Kamyon ve Otobüs Lastikleri

stage_goods_TT

Kamyon Lastikleri

Kış Lastiği Yönetmeliği 2018/2019

Kamyon ve otobüsler için Avrupa ülkelerindeki kış lastiği ve ekipmanları yönetmelikleri


ÜlkeLastik YönetmeliğiKar Zinciri YönetmeliğiAyrıntılı Bilgi
AlmanyaDuruma bağlı kış ekipmanı gereksinimleri: Brüt ağırlığı 3,5 ton altında olan araçların tüm tekerlerine kar/M+S lastikleri takılmalıdır. Brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan araçların çeker akslarına kış/M+S lastikleri takılmalıdır. Bir zaman aralığı belirtilmemiştir.Kar zinciri, trafik işaretleri ile belirtildiğinde kullanılır. Çivili lastik kullanılması yasaktır. İstisna: „Kleines Deutsches Eck“ yolu.Uygun olmayan lastikler 60€, uygun olmayan lastikler nedeniyle trafik sıkışıklığına neden olmak 80€, uygun olmayan lastikler nedeniyle tehlikeli bir duruma neden olmak 100€ ve uygun olmayan lastikler nedeniyle kazaya neden olmak 120€ cezaya tabidir. Ayrıca her biri için 1 ceza puanı yazılır. (Flensburg Puan Sistemi)

 

Arnavutluk

 

Genel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.

 

Araçta çeker aks için kar zinciri bulundurulmalıdır. Kar zinciri, trafik işaretleri ve yol şartları gerektirdiğinde kullanılır.

 

Çivili lastik kullanılması yasaktır.

Avusturya

1 Kasım ile 15 Nisan arasında kış lastiği takılması zorunludur. Bu kurala uyulmadığı takdirde trafikten men ve ağır para cezalarıyla (35 - 5.000 Euro) karşılaşılabilir. Brüt ağırlığı 3.5 ton üzerinde olan kamyonların en az bir çeker aksına minimum diş derinliği 6mm (çapraz katlı) veya 5mm (radyal) olan M+S lastikleri takılmalıdır. 1 Kasım ile 15 Nisan arasında otobüslerde (kategori M2, M3) kış lastiği takılması zorunludur.

1 Kasım ile 15 Nisan arasında en az iki çeker aks lastiği için araçta kar zinciri bulundurulmalıdır. Halk otobüsleri bu kuralın dışındadır. Kar ve buzla kaplı yollarda kullanılır.

Brüt ağırlığı 3.5 ton üzerinde olan araçlarda çivili lastiğe müsaade edilmemektedir.

Belçika

Genel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır. M+S ve kış lastiklerinin simetrik takılması zorunludur.

Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.

Çivili lastik kullanılması yasaktır.

Bosna Hersek

15 Kasım ile 15 Nisan arasında kış lastiği takılması zorunludur. Brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan araçların çeker aksına M+S lastikleri takılması zorunludur.

15 Kasım ile 15 Nisan arasında araçlarda kar zinciri bulundurulmalıdır. Kar ve buzla kaplı yollarda kullanılır. Kullanım: çeker aksta en az 1 çifte takılmalıdır.

Araçta kar küreği bulundurulmalıdır. Çivili lastik kullanılması yasaktır.

Belarus

Genel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.

Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.

Çivili lastik kullanılabilir.

Bulgaristan

Genel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.

1 Kasım ile 31 Mart arasında araçlarda kar zinciri bulundurulmalıdır. Dağ geçitlerinde ve trafik işareti ile belirtilen alanlarda zincir kullanılması zorunludur.

Çivili lastik kullanılması yasaktır. Yeterli kış ekipmanı olmayan araçların ülkeye girişine izin verilmeyebilir veya araç trafikten men edilebilir.

Çek Cumhuriyeti

1 Kasım ile 31 Mart arasında yol koşulları gerektirdiğinde veya "kış kiti" tabelası görüldüğünde kış lastiği takılması zorunludur. Brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan araçların çeker aksında minimum 6mm diş derinliği olan M+S lastiklerinin kullanılması zorunludur.

Farklı trafik işaretleri de görülebilir. Trafik işareti ile belirtilen alanlarda, 3 veya daha fazla aksı olan araçların en az 2 çeker tekerleğine kar zinciri takılması zorunludur.

Çivili lastik kullanılması yasaktır.

DanimarkaGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.1 Kasım ile 15 Nisan arasında kar zinciri kullanılabilir.1 Kasım ile 15 Nisan arasında çivili lastik kullanılabilir. Bu süre içerisinde tüm tekerlere çivili lastik takılmalıdır.
Estonya1 Aralık ile 1 Mart arasında (ve hava koşullarına bağlı olarak Ekim ayından Nisan ayına), brüt ağırlığı 3.5 tonun altında ve minimum 3mm lastik diş derinliği olan radyal lastikli araçlarda kış lastiği kullanılması zorunludur.Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.Brüt ağırlığı 3.5 ton üzerinde olan araçlarda çivili lastiğe müsaade edilmemektedir.
FinlandiyaAralık - Şubat ayları boyunca, brüt ağırlığı 3.5 ton üzerinde olan araçlar için; minimum 5 mm diş derinliğine sahip çeker aks lastiği ve diğer akslar için minimum 3mm diş derinliğine sahip lastik kullanılmalıdır. Ön ve çeker aksta kış lastiği kullanımı zorunludur ancak regulasyonda belirtilmemiştir. (Kış lastikleri M+S işaretine sahiptir.)Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.Brüt ağırlığı 3.5 ton üzerinde olan araçlarda çivili lastiğe müsaade edilmemektedir.
FransaGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır. İstisnalar trafik işaretleriyle belirtilir. Kış ekipmanlarının, B26 işaretine sahip yollarda kullanılması zorunludur.Kar zinciri, trafik işaretleri ile belirtildiğinde kullanılır.Brüt ağırlığı 3,5 ton altında olan araçlarda: Çivili lastikler, 11 Kasım öncesindeki ilk Cumartesi gününden Mart ayının son Pazar gününe kadar, maksimum 90 km/s hızda kullanılabilir. Çivili lastik takılı araçlar etiketle işaretlenmelidir. Brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan araçlarda çivili lastiğe müsaade edilmemektedir.
HırvatistanGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır. Kış şartlarında M+S lastiklerinin takılması zorunludur.Belirli durumlarda çeker aksa kar zinciri takılmalıdır. Lika/Gorski Kotar bölgesinde kar zinciri kullanılması zorunludur.Çivili lastik kullanılması yasaktır. Ticari araçlarda kar küreği bulundurulmalıdır.
HollandaGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.Kamu yollarında kar zincirinin kullanımı yasaktır.Çivili lastik kullanılması yasaktır.
İngiltereGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.Zemine zarar vermediği sürece çivili lastik kullanılabilir. Aksi takdirde bu bir zorunluluk sayılmaz.
İrlandaGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.Çivili lastikler, maksimum 96/112 km/s hızda (çevre yolu/otoban) kullanılabilir.
İspanyaGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır. Trafik işaretleri veya yetkililer tarafından belirtilen yerlerde kış/M+S lastiği takılması zorunludur.Trafik işaretleri veya yetkililer tarafından belirtilen yerlerde kar zinciri kullanılabilir. Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.Karla kaplı yollarda, çivi uzunluğu 2mm'ye kadar olan çivili lastikler kullanılabilir.
İsveçKış koşullarında römork harici tüm lastiklerde diş derinliği en az 5mm olmalıdır. 1 Aralık ile 31 Mart arasında, brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan araçların çeker aksına M+S işareti taşıyan kış lastiklerinin takılması zorunludur. Çeker aksta kullanımına onay verilen kış lastiklerinin listesi için lütfen www.stro.se adresini ziyaret edin. (Liste, 1 Ocak 2019 tarihi itibari ile sonlandırılacaktır.) 3PMSF'ye geçiş dahil olmak üzere 2019/20 kış lastiği sezonu için değişiklik duyurulmuştur.Araçta kar zinciri bulundurulması tavsiye edilir.1 Ekim ile 15 Nisan arasında çivili lastik kullanılabilir. İklim şartlarına bağlı olarak bu süre uzatılabilir. 1 Temmuz 2013 tarihinden sonra üretilen lastiklerin çevresinde her bir metrede en fazla 50 adet çivi kullanılabilir. Lütfen belirli yollarda istisnaların olabileceğini unutmayın.
İsviçreGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır. Kış şartlarında bölgesel yönetmelikler geçerli olabilir (ör: Alp geçitleri-yolları). Kış şartlarında yaz lastikleri ile kaza yapmanın bazı yaptırımları olabilir. 3PMSF işaretine sahip lastikler kış koşulları için uygun lastik olarak düşünülmektedir. Minimum kış lastiği diş derinliği 1,6 mm olup 4 mm olması tavsiye edilir. Yetkililerce kar zinciri kullanma zorunluluğu getirildiğinde, sadece kar zinciri kullanılabilir (dört çekişli araçlar istisna olabilir). Trafik işaretleri ile belirtildiğinde ve şartlar gerektirdiğinde kar zinciri kullanılır.1 Kasım ile 30 Nisan arasında veya karla kaplı yollarda, brüt ağırlığı 3,5 ton altında olan araçlar çivili lastik kullanabilir. Bu araçların azami hızı 80 km/s olmalıdır. Çivili lastikler 80km/s etiketi taşımalıdır.
İtalyaGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.Araçta kaymayı engelleyecek bir araç (ör: kar zinciri) bulundurulmalıdır.Kış yönetmeliği protokolü RU/1580, yalnızca şu araç kategorileri için geçerlidir: M1, N1 ve O1.
İzlandaGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır. Yeni teknik yönetmelik beklenmektedir.

KaradağKasım ile Nisan arasında, Trafik Polisinin belirlediği yolda kış lastikleri veya M+S lastiklerinin kullanılması zorunludur.Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.Çivili lastik kullanılması yasaktır.
KosovaGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.Araçta çeker aks için kar zinciri bulundurulmalıdır. Kar zinciri, trafik işaretleri ve yol şartları gerektirdiğinde kullanılır.Çivili lastik kullanılması yasaktır. Otobüs ve kamyonlarda kar küreği bulundurulmalıdır.
LetonyaBrüt ağırlığı 3,5 ton altında olan araçlarda 1 Aralık ile 1 Mart arasında kış lastiği (M+S) kullanılması zorunludur. Diş derinliği en az 3mm olmalıdır.Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.Brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan araçlar, 1 Ekim ile 30 Nisan arasında çivili lastik kullanabilirler.
LihtenştaynGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır. Fakat yetersiz lastik kullanılmasının bazı yaptırımları olabilir. Araç donanımı, hava koşullarına uygun olmalıdır.Çivili lastik kullanılabilir. Vadilerde gerekli değildir. Dağlarda, kar zincirinin zorunlu olup olmadığını trafik işaretleri belirler.Brüt ağırlığı 7.5 ton üzerinde olan araçlarda: 1 Kasım ile 30 Nisan arasında, maksimum 80 km/s hızda çivili lastik kullanılabilir. Tüm lastikler çivili olmalıdır. Çivili lastik takılı araçlar etiketle işaretlenmelidir.
LitvanyaBrüt ağırlığı 3.5 ton altında olan araçlarda 1 Kasım ile 1 Nisan arasında kış lastiği kullanılması zorunludur. Daha ağır araçlarda kış lastiği kullanımı zorunlu olmayıp minimum lastik diş derinliği 1,6 mm olmalıdır.Kar zinciri, yalnızca karla kaplı yollarda kullanılabilir.1 Kasım ile 1 Nisan arasında çivili lastik kullanılabilir.
LüksemburgKamyon ve otobüslerin tüm çeker akslarına, kış koşullarında (kar, buz, don) kış lastiği (M+S yeterli) takılmalıdır.Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.Çivili lastik kullanılması yasaktır.
MacaristanGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir. Belirli hava koşullarında kar zincirlerinin takılması zorunlu olabilir (maksimum 50 km/s hızda). Kış mevsiminde, kar zinciri bulundurmayan yabancı araçların ülkeye girişine izin verilmeyebilir.Çivili lastik kullanılması yasaktır.
Makedonya15 Kasım ile 15 Mart arasında çeker aksa kış lastiği takılması zorunludur. Diş derinliği en az 5 mm olmalıdır.Araçta standart lastik kullanılıyorsa, 15 Ekim ile 15 Mart arasında kar zinciri bulundurulmalıdır.Şehirler arası yolcu otobüsleri ve ağır kamyonlarda kar küreği bulundurulmalıdır. Çivili lastik kullanılması yasaktır.
Norveç

Brüt ağırlığı 3.5 ton üzerinde olan araçlara 1 Kasım ile Paskalya'dan sonraki ilk Pazartesi (Güney Norveç) veya 16 Ekim ile 30 Nisan (Kuzey Norveç) arasında diş derinliği en az 5mm olan lastikler takılmalıdır. 15 Kasım ile 31 Mart arasında tüm akslara kış lastiği takılması zorunludur. Lütfen onaylı kış lastiklerini görmek için www.stro.se adresini ziyaret edin. (liste 1 Ocak 2019 itibariyle sona ermektedir.)


Brüt ağırlığı 3.5 ton üzerinde olan araçların, çivili lastiklerin kullanılabildiği tarihlerde kar zinciri taşıması zorunludur. Romörklü bir kamyon, 7 zincir taşımak zorundadır.

1 Kasım ile Paskalya'dan sonraki ilk Pazar günü arasında çivili lastikler (ortalama 1.7mm diş derinliği) kullanılabilir. „Nordland, Troms ve Finnmark“ bölgelerinde ise 16 Ekim ile 30 Nisan arasında çivili lastik kullanılabilir. Kamyon ve romörk: aynı aksta çivili lastikler. Çift lastik takılı akslarda tek lastiğin çivili olması yeterlidir. Trondheim ve Oslo'da, çivili lastik kullanmak ücrete tabidir: günlük biletler, ana yollarda bulunan otomatlardan ya da (Norveç, İsveç ve Danimarka numaralarından gelen) çağrı veya SMS yoluyla alınabilir.  Trondheim için aylık ve yıllık biletler Erling, Skakkes Gate 40, 7012 Trondheim adresinde bulunan Trondheim Şehri Park Ofisinden alınabilir. Günlük bilet 3.90 Euro, aylık bilet 52 Euro ve yıllık bilet 155 Euro'dur (Brüt ağırlığı 3.5 ton üzerinde olan araçlar, bu ücretin iki katını öder). Bu kuralı ihlal etmenin cezası 97 Euro'dur.
PolonyaGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir. Uygun trafik işaretleri ile belirtilen yollarda kar zinciri kullanılması zorunludur.Çivili lastik kullanılması yasaktır.
PortekizGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.Trafik işaretleri ile belirtilen yerlerde kar zinciri geçici olarak zorunludur (sadece en yüksek rakımlı bölgelerde rastlanır).Çivili lastik kullanılması yasaktır.
RomanyaKış şartlarında, brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan tüm araçların ve insan taşıyan (9 üzeri koltuklu) araçların çeker aksına M+S veya kış lastiği takılması zorunludur.İlgili trafik işaretleri ile belirtilen yerlerde brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan araçlara kar zinciri takılmalıdır.Brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan araçlarda kürek ve kum bulundurulması gerekir. Çivili lastik kullanılması yasaktır.
RusyaYeni bir Teknik Yönetmelik beklenmektedir. Aralık, Ocak ve Şubat aylarında binek araç, hafif kamyon, kamyon ve otobüslerin tüm akslarına M+S veya 3PMSF (Üç Zirveli Dağda Kar Tanesi) sembolü taşıyan lastikler takılmalıdır. Diş derinliği en az 4mm olmalıdır.Kar zinciri kullanılması önerilir, fakat zorunlu değildir.Yaz aylarında (Haziran, Temmuz, Ağustos) çivili lastik kullanılması yasaktır.
SırbistanKamyon ve otobüsler için genel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.Araçta çeker aks için kar zinciri bulundurulmalıdır.Çivili lastik kullanılması yasaktır. Otobüs ve kamyonlarda kar küreği bulundurulmalıdır.
Slovakya15 Kasım ile 31 Mart arasında, brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan kamyonların çeker aksına kış/M+S lastiği takılması (min. 3mm diş derinliğinde) zorunludur.Araçta kar zinciri bulundurulmalıdır. Kar zinciri, trafik işaretleri ve yol şartları gerektirdiğinde kullanılır.Çivili lastik kullanılması yasaktır.
Slovenya

15 Kasım ile 15 Mart arasında, brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan araçların en az bir çeker aksına (minimum 6mm diş derinliği olan) kış lastiklerinin takılması zorunludur.

Brüt ağırlığı 3,5 ton üzerinde olan araçlarda, kış lastiği takılı değilse kar zinciri bulundurulmalıdır.

Çivili lastik kullanılması yasaktır.
Türkiye

1 Aralık ile 1 Nisan arasında ticari araçların şehirler arası yollarda kış lastiği kullanması zorunludur. Şehirlerde bu dönemi yerel idareler belirler. Tüm kamyon, traktör ve otobüslerin çeker akslarına M+S, M+S ve 3PMSF veya 3PMSF sembolü taşıyan lastikler takılması zorunludur. Tüm van, hafif kamyon, pikap ve ticari amaçlarla kullanılan binek araçların (taksi vs.) tüm akslarına M+S, M+S ve 3PMSF veya 3PMSF sembolü taşıyan lastiklerin takılması zorunludur. Sırtı kaplanmış lastiklerin sırt deseni, kış lastiği deseni olmalıdır. Ticari araç lastiklerinin diş derinliği en az 4mm olmalıdır.


Araçlarda kar zinciri bulundurulması ve kar ve buzla kaplı yollarda kullanılması tavsiye edilir.Araçlarda çekme halatı ve takoz bulundurulmalıdır. Çivili lastikler de kış lastiği yerine kullanılabilir.
UkraynaGenel bir kış lastiği yönetmeliği bulunmamaktadır.Kar zinciri sadece kar ve buzla kaplı yollarda kullanılabilir.Çivili lastik kullanılabilir.


Kıbrıs, Yunanistan ve Malta ülkelerinde genel kış lastiği kuralları/ kar zinciri yönetmelikleri hakkında güncel bilgiye sahip değiliz. İlgili ülkelerde özel kar zinciri ve çivili lastik kurallarıyla ilgili trafik yönetmeliklerine başvurunuz.

 

Yukarıda belirtilen bilgiler, global bir araştırma sonucunda toplanmıştır. Herhangi bir güncelleme yapılması ihtimaline karşı bu bilgilerin yanısıra her ülkenin yönetmeliği ilgili bakanlıkların websitelerinden kontrol edilmelidir.

Web sitemizde size en iyi kullanıcı deneyimini sunmak için çerez kullanıyoruz. Daha fazla bilgi edinmek veya çerez ayarlarınızı değiştirmek için buraya tıklayın.