Kamyon ve Otobüs Lastikleri

New content item

Joseph von Fraunhofer Ödülü, 2015

Joseph von Fraunhofer Prize 2015 awarded for Dandelion Rubber

Haziran 2015 tarihinde “RUBIN – Karahindiba Bitkisinden Endüstriyel amaçlı Doğal Kauçuk Elde Edilmesi” projesinden sorumlu önde gelen bilim insanları, Rus karahindiba üzerine yaptıkları araştırmalar ve  karahindiba kauçuğundan geliştirdikleri otomobil lastiği sayesinde prestijli Joseph von Fraunhofer ödülünü almaya hak kazandılar. Fraunhofer Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü (IME, Münster şubesi), Münster Üniversitesi Bitki Biyolojisi ve Biyoteknoloji Enstitüsü ile Hannover merkezli Continental Lastik Bölümü bu projeyle başarılı bir işbirliğine imza atıyorlar.

Prof. Dirk Prüfer ve Dr. Christian Schulze Gronover (IME ve Bitki Biyolojisi ve Biyoteknoloji Enstitüsü) ve Dr. Carla Recker’e (Continental) ödülleri dün Almanya’nın Wiesbaden kentinde verildi.  “Ortak projemizin böyle bir ödüle layık görülmesi bizi sevindirdi,” diyor Dr. Carla Recker. “Bu sayede lastik üretimi, yüksek kalite standartlarından veya performanstan ödün vermeden, daha da çevre dostu hale gelecek.”

Fraunhofer, 1978 yılından beri her yıl üstün bilimsel başarıları ödüllendirmektedir. Joseph von Fraunhofer Ödülleri uygulamaya dönük sorunlara çözümler getiren araştırmacılara verilmektedir.  Bu bilimsel ödüller, yenilikçi ürünler geliştirmek amacıyla bilimsel çalışmalarda bulunan optisyen ve fizikçi Joseph von Fraunhofer’in (1787 – 1824) anısına verilmektedir.