Kamyon ve Otobüs Lastikleri

stage_goods_TT

Kamyon Lastikleri

Çalışanlarımızın bireysel kariyer planlarını destekliyoruz.

article_66w_image1

Ticari Araç Lastikleri giderek büyüyen bir iş kolu. Gelecek yeni teknolojiler ve ürünlerin yanı sıra yeni stratejik yönelimlerle şekilleniyor. Kalifiye ve yüksek motivasyonlu çalışanlarımız sayesinde bu yolda ilerleyebiliyoruz.  Küresel çapta cazip bir işveren olan İnsan Kaynakları Müdürü (HR) Diana Hoppe ile Ticari Araç Lastikleri (CVT) iş koluyla ilgili bir röportaj yaptık.

Cazip bir işveren olarak Ticari Araç Lastiklerini (CVT) nasıl oluşturmayı düşünüyorsunuz?

“Çalışanlarımız, Ticari Araç Lastiklerinin büyüme potansiyelinin en az yenilikçi gücü, kapsamlı teknik uygulama alanı, zorlu süreçleri ve ürün çeşitliliği kadar enteresan olduğuna inanır.  Ayrıca kolay ve etkili karar alabilmelerini sağlayan yatay hiyerarşiden de memnunlar.  Bu, geçen yıl çalışanlarımıza yönelik yaptığımız CVT’nin cazip özellikleriyle ilgili uluslararası çalıştaylarda ortaya çıktı."

CVT’deki işimden memnun olduğumu düşünürsek, nasıl ilerleyebilirim?

“Çalışanlarımızın hem yönetim becerileri hem de teknik, sosyal ve yöntemsel beceriler açısından yetkinliklerini geliştirmesine yardımcı oluruz. Ayrıca proje deneyimi kazanıp diğer departmanlarda da çalışabileceğiniz gelişim programlarımız var.  Amaç çalışanlarımıza, onları tamamen farklı şeyler yapmaktan alıkoyan endişelerinin üstesinden gelirken yardımcı olmak.  Özellikle konu geleceğin teknolojileriyse, lastiğin ötesini de düşünmek gerekir.   Hem lastik hem de başka teknolojiler sunan bir otomotiv tedarikçisi olarak Continental’in sunduğu bir çok şey vardır.  Çalışanlarımız yeni teknolojileri anlayan, yenilikçi ürün geliştiren ve lastik teknolojisi söz konusu olduğunda kendi ufuklarının ötesine bakabilen kişilerdir.”

Esas mesleğim haricinde bir kariyer yapmam mümkün mü?

“CVT’de bizim için önemli olan çalışanlarımızın çeşitli alanlarda yetkinlik sahibi olabilmesi için bireysel ve departmanlar arası kariyer planları oluşturmaktır. Sürekli aynı işi yaparsam yenilikçi düşünmeyi öğrenemem. İdeal durumda, başka bir departmanda çalışmış, yurt dışında bulunmuş (Continental bünyesinde veya daha önce) ve başka bir iş deneyimi yaşamış insanlar Continental'de görev alır. Kariyer yalnızca basamakları tırmanmak anlamına gelmez; aynı zamanda kapsam ve sorumluluk anlamında gelişmek demektir. Her kariyer planının kişiye özel olduğu unutulmamalıdır.  Ve bizim yalnızca “lastik” üreticisi değil, dünya çapında lider bir otomotiv tedarikçisi olduğumuzu hatırlayın.  Continental’in portföyüne dayanarak lastiğin ötesinde, geleceğin teknolojilerini temel alan kapsamlı bir bakış açısı sunuyoruz.”

Dil becerileri de önemli mi?

“Kesinlikle! CVT küresel çapta bir iş olduğu için İngilizce bilmek giderek önem kazandı. İngilizce pek çok ülkede konuşuluyor olsa da, tüm çalışanlarımız yeterli İngilizce dil bilgisine sahip değil.  Çalışanlarımız daha merkezi pozisyonlara veya uluslararası projelere atanmak istediğinde İngilizce önemlidir.  Bu sebeple iş alımlarında iyi derecede İngilizce dil becerileri aradığımız şartlar arasında daha belirgin olmaya başladı. Yine, çalışanlarımızın İngilizce dil becerileri artırmak için eğitimler de veriyoruz. 

Hepimizin İngilizce konuşabiliyor olmasının bir avantajı var:  Almanya’da işe aldığımız kişilerin bile Almanca bilmesine gerek kalmıyor.“