Kamyon ve Otobüs Lastikleri

New content item

Karahindiba kauçuğundan yapılan ilk test lastikleri

Uluslararası üretici ve otomotiv tedarikçisi olan Continental üretimde karahindiba kauçuğun sanayi ölçeğinde kullanılmasına ilişkin araştırma projesiyle bir dönüm noktası olmuştur. Hannover’da düzenlenen Ticari Araçlar Uluslararası Motor Şovunda (IAA), karahindibanın botanik isminden (taraxacum) esinlenerek Taraxagum adı verilen, yenilikçi malzemeden üretilen ilk test lastikleri tanıtıldı. Test lastiklerin sırtında kullanılan doğal kauçuk Taraxagum ile yer değiştirdi. Bu önemli adımla Continental daha sürdürülebilir ve geleneksel ham maddelere daha az bağlı lastik üretimi hedefine biraz daha yaklaştı.

Image


teaser_66w_image2

“Fraunhofer Enstitüsüyle yıllarca birlikte çalışarak geliştirilen ilk karahindiba lastiklerin yola çıkmasından heyecan duyuyoruz. Bugüne kadar üretilen mahsulden en iyi verimi almak için, yüksek oranda doğal kauçuk ihtiva eden yolcu araçları kış lastiklerini bu malzemeden üretmeye karar verdik” diyor Continental Yönetim Kurulu üyesi ve Lastik Departman sorumlusu Nikolai Setzer. Continental, karahindiba kauçuğu sanayi ölçeğinde kullanarak beş ila on yıl zarfında seri üretime geçmeyi planlıyor. Lastik testleri Hannover yakınındaki ve İsveç Arvidsjaur’daki  Contidrom deneme sahalarında gerçekleştirilecek. Setzer önemle vurguluyor: “Performanstan asla ödün vermeyiz, bu bizim için son derece önemlidir.”

teaser_66w_image3

“Şimdiye kadar çok olumlu ilerleyen Taraxagum geliştirme sürecine partnerlerimizle birlikte sanayi ölçeğinde devam ediyoruz. Lastik testlerinin performans hedeflerini tutturacağına ve mevcut araştırma sonuçlarını doğrular nitelikte olacağına eminiz,” diyor Continental’de Malzeme ve Süreç Geliştirme Müdürü olan ve Lastik Sanayileştirme çalışmaları yürüten Dr. Andreas Topp. Kapsamlı araştırmalar sonucunda Fraunhofer Moleküler Biyoloji ve Uygulamalı Ekoloji Enstitüsü (IME), Julius Kühn Enstitüsü ve yetiştirici Aeskulap GmbH ile işbirliği içerisinde yürütülen kapsamlı araştırmalar sonucunda yüksek kazançlı, dayanıklı bir Rus karahindibası yetiştirilmiştir.

Projenin uzun vadeli hedefleri arasında artan kauçuk talebine ekolojik, ekonomik ve sosyal olarak uygun çözümler geliştirmek vardır. Rus karahindibası, Avrupa genelinde ılıman bölgelerde Continental lastik fabrikalarına yakın alanlarda önceden kullanılmamış arazilere ekilebilir. Bu nakliye mesafelerini kısaltarak çevresel etkiyi de azaltır. Mayıs 2014 tarihinde karahindiba kauçuk projemiz, prestijli çevre ve ekonomi ödülü olan “Yeşil Teknoloji (GreenTec) Ödülüne”  Otomotiv kategorisinde layık bulunmuştur.

teaser_66w_image4