Kamyon ve Otobüs Lastikleri

stage_goods_TT

Kamyon Lastikleri

Yeni Nesil için Yer Açın

Yeni mezunlar işe, Continental Lastik Departmanı, Araştırma Geliştirme stajyer havuzunda ısnınır. Ancak gerisi onlara bağlıdır - şirket değerleri olan “Güven” ve “Eylem Özgürlüğüne” bağlı kalarak."

Vig Hannover’a geldiğinde tek kelime Almanca bilmiyordu. Hindistan'da doğmuş, Continental ABD fabrikasına staj başvurusunda bulunmuştu. Başvuruda, “akıcı İngilizce bilgisi yeterlidir” yazıyordu. Şimdi Vig -  tam adı Vigneshwar Kalyanasundaram - yılda iki kez Lastik Araştırma Geliştirme tarafından düzenlenen “Keşfet Ar&Ge” stajyer havuzundan başarıyla mezun oldu. Her defa lisans ila doktora derecesine sahip mühendis ve temel bilimcilerden oluşan bir düzine mezun yer alır. İlk altı ay teknik konular, iletişim kurma, çevre geliştirme ve temel lastik bilgilerini edinmekle geçer. Bunu özel kılan şey genç yeteneklerin ilk günden itibaren kendi programını oluşturmasıdır. “Onlara özgür bir yaratıcılık alanı sunuyoruz,” diyor Vig. “Ve bunu en iyi şekilde değerlendirmek stajyerlerin elinde."

İK departmanından, stajyer programında koçluk yapan Ann-Kristin Schneider bunun avantajlarını şöyle sıralıyor: “Genellikle projelerde görev alan Continental araştırma geliştirme çalışanları hedef belirlemekten onay sürecine kadar pek çok mihenk taşını başarıyla gerçekleştirir." Yeni yeteneklerin başından itibaren Continental’in proje yönetim sistemi ve çalışma yöntemine alışması gerekir.  Yalnızca teknolojide ve yöntemlerde uzman olmak yetmez: esas olan takım çalışmasıdır. Ve bu yalnızca bireylere ve her bireyin kendi adına karar alma özgürlüğüne saygı gösterildiğinde mümkündür. Bu sebeple “Güven” ve “Eylem Özgürlüğü” Continental’in iki temel şirket değeridir.


Bağımsız ama yalnız değil

Silke Glasewald stajyerlik günlerini tebessümle hatırlıyor. “Gerçek projelerde çalışırdık, somut sonuçlar beklenirdi; ki bu hayal gücümüzü çok geliştirdi." Bağımsız çalışırdık ancak ihmal edildiğimizi ya da yalnız olduğumuzu hissetmezdik. Doğrudan Araştırma Geliştirme müdürüne bağlı çalışan, proje grubu stajyerleri. Yalnızca hedef, zaman ve kaynaklar bellidir. Stajyerlerin hedefe nasıl ulaştığıyla kimse ilgilenmez. “Gruplardan biri kağıt tüketiminden çatıdaki güneş panellerine kadar çevre faktörlerini özellikle dikkate alarak çalıştı,” diyor İK temsilcisi Ann-Kristin Schneider.

Otorite figürü üstler olmadan bir ekibe liderlik etmek ve onları motive etmek üniversiteden yeni mezun olmuş insanlar için kolay olmamalı. Staj sone erdiğinde günlük işlerinin temeli bu olacağı için altı ay süresinde bu iş için doğru kişi olduklarını anlayabilirler.

Çok kültürlülüğe meyilli

Daha renkli ve biraz daha zorlu ekip çalışmasını: Continental Lastik Departmanı Araştırma Geliştirme merkezinde 56 farklı ülkeden çalışan vardır. Pek çok farklı kültür bir arada olduğu için farklılıkları iyi yönetmek bazı taktikleri gerektirir. Silke Glasewald “uluslararası atmosfere bayılıyorum,” diyor.  “Birbirimizden öğreneceğimiz çok şey var - ilham verici!” Kadın stajyerlerin oranı %40. Herkes İngilizce biliyor. Hannover’ın sosyal yaşamına uyum sağlayabilmeleri için stajyerlere Almanca eğitimi imkanı da sunuyoruz,” diyor Ann-Kristin Schneider. 

Havuzda geçirilen altı ayın ardından stajyerler üretime odaklanarak kendi lastiklerini geliştirir. “Programın en önemli bölümlerinden biridir bu,” diyor Continental’de stajyer olarak başlamış, şimdi Yönetim Kurulunda yer alan Nicolai Setzer. “Pek çok pratik deneyim kazanmanın yanında kauçukla ve makine operatörü olmakla ilgili fikir edinirsiniz." Ayrıca stajyerlere bir buçuk yıl boyunca şirketi farklı perspektiflerden görme imkanı tanır. Continental’in uluslararası fabrikalarının birinde üç ay projelerde çalışır, Pazarlama ve Satış departmanında üç hafta geçirirler. Bu şekilde stajyerler hem lastikler üretimini hem de müşterilerle ilişki kurmayı öğrenirler. Sonuç olarak Continental’de Lastik Keşif Araştırma Geliştirme programında fikirler yeni ürünlere dönüşür. Ağır yük taşımak üzere tasarlanan ticari araçlar için yüksek teknoloji ürünü lastikler, gibi. Teorik çalışmalar bizi ancak belirli bir noktaya taşıyabilir - bu ürünleri gerçekleştirmek teknoloji ve gelişime tutku duymayı gerektirir.