenca’daki iş için uygun olduğundan emin: "Stajyer havuzundan ayrılıp bir Değerlendirme Merkezi'ne katıldıktan sonra, liderlik potansiyeline sahip kişilerin olduğu bir listeye alındım." Ayrıca Silke, zaten ürün endüstriyelleştirmesini denetlediği için Cuenca'daki fabrikayı biliyordu. Fabrika çalışanları onu tanıyordu. "Fabrika müdürüne, erkek arkadaşım da gelebilirse taşınmayı düşünebileceğimi söyledim.” İngiltere pasaportuna sahip Güney Afrikalı erkek arkadaşı da Continental'de çalışıyor. İstenirse her şey mümkündür: Erkek arkadaşına, Cuenca'daki fabrikada uygun bir iş teklif edildi.

Yine de Silke’nin bazı şüpheleri vardı: "Bugüne kadar hiç yönetim sorumluluğu almadım, ve şimdi birden bire, çoğunlukla İspanyolca konuşan 20 erkeği birden mi yönetecektim?" Ancak patronu ve yeni fabrika müdürü onu cesaretlendirdi ve Silke, gereken öz güvene kavuştu. Ekvador'a gitme heyecanı da yardımcı oldu. Yeni iş arkadaşlarıyla buluşmayı dört gözle bekliyor: "Cuenca fabrikasındaki kişiler, işlerine karşı çok hevesli ve çok açık görüşlüler.” Çocukken Silke, kamyon şoförü olan babasına yolculuklarında eşlik etmiş ve en çok güney iklimlerini sevmiş: "Farklı kültürü seviyorum ve hep İspanyolcayı daha iyi konuşmak istemiştim."

Bavyera’dan Dünya’ya

Silke'nin eğitim almak için Regensburg'a gitmesine bile, Bavyera'da doğduğu köydeki insanlar çok şaşırmıştı. Öğrenciyken şimdi Continental bünyesinde olan Siemens VDO şirketinde çalışarak eğitim masraflarını karşıladı. Ardından stajyer olarak Hannover'e gittiğinde, arkadaşları ona veda hediyesi olarak eski bir kamyon lastiği verdi: "Onunla yanlışlıkla kendimi kestim, çünkü içinde çelik olduğunu bile bilmiyordum," diyor gülerek. Ancak Güney Amerika fabrikasında kaldığı sırada, lastikler hakkında gerçekten kayda değer şeyler öğrendi: "Orada, lastik yapımının ne kadar karmaşık ve geliştirme aşamasında tüm bunları dikkate almanın ne kadar müthiş bir şey olduğunu gördüm."

İlgili Konular