Kamyon ve Otobüs Lastikleri

New content item

Yeşil Teknoloji Ödülü (GreenTec) 2014

Lider lastik üreticisi ve otomotiv tedarikçisi olan Continental ile Münster Üniversitesi, Fraunhofer Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Ekoloji Enstitüsünün (IME) birlikte geliştirdiği “RUBIN – Karahindiba Bitkisinden Endüstriyel amaçlı Doğal Kauçuk Elde Edilmesi” projesi 2014 yılı Yeşil Teknoloji (GreenTec) Ödülünü kazandı." Sektör uzmanları, akademisyenler, ticaret birlikleri ve medya mensuplarından oluşan 60 jüri üyesi bu projeyi “Automobility” (otomobilleşme) kategorisinde öncü çevre teknolojilerine sahip ve çevreye verilen değerin sıra dışı bir örneği olarak değerlendirdi. Ödül töreni, 4 Mayıs tarihinde Münihte gerçekleştirilen dünyanın bir numaralı çevre teknolojileri fuarı IFAT’ın açılışında düzenlendi. İlk defa 2008 yılında dağıtılan, 14 kategoride verilen Yeşil Teknoloji (GreenTec) Ödülü Avrupa’nın çevre ve iş alanlarında en büyük ödülüdür.

“Karahindiba kauçuk projemizin bu ödüle layık görülmesinden ötürü çok memnunuz. Continental, birkaç yıl içerisinde tam potansiyelini ortaya koyacak, ümit vadeden bir teknolojinin sınırlarını zorluyor. Asya gibi büyüyen pazarlarda artan motorlu araç kullanımı sebebiyle yakın gelecekte doğal kauçuğa olan talebin büyük oranda artmasını bekliyoruz. Karahindiba köklerinden elde edilen kauçuğun lastik üretimimizi çok daha verimli ve sürdürülebilir hale getireceğine inanıyoruz,” diyor Continental Yönetim Kurulu üyesi ve Lastik Departman sorumlusu Nikolai Setzer.

teaser_66w_image2

“RUBIN projesiyle bu konuya ekolojik, ekonomik ve toplumsal olarak uygun bir çözüm getirmeyi hedefliyoruz,” diye ekliyor Continental’de Malzeme ve Süreç Geliştirme ve Sanayi Lastikleri Başkan Yardımcısı olan Dr. Andreas Topp. Continental ve IME, kauçuk açısından zengin ve sıradan kauçuk ağaçlarına oranla tropik iklime ihtiyaç duymayan Rus karahindibasının sanayi ölçeğinde kullanımı üzerinde çalışıyorlar. Bu zahmetsiz bitki önceden ekime uygun olmayan, “marjinal arazi” olarak bilinen bir dizi ılıman bölgede yetiştirilebiliyor. Andreas Topp: “Karahindiba kauçuğu, üretim tesislerimizin nakliyat güzergahlarını kısaltarak, çok değerli yağmur ormanlarına zarar vermeden artan global kauçuk talebinin karşılanabilmesini sağlar.  Her iki faktörün de dünya karbon ayak izini azaltma ve biyolojik çeşitlilik üzerinde sürdürülebilir olumlu etkisi vardır.”

Image

Continental Lastik Departmanında malzeme kimyasından sorumlu ve proje müdürü Dr. Carla Recker ekliyor: “Jürinin Yeşil Teknoloji (GreenTec) Ödülüne kanaat getirmesini sağlamanın yanı sıra, olumlu çevresel etkiler bu uzun soluklu ve zorlu mücadelede bizi motive eden ve yüreklendiren etkenlerdendir.” Ödül, iş, spor ve eğlence sektörü çevrelerinden 1000 kişinin katıldığı bir törende Dr. Recker ile Münih Fraunhofer IME Enstitüsünden Profesör Dirk Prüfer’e takdim edildi.